Nitra má svoju Kánu vďaka misionárom Srdca Ježišovho

Kapacita nového domu je 10 dvojposteľových izieb, zahŕňa bývanie pre novú komunitu Congregatio Jesu a súčasťou je, aj kaplnka.

Nitra, Admin – Kánu Galilejskú som mala možnosť navštíviť pred dvadsiatimi dvoma rokmi v rámci pútnickej cesty, ktorú organizovala pre veriacich istá cestovná kancelária. Vybrali sme sa do Izraela viaceré dobré priateľky s manželmi, bolo nás spolu vyše 40 osôb. Na vlastné oči sme chceli vidieť a bližšie spoznať tie najznámejšie miesta Svätej zemi, po ktorých chodil aj náš Pán.

Po Betleheme, Jeruzaleme, Nazarete sme navštívili aj známe pútnické miesto Kánu, ktoré na nás zanechalo hlboký dojem. Podľa evanjelia svätého Jána v Káne hosťom svadby došlo víno a práve tu pán Ježiš premenil vodu na víno.

V Písme stojí, že Panna Mária upozornila Syna na chýbajúce víno. Urobte všetko, čo Vám povie! Stálo tam šesť kamenných nádob na vodu, ktoré slúžili na očisťovanie, ako bolo zvykom u Židov, každá na dve až tri miery. Ježiš im povedal: „Naplňte nádoby vodou!“ A naplnili ich až po okraj. Potom im povedal: „Teraz načrite a zaneste starejšiemu!“ A oni zaniesli. Keď starejší ochutnal vodu premenenú na víno – on nevedel, skade je, ale obsluhujúci, čo načierali vodu, to vedeli -, zavolal si ženícha a vravel mu: „Každý človek podáva najprv dobré víno a horšie až potom, keď si hostia upili. Ty si zachoval dobré víno až doteraz.“ Toto urobil Ježiš v Káne Galilejskej ako prvé zo znamení a zjavil svoju slávu. A jeho učeníci uverili v neho.

Zázrak v Káne Galilejskej pochopíme v plnej hĺbke až vtedy, keď v zázračne darovanom víne vidíme symbol, že Ježiš je víno života: „Ja som pravý vinič.“ Tak ako zázrak rozmnoženia chlebov, tak aj zázrak premenenia vody na víno smeruje k rozhodujúcej hodine Ježišovho života, k hodine obety Tela a Krvi Pána. Aj my ženy sme v Káne zažili príjemné prekvapenie, ktoré bolo ako zázrak. Pri obnovení manželských sľubov nám manželia venovali krásnu bielu ružu. Celú kyticu ruží kúpila jedna z priateliek, ktorá nebola v Izraeli s manželom a aj keď si nemohla obnoviť manželské sľuby, chcela aspoň nám ostatným spraviť radosť.

Novopostavený dom Kána stojí v blízkosti domu, ktorý patrí Misionárom Srdca Ježišovho (MSC) a sestrám Našej Milej Matky Najsvätejšieho Srdca Ježišovho (FDNSC) v Nitre na Lukovom dvore.

A opäť som s manželom v Káne, no nie Galilejskej ale Nitrianskej, ktorú prišiel posvätiť Mons. Viliam Judák, biskup nitrianskej diecézy za prítomnosti viacerých vzácnych hostí od nás i zo zahraničia. Základný kameň Kány posvätili v októbri 2016, kedy začala výstavba nového domu. Duchovné centrum Kána bude otvorené pre ľudí, ktorí sa chcú ponoriť do svojho vnútra, nájsť cestu k sebe, k blížnym a k Bohu, objaviť alebo prehĺbiť v sebe, čo je v živote dôležité, podstatu pravých hodnôt…aj preto sú tu vytvorené okrem klasických izieb dve pustovne na meditáciu, ticho a samotu.

Kapacita nového domu je 10 dvojposteľových izieb, zahŕňa bývanie pre novú komunitu Congregatio Jesu a súčasťou je, aj kaplnka.

V strede Mons. Viliam Judák, nitriansky diecézny biskup slúžil slávnostnú svätú omšu v novootvorenej kaplnke domu Kána.

Superior Martin Pavúk, MSC sa prihovoril prítomným hosťom, ktorí dopomohli k stavbe domu.

Rok a pol usilovnej práce na stavbe bol akoby symbolickou prípravou na svadbu, ktorú dnes prežívame – radosť z toho, že sme toto dielo dokončili, – povedal superior Martin Pavúk, MSC. Samozrejme, bol to čas plný plánovania, diskusií, tvorivosti a námahy. Čas radostných i ťažkých momentov pri rozhodovaní a realizovaní našich predstáv. V tejto chvíli stojíme v srdci nového domu, v tejto kaplnke. Tu sme práve spoločne slávili „prvú“ svadobnú hostinu a na konci tejto eucharistickej svadby by som chcel v prvom rade ďakovať Bohu za toto dielo, ktoré bude slúžiť ľuďom prichádzajúcim do tohto centra, aby premieňali vodu bolestí, trápení, a prázdnoty na dobré víno Božieho milosrdenstva.

Veľká vďaka patrí Nemecko – Rakúskej provincii Misionárov Srdca Ježišovho v zastúpení P. Andreasa Steinera za finančnú záštitu, vďaka ktorej sme mohli toto dielo začať a dokončiť. Financie, ktoré sa investovali na realizáciu tejto stavby, pochádzajú z predaja rehoľného domu v Bregenzi. Superior Martin Pavúk vyjadril poďakovanie spoločnosti Renovabis, ktorá  podporila zariaďovanie domu Kána a domu Srdca Ježišovho.

