Pilotný projekt mobilných NFC platieb už aj u nás

Bratislava, Admin – VÚB banka, Intesa Sanpaolo Card a Visa Europe oznámili spoluprácu na pilotnom projekte mobilných cloudových NFC platieb na Slovensku, známych ako HCE (Host Card Emulation). Riešenie prinesie klientom VÚB banky, ktorí využívajú telefóny s operačným systémom Android 4.4 (KitKat), podporujúce technológiu NFC, možnosť vykonávať bezkontaktné platby u obchodníkov prostredníctvom mobilného telefónu, pričom nie je dôležité, ktorého mobilného operátora klienti využívajú. Stačí, aby si stiahli mobilnú aplikáciu z Google Play Store a aktivovali si ju. Mobilnú aplikáciu vyvinula spoločnosť Intesa Sanpaolo Card, ktorá je súčasťou skupiny Intesa Sanpaolo, rovnako ako VÚB banka.

Slovensko bude druhá európska krajina po Španielsku, kde Visa Europe v spolupráci s bankou komerčne uvedie platby s technológiou HCE.
Skúsenosti nám ukazujú, že úspešná služba musí byť jednoduchá, zrozumiteľná a pre zákazníka užitočná. Mobilné platby, ktoré využívajú technológiu HCE, spĺňajú všetky tieto požiadavky”, uviedol Jiří Huml, člen predstavenstva a vrchný riaditeľ úseku Retailového bankovníctva vo VÚB
„Slovenský bankový trh zaznamenáva vysoký dopyt po jednoduchých VISA bezkontaktných platbách, ktoré za obdobie posledných troch rokov exponenciálne narástli a získali si obľubu u spotrebiteľov ako aj obchodníkov, ktorí karty akceptujú,“ povedal Marcel Gajdoš, regionálny manažér Visa Europe pre SR a ČR. „Na slovenskom trhu, v úzkej spolupráci s VÚB bankou uvedieme ako druhí v Európe NFC HCE platby, ktoré ďalej akcelerujú rozvoj mobilných platieb na Slovensku.“

VÚB Wave 2 Pay (2)      VÚB Wave 2 Pay (3)     VÚB Wave 2 Pay (1) zm2

„Teší nás, že VÚB banka je prvou slovenskou finančnou inštitúciou, ktorá uvedie technológiu HCE v bezpečných NFC mobilných platbách.“ hovorí Zdeněk Houser, predseda predstavenstva Intesa Sanpaolo Card. „Naša spoločnosť dlhodobo investuje do inovatívnych platobných technológií a sme radi, že dnes môžeme tento projekt v spolupráci s VÚB bankou a Visa Europe na Slovensku uviesť.“
„Spustenie tohto pilotného projektu na Slovensku je veľmi dôležitým míľnikom v implementácii mobilných platieb pre členské banky skupiny Intesa Sanpaolo a zároveň urýchli rozvoj NFC mobilných platieb v tomto regióne. Veríme, že riešenie HCE prispeje k rýchlejšej adaptácii NFC nakoľko zjednodušuje ekosystém mobilných platieb,“ povedala Adriana Saitta, vrchná riaditeľka úseku Retailového bankovníctva divízie dcérskych bánk Intesa Sanpaolo International. „V nadväznosti na tento projekt a poznatky získané počas pilotného projektu v Chorvátsku, budeme môcť čoskoro priniesť HCE riešenie aj klientom ďalších členských bánk skupiny Intesa Sanpaolo.
Príchod riešenia NFC HCE na Slovensko je podmienený rýchlou a mimoriadne úspešnou implementáciou bezkontaktnej technológie, ktorá začala pred štyrmi rokmi v úzkej spolupráci so slovenskými bankami. Ich objem a akceptácia spotrebiteľmi zaradili Slovensko medzi špičkové a technologicky vysoko flexibilné trhy regiónu Visa Europe, s vyše 90 % podielom bezkontaktných kariet VISA na trhu (2,2 milióna bezkontaktných kariet*). Prechádzajúci štvrťrok ukázal až 51 % medziročný nárast objemu, realizovanými bezkontaktnými transakciami Visa Europe.
Mobilné bezkontaktné platby optimalizované pre smartfóny sú čoraz viac využívané na finančné transakcie a zároveň sú integrovateľné s inými formami mobilného bankovníctva.

* ´údaj z júla 2014 Visa Europe

(Zdroj: Grayling, Pripravila Valéria Nagyová)

Zanechajte nám Váš dotaz

Vaša emailová adresa nebude publikovaná


*