Odborné stretnutie pri špecialitách zo Sardínie

Bratislava, Admin – Dňa 21. februára sa zástupcovia vedenia VÚB Banky zišli s novinármi na prvom priateľskom a neformálnom stretnutí v tomto roku v novootvorenej talianskej reštaurácie Sapori Italiani “U Taliana”, ktorá sa nachádza v Bratislave na Krížnej ulici 39.

V úvode podujatia riaditeľ retailového bankovníctva a člen predstavenstva VÚB Banky Martin Techman privítal hostí, ktorí sa zúčastnili podujatia v hojnom počte. Odporučil prítomným, aby pri koštovke výborných talianskych vín a ochutnávke typických sardínskych studených a teplých pokrmov debatovali s prítomnými bankovými odborníkmi o rôznych aktuálnych témach sveta finančníctva a bánk. Zámerom vedenia VÚB Banky bolo prerokovať s novinármi aktuálne témy zo sveta peňazí a bankovníctva a hlbšie spoznať ich názory. Vzájomný rozhovor medzi bankármi a novinármi sa rýchlo rozprúdil pri pravej talianskej káve a kvalitnom víne.

V budove, ktorá stojí v blízkosti frekventovanej križovatky Krížna – Legionárska sa vystriedalo už viacero prevádzok, za socializmu tam fungovala známa reštaurácia, v ktorej čapovali lokálne bratislavské pivo zo susedného pivovaru Stein. Naposledy sa tam dalo najesť v čínskom bufete a dať si pivo v blízkej krčme. Taliansky podnikateľ Andrea Ena sa však rozhodol priestory prerobiť, zmodernizovať.

Organizátori podujatia zabezpečili aj prezentáciu prípravy dvoch typických jedál zo Sardínie. Krátky kuchársky kurz viedol sám Andrea Ena, šéfkuchár a majiteľ reštaurácie, ktorý sa skvelo zhostil neľahkej úlohy. Popri varení nám na prekvapenie dobrou slovenčinou vysvetľoval postup prípravy oboch sardínskych špecialít. Šéfkuchár, ktorý pôsobí na Slovensku vyše 13 rokov opakovane zdôrazňoval dôležitosť využitia kvalitných talianskych pšeničných cestovín a potrebu čerstvých ingrediencií. Cestoviny pripravuje vždy formou “al dente”. Poznamenal, že pri príprave cestovín treba priebežne kontrolovať konzistenciu cestovín, aby sa neprevarili. Sympaticky šéfkuchár zo Sardínie vysvetlil, prečo osobne preferuje prípravu cestovín s tvrdšou konzistenciou. Rozvarené cestoviny sa trávia totiž horšie a viac zaťažujú žalúdok.

Na začiatku prípravy paradajkovej omáčky nepoužíval ani olej, ba ani masť. Na drobno nakrájanú cibuľu piekol s malými kockami solených bravčových líčok, z ktorých sa masť rýchlo vytopila. Neskôr pridal k pečúcim sa kockám bravčových líčok aj cherry paradajky, domáci paradajkový pretlak, ktorý si sám vyrába a biele víno. Poznamenal, že v Sardínii sa do paradajkovej omáčky nepridáva cesnak. Počas varenia používal rôzne ďalšie ingrediencie, ktoré si prehľadne pripravil na drevenú tácku.

Zaujalo nás, že pred prípravou rizota ryžu dopestovanú v Taliansku nie je potrebné umývať. Škrob prítomný na povrchu ryže totiž zohráva dôležitú úlohu pri tvorbe krémovej konzistencie rizota.

Súčasťou podujatia bola aj prezentácia vín zo Sardínie, ktorú viedol someliér Roman Milata. K jednotlivým vínam poskytol aj odborný výklad.

Úspešné podujatie, ktoré zorganizovala VÚB Banka pre novinárov splnilo obojstranné očakávanie. Výmena názorov na aktuálne témy z oblasti finančníctva bude ešte v budúcnosti pokračovať aj na iných podujatiach spomínanej banky.

(Zdroj: Eugen Nagy)

Zanechajte nám Váš dotaz

Vaša emailová adresa nebude publikovaná


*