O titul Víno roka 2013 zabojovalo 138 vín z 29 vinárstiev

Admin, 30. 08. 2013 - Porota METRO Víno roka 2013 zložená z dvanástich slovenských i českých odborníkov na víno ochutnávala 27. a 28. augusta v hoteli Zochova Chata v Modre rekordných 138 prihlásených vzoriek od 29 výrobcov. Cieľom bolo vybrať TOP vína v dvoch kategóriách – kategórii suchých a polosuchých vín a kategórii sladkých vín.

„Chuť slovenských vinárov súťažiť je potešujúcim indikátorom kvality našej produkcie. V porovnaní s vlaňajškom sa do aktuálneho ročníka METRO Víno roka prihlásilo až o 100 % viac vinárstiev, mnohé po prvý raz. Veľmi nás teší napríklad premiérová účasť TERRA PARNA, vinárstva Jozef Kmeťo, SYKORA FINE WINES, Ladislava Trnovca, vinohradníctva PAVELKA A SYN, či Milana Skovajsa,“ hovorí riaditeľ súťaže a head someliér spoločnosti METRO Richard Süss. Zároveň dodáva, že dvojnásobok súťažiacich a o polovicu vyšší počet prihlásených vzoriek sa odrazil aj na náročnosti hodnotenia počas slepej degustácie.

MetroVinoRoka2013_KatarinaAce¦ül-50

„Uplynulý rok bol z vinárskeho hľadiska náročný, a to nielen pre veľké sucho, ale aj výnimočne teplú jeseň 2012, ktorá mala za následok vyšší obsah cukru v mnohých vínach. Na druhej strane, práve Slovákov považujem v rámci Európy za špičku v oblasti výroby sladkých vín, čo sa potvrdilo aj pri degustácii,“ zhodnotil Süss.

MetroVinoRoka2013_KatarinaAce¦ül-zm

Viaceré komplexné a veľmi harmonické vína ročníka 2012 degustácia priniesla aj podľa porotkyne Edity Durčovej: „Myslím si, že vo výsledkoch sa skutočne ukáže, kto uplynulý rok vo vinici neúnavne pracoval, má cit pre svoje remeslo a dokáže aj z relatívne ťažkého ročníka vyťažiť maximum.“

MetroVinoRoka2013_KatarinaAce´l-10

Z finálového výberu vzoriek zo všetkých šiestich vinohradníckych oblastí Slovenska nakoniec na základe súčtu pridelených bodov členovia komisie zostavili rebríček pätnástich najlepších suchých a polosuchých vín, piatich najlepších vín so zvyškovými cukrami a udelili aj špeciálnu cenu Grand Prix. Všetky ocenené vína sa po slávnostnom vyhlásení výsledkov na galavečere 5. septembra 2013 o 18.00 hod. v kongresovej sále hotela DoubleTree by Hilton exkluzívne dostanú do sortimentu vinoték veľkoobchodu METRO.
(lč, foto: Agentúra MCC)

Zanechajte nám Váš dotaz

Vaša emailová adresa nebude publikovaná


*