Nemocnica v Dunajskej Strede zaplatí za plyn o 43 % menej

Dunajská Streda, Admin – Tento rok prebiehala v nemocnici v Dunajskej Strede za plnej prevádzky rozsiahla modernizácia vykurovania a vzduchotechniky. Cieľom bola úspora energie a súčasne zvýšenie komfortu pacientov aj personálu. Nemocnica ročne ušetrí 188 400 eur a túto sumu jej garantuje priamo v zmluve poskytovateľ, ktorým je spoločnosť ENESA, dcéra ČEZ ESCO.

„Projekt v nemocnici Dunajská Streda je jedným z najzaujímavejších, ktoré sme na Slovensku realizovali,“ hovorí generálny riaditeľ ČEZ ESCO Kamil Čermák. „Energetické projekty, ktorým sa hovorí EPC, majú tú výhodu, že sú úspory nielen zmluvne garantované, ale že sa investície splácajú priamo z ušetrených peňazí za energie.“

Doteraz sa celý areál nemocnice vykuroval teplom z centrálnej parnej kotolne na okraji areálu nemocnice, ktoré do jednotlivých budov putovalo rozsiahlou sieťou potrubí. Bola vybudovaná nová centrálna teplovodná kotolňa priamo v suteréne budovy nemocnice. Pre ostatné vzdialenejšie objekty boli vybudované samostatné zdroje tepla. Cesta tepla sa tak značne skráti, čím sa znížia straty, ktoré vznikali.

Od septembra 2017 by ročná spotreba plynu mala klesnúť o 4321 MWh. Ročná úspora vody by sa mala pohybovať okolo 3900 m3, čo je 1,5 olympijského bazéna.

„Okrem toho, že znížime spotrebu energií, zabezpečíme spoľahlivú funkčnosť vykurovacieho systému a  tepelnú pohodu pre našich zamestnancov, pacientov a návštevníkov. Z usporených peňazí splatíme investíciu a môžeme zakúpiť aj potrebné diagnostické a terapeutické prístroje.“ vysvetľuje prínosy projektu Andrea Čarabová, manažerka prevádzky siete nemocníc Sveta zdravia.

Koniec prekurovania

Možnosť zónovej regulácie v lôžkových oddeleniach a novo nainštalovaný systém individuálnej regulácie teploty v ordináciách a vo vyšetrovniach na poliklinike prinesie výrazné zníženie spotreby plynu. Pre pacientov to bude znamenať, že pri zachovaní tepelného komfortu nebudú tieto miestnosti zbytočne prekúrené ani nedokúrené. Systém odstráni aj problém prekurovania chodieb, verejných WC a ďalších miestností, kde sa dlhodobo nikto nezdržiava. Miestnosti v poliklinike sa využívajú len určitú časť dňa, preto sa v nich nastaví individuálny vykurovací režim, ktorý je možné kedykoľvek upraviť.

„Dokončením inštalácie úsporných opatrení sa ešte len začína naša vlastná práca, dosiahnutie garantovaných úspor. Pre Svet zdravia to dopadne pozitívne v každom prípade, výšku úspor majú zmluvne zaručenú.  Pre nás to znamená permanentné sledovanie a ladenie systémov vykurovania nemocnice. Zo skúseností získaných z veľkého počtu projektov vieme, že sa po prvom roku vďaka dôslednému energetickému manažmentu darí zvýšiť úspory o ďalšie 2 až 4 percentá,“ vysvetľuje riaditeľ ENESA Ivo Slavotínek.

Nemocnica ušetrí okrem energie aj na opravách, prevádzke a údržbe nových kotolní a ďalšieho zariadenia. Súčasťou poskytovaných služieb je aj energetický manažment. Nemocnica bude mať informácie v prehľadnej forme nepretržite k dispozícii prostredníctvom aplikácie, ktorá upozorňuje okrem iného na prekurované a nedokurované zóny. Všetky údaje o vykurovaní sa budú ukladať. Ich podrobná analýza potom pomôže odhaliť miesta s potenciálom ďalších úspor energie.

Projekt je riešený formou energetických služieb so zárukou úspor (angl. EPC). To znamená, že sa investícia do realizácie energeticky úsporných opatrení hradí z budúcich úspor, ktoré má nemocnica garantované zmluvou.  Ak by bola úspora energie menšia, rozdiel doplatí poskytovateľ. Prvé výsledky projektu budú známe na konci vykurovacej sezóny, teda v apríli 2018.

Dunajská Streda je po Trebišove a Svidníku treťou nemocnicou siete Svet zdravia, modernizovanou metódou EPC od ČEZ ESCO. Celková ročná úspora v týchto troch nemocniciach je takmer 500 000 eur.

(Zdroj: Roman Gazdík, ČEZ; Pripravila: Valéria Nagyová)

Zanechajte nám Váš dotaz

Vaša emailová adresa nebude publikovaná


*