Vo svojom príhovore poďakoval superior za spoluprácu aj Mgr. Miroslave Režnej, PhD, ktorá navrhovala zariadenie interiéru.

Vzhľad domu Kána navrhol Ing. architekt Martin Dulík, ktorý jedinečne zapasoval budovu do priestoru Lukovho dvora. Spolu s otcom Ing. architektom  Františkom Dulíkom a manželkou architektkou Líviou Dulíkovou boli dušou celej realizácie projektu.

Slávnostnej svätej omši sa zhostilo viacero kňazov zo Slovenska i zo zahraničia.

Doposiaľ bývali duchovné cvičenia v “starom” dome MSC, ktorý už nestačil na všetky ich činnosti. Aj to bol jeden z dôvodov, prečo sa začalo s výstavbou Kány.

Tých, ktorí budú prichádzať do tohto centra zveril biskup Božej Matke, aby na jej príhovor, premieňal jej božský Syn vodu ich úsilia na víno pravých hodnôt.

Rehoľná sestra Miroslava Lukčiková CJ (s kyticou) patrí medzi tím ľudí, ktorí sa bude starať aj po duchovnej stránke o návštevníkov.

Po slávnostnej posviacke nasledovalo agapé v priestoroch neďalekého domu Misionárov Srdca Ježišovho, v ktorom pôsobia sestry FDNSC.

Výstavbu areálu mala na starosti stavebná firma JAS – ABM s.r.o. Žilina. Konateľom firmy, pánovi Miroslavovi Adamovskému a Antonovi Bálimu  poďakoval superior za ich seriózny prístup a výbornú spoluprácu a taktiež majstrom Ľubovi Hájnemu a Ľubovi Macekovi, ktorí sú naozaj majstri svojho remesla. Vďaka patrí aj všetkým robotníkom, ktorí zanechali za sebou kus dobrej práce. Pri pohľade na túto stavbu budem na Vás vždy spomínať iba v dobrom, – uviedol superior Martin Pavúk MSC.
Zodpovednosť za priebeh stavby prevzal stavebný dozor Ing. Jozef Demel, ktorému pri príležitosti otvorenia Kány vyslovili vďaku za jeho ochotu a prístup.

Páter Jozef Hegglin MSC sprevádzal prítomných po miestnostiach Kány, kde misionári veria, že sa budú konať zázraky v dušiach návštevníkov. Veď preto podporovala celá komunita Misionárov Srdca Ježišovho, laici MSC, dobrodinci, viaceré firmy výstavbu Kány, a to nielen materiálne, ale aj duchovne, modlitbou a žehnaním.

Rehoľné sestry FDNSC, ktoré pochádzajú z Kiribati (vedľa Pacifického oceánu) majú radosť z nového Duchovného centra Kána, ktoré sa nachádza vedľa ich domu.

Laici Rodiny Chevaliera z Nitry, z obce Jarok i z Bratislavy sa stretávajú na spoločných modlitbách a pátrom MSC i sestrám FDNSC pomáhajú v rôznych prácach.

Páter Jozef Hegglin MSC spolu s laikmi pri ikone, ktorá je jediným obrazom v kaplnke. Nápis na ikone Pozývaní na svadbu je kľúčom k pochopeniu toho, čo chce sv. Ján v kapitole 2, 1-11 vyjadriť: ako boli Panna Mária a apoštoli boli pozvaní na svadbu v Káne Galilejskej, tak sme aj my teraz pozývaní na svadbu v novom Jeruzaleme. Ikonu Pozývaní na svadbu pre Misionárov MSC napísala sestra Marie-Paul, benediktínka v kláštore na Olivovej hore v Jeruzaleme.

Nech radosť, ktorú dnes zažívame, naplní každého človeka, ktorý príde do tohto domu. Nech sa čas bolesti, námahy a smútku, premení na dobré víno, ktoré si zachováme až do konca, – povedal v závere príhovoru  superior Martin  Pavúk MSC.

Možnosť prispieť na Dom Kána: Misionári Srdca Ježišovho,  SK83 0900 0000 0051 2414 6020, Slovenská Sporiteľňa

Bližšie info: www.misionari.sk

 

(Zdroj: VN; Pripravila: red.)

4 Komentáre Nitra má svoju Kánu vďaka misionárom Srdca Ježišovho

 1. Terezia baranecova // 29. marca 2019 at 11:20 // Odpovedať

  Milá Valeria, si proficka, vďaka, ze Tá mame.
  Veľa Bozieho požehnania pre Teba a celu rodinu. Terka

 2. Dobry den hladam cestu ako uzdravit manzelstvo nase po rozvode kde muz je alkoholikom velmi tuzim aby boh spojil nase rodinu uzdravil ju aby sme vsetci styria aj s nasimi detmi kracali spravnou cestou dakujem za pomoc Ingrid

  • Dobry den pani Ingrid,

   na stranke http://www.misionari.sk mate Program, ktory sa realizuje pre zavislych, ci uz na alkohole alebo drogach, cigaretach a tiez je to pre ich rodinnych prislusnikov (tento rok je od 15.-18. augusta v Nitre na Lukovom dvore). Na programe byvaju aj lekari, psychologovia a knazi. Tento program viacerym pomohol, kedze vacsinou pritomní ludia su zaradení do abstinujucich skupin podla toho, kde byvaju.

1 Trackbacks & Pingbacks

 1. Poďakovanie o. Martina Pavúka po posviacke domu “Kána” | Gréckokatolícka farnosť Nitra

Zanechajte nám Váš dotaz

Vaša emailová adresa nebude publikovaná


*