Naučte sa byť efektívny aj pri práci z domu

Bratislava, Admin – Vedcom sa počas 9-mesačného výskumu v najväčšej čínskej cestovnej agentúre, ktorá zamestnáva viac ako 16 tisíc ľudí, podarilo zistiť, že práca z domu viedla k lepším pracovným výsledkom. Jasné, 16 tisíc ľudí je stále málo a výsledky sa nedajú zovšeobecniť, keby skúmali prácu v Londýne výsledky by mohli dopadnú odlišne, ale vyzerá to tak, že home office ju dobrá motivácia pre zamestnancov. Samozrejme sú tu aj nevýhody – nevidíme kolegu pracovať, a tak máme menšiu motiváciu. Ale ak chcete byť efektívny aj pri práci z domu, skúste to takto.

Vytýčte si hranice

Nielen fyzické, ale aj psychické. Nie každý má vlastnú pracovňu, a tak pracuje pri stole v obývačke či v spálni. Jasné, moderný kancelársky nábytok nie je podmienkou, aby ste boli efektívny, ale keď si sadnete k stolu, musíte si povedať , že začínate pracovať. Je dobré tento pracovný kútik oddeliť od zvyšku miestnosti aj fyzicky – knižnica či skrinka. Okrem toho si musíte odmyslieť, že ste doma a uvedomiť si, že idete pracovať. A toto isté by mala vedieť vaša rodina – ak pracujete, mali by vám dopriať súkromie a nechať vás pracovať.

Pracujte pri stole

Nielen pre vaše telo, ale aj pre efektivitu je lepšie, keď si sadnete k pracovnému stolu a pustíte sa do roboty. Prečo? Lebo ak by ste si sadli na gauč aj s laptopom, po chvíľke by ste si ľahli, čo by viedlo k zníženiu sústredenosti. Prípadne by vás mohla lákať veľká obrazovka vašej telky. Keď sedíte a máte pred sebou iba prácu, nestriehne na vás rozptýlenie na každom rohu. 

Určte si pracovný čas

Je veľmi ľahké skĺznuť k neproduktivite, keď ste sami doma a nikto vás nekontroluje. Tu si idete uvariť čaj, tam si idete po koláč, potom cigaretka na balkóne a nakoniec časť vášho obľúbeného seriálu. Vyhnite sa tomu a urobte si harmonogram – pracujete od 9:00 do 12:00, potom si dáte obed a pokračujete od 13:00 do 16:00.

Moderná technika vám pomôže

Technika je tu na to, aby vám to zjednodušila. Tak ako ste si kúpili dual SIM telefón, aby ste so sebou nemuseli nosiť súkromný aj služobný mobil, môžete vyriešiť ďalšie technické starosti. Ak máte doma starší počítač, ktorého hardvér už nestačí na vašu prácu, kúpte si nový alebo sa dohodnite s nadriadeným, že si z pracoviska budete brať laptop na prácu domov. Pretože aj zbytočné dlhé načítavanie programu vás dokáže rozptýliť, odradiť či znechutiť.

 (Zdroj: Tomáš Turek, Seocentrum; Pripravila: Valéria Nagyová)

Zanechajte nám Váš dotaz

Vaša emailová adresa nebude publikovaná


*