Neberte si pôžičku ak žijete od výplaty k výplate

Bratislava, Admin – Zobrať si pôžičku je dnes pomerne ľahké. Najmä pri menších sumách sú pravidlá menej prísne a ak nie ste v registri dlžníkov, je pravdepodobné, že vám ju finančný dom schváli. Pokiaľ však takýmto spôsobom chcete riešiť situáciu, keď nedokážete s peniazmi vyjsť, rozhodne vám to neodporúčame. Môžete sa dostať do špirály dlhov, z ktorej je cesta von nesmierne ťažká.

Život od výplaty k výplate má k ideálnemu ďaleko. Prepočítavanie každého eura, nákupy najmä v zľavách a neustály stres, či vám financie vyjdú do konca mesiaca. Žiaľ, aj takto vyzerá realita mnohých Slovákov. O to viac nás zvádza myšlienka, požičať si peniaze. Ponúk na rýchle pôžičky je dnes všade veľa a sto eur navyše by veľmi pomohlo rodinnému rozpočtu. Najmä teraz, keď začal školský rok a deťom treba kúpiť množstvo pomôcok. Otázkou však je, budete ju vedieť vrátiť?

Pôžička sa sama nesplatí
Ak mesačne nedokážete ušetriť ani jedno euro, ba dokonca ste zakaždým v mínuse, jednorazová injekcia v podobe krátkodobej pôžičky je nadmieru lákavá. Peniaze sa ale skoro minú a budete v ešte horšej situácii, ako predtým. Banka, alebo iná spoločnosť bude chcieť svoje peniaze späť, k tomu aj s úrokom. Váš dlh tak bude o niečo vyšší ako pôvodne požičaná suma. Ak ho nebudete splácať, pribudnú vám k tomu aj penále.

Úver na splatenie pôžičky je cesta na dno
Mnohí takúto situáciu riešia novou pôžičkou, ktorou splatia tú prvú. Teraz už ale musia vrátiť ešte viac, často je nový úver za menej výhodných podmienok a ich dlžoby začínajú rásť závratným tempom. Začne sa kolotoč omeškaných splátok a upomienok, ktorý v tom horšom prípade môže skončiť až exekúciou.
Ak nedokážete vyjsť z výplaty, alebo súrne potrebujete financie a úspory nemáte žiadne, skôr ako siahnete po pôžičke, pouvažujte o inom zdroji príjmu. Poobzerajte sa po brigáde popri práci, alebo iných možnostiach privyrobenia si. Nezískate tak hneď potrebnú sumu, ale budete mať k dispozícii ďalší príjem, ktorým môžete splácať pôžičku. Ak vám čas na ďalšiu prácu nezostáva, spočítajte si všetky výdavky a či naozaj všetko z toho potrebujete. Možno vám postačí menší paušál alebo rovno prejsť ku konkurencii, kde vám poskytnú výhodnejšiu ponuku. Ak ani tu ste žiadne možnosti nenašli, posledným riešením je nájsť si novú, lepšie platenú prácu. Pracovný trh je momentálne plný rôznych ponúk a to určite stojí aspoň za pozretie.

(Zdroj: ML; Foto: Shutterstock; Pripravila: Valéria Nagyová)

Zanechajte nám Váš dotaz

Vaša emailová adresa nebude publikovaná


*