Od šetrenia až po expanziu

Bratislava, Admin – Na začiatku svojho podnikania sa snaží každý podnikateľ šetriť. Pokiaľ nie ste z rodiny Trumpovcov, tak sa vám pri štarte zíde každé euro. Je však dobré si uvedomiť, že nemôžete šetriť všade a na všetkom. Rozhodne nemôžete šetriť tam, kde by sa to prejavilo na kvalite vašich služieb a výrobkov. Takto by ste hazardovali so svojimi zákazníkmi, ktorí sú zvyknutí na určitú kvalitu toho, čo im ponúkate. Existujú však aj efektívnejšie spôsoby, kde môžete ušetriť.

Tlačiareň sa u vás nezastaví
Tlačíte stovky strán denne a máte skôr pocit, že ste tlačiareň ako firma v oblasti, v ktorej podnikáte? Skúste trik, ktorý použila FC Barcelona. Manažment klubu sa rozhodol, že budú tlačiť iba čierno-bielo. Jeden z najbohatších futbalových klubov na svete vyšiel na smiech. No potom dve sezóny po sebe kúpili hráča za 80 miliónov €. Bolo to aj kvôli čiernobielej tlači? To nikto nevie, ale prečo to neskúsiť? Kúpte si aj vy cenovo výhodné tonery Brother a ušetrite. Asi to nebude toľko, čo Barcelona, no rozhodne to budú zaujímavé čiastky.

Biznis so skladom
Nie každý podnikateľ ráta na začiatku s tým, že bude potrebovať sklad. No cesty biznismena sú nevyspytateľné a môžu vás zaviesť aj do vôd, kde budete potrebovať svoj vlastný sklad. Ide o výraznú investíciu, do ktorej sa bojíte ísť, keďže nemáte zaručené, že sa vám bude aj naďalej dariť v tejto oblasti. Preto je dobré, keď začnete od menšieho skladu s menšími investíciami. Stačí plechová búda s regálmi, do ktorej kúpite vysokozdvižné vozíky z bazáru. Vyberte si spoločnosť Jungheinrich, ktorá ponúka jazdené vozíky po repase v skvelom stave za skvelú cenu.

Expandujte
Keď je pre vás domáci trh malý alebo vidíte potenciál na zahraničnom trhu, expandujte. Založenie organizačnej zložky v Česku je oveľa menej náročné, ako zakladanie spoločnosti a práva máte praktický rovnaké. Nebojte sa príchodu na zahraničné trhy. Možno práve tam na vás čaká vaša životná príležitosť, ktorá vás katapultuje ku vašim snom.

(Zdroj: Marek Loduha, Foto: Shutterstock – Seocentrum, Pripravila: Valéria Nagyová)

Zanechajte nám Váš dotaz

Vaša emailová adresa nebude publikovaná


*