Môžete si dovoliť kúpiť byt na Slovensku bez hypotéky?

Bratislava, Admin – Snom každého mladého človeka je mať svoje vlastné bývanie. Ako to však v živote chodí, práve tie najdôležitejšie a nevyhnutné veci bývajú aj tými najdrahšími. V súčasnosti je kúpa nehnuteľnosti finančne oveľa náročnejšia, ako to bolo kedysi, a tak mladým neostáva nič iné, len sa upísať bankám na splácanie niekoľkoročnej hypotéky. V niektorých krajoch Slovenska sa však dajú byty zohnať aj o niečo lacnejšie ako inde. Pozrime sa teda, v akých cenových reláciách sa byty na Slovensku pohybujú a kde sa oplatia najviac.

Realitný trh mladým nepraje
Z rôznych internetových zdrojov sa môže záujemca o kúpu nehnuteľnosti dočítať, že za posledných 5 rokov ceny bytov na Slovensku extrémne narástli a neustále sa aj zvyšujú. Mladí ľudia, ktorí sa chcú osamostatniť a vyletieť z rodičovského hniezda, však nemajú na výber a svoje nové bývanie musia financovať z požičaných peňazí. Hypotéka na byt je z väčšiny prípadov jediným riešením, ako si vlastné bývanie môžu dovoliť.
Ešte ku koncu minulého roka bolo očividné, že ceny bytov rastú takmer rovnako vo všetkých krajoch, pričom asi nikoho neprekvapí fakt, že najdrahšie bývanie bolo práve v Bratislavskom kraji. Naopak, cenovo najdostupnejšie boli byty v Nitrianskom kraji. Podľa údajov NBS narástla cena bytov za tretí kvadrát roku 2017 oproti predošlému v priemere o 9 eur/m², z čoho vyplýva, že priemerne by ste vtedy za meter štvorcový zaplatili 1 378 eur.
Ako by sa mohlo očakávať, staršie byty by mohli byť lacnejším riešením pre mladé rodiny, avšak ich cena sa za posledný rok takmer dotiahla na cenu novostavieb. Takže ani týmto smerom sa už, bohužiaľ, nedá uberať. V niektorých krajoch však môže byť aj napriek vyššej cene bytov bývanie výhodnejšie kvôli lokalite, pracovným podmienkam a iným pozitívam, tak ostáva už len na budúcom majiteľovi, čomu dá prednosť.

Porovnanie cien bytov v jednotlivých krajoch
Čo sa týka ceny dvojizbových novostavieb na Slovensku, v roku 2017 sa pohybovala v rozmedzí od 75 000 eur (Prešovský kraj) až po 151 000 eur (Bratislavský kraj). V tesnom závese za krajom nášho hlavného mesta sú Trnavský kraj – 104 000 eur, Košický kraj – 103 000 eur a Banskobystrický kraj – 98 000 eur. V Nitrianskom, Trenčianskom a Žilinskom kraji sú ceny približne rovnaké a majiteľom 2-izbovej novostavby sa v nich môžete stať už len za 90 000 eur.
V prípade trojizbových novostavieb je opäť najvyššia cena v Bratislavskom kraji – 220 000 eur a najnižšia v Prešovskom – 106 000 eur. V Košickom zaplatíte za takýto byt 137 000 eur, v Banskobystrickom 135 000 eur, v Trenčianskom 130 000 eur, v Žilinskom 129 000 eur, v Trnavskom 124 000 eur a v Nitrianskom 123 000 eur.
Ako už bolo spomenuté aj vyššie, cena starších bytov sa v porovnaní s tými novými líši len o niekoľko tisíc eur, avšak pri kúpe starej nehnuteľnosti treba vždy myslieť aj na prípadnú rekonštrukciu, ktorá môže konečnú sumu poriadne navýšiť a v tom prípade sa vám novostavba môže oplatiť viac. Najnižší rozdiel medzi starým a novým bytom bol v roku 2017 zistený v Nitrianskom kraji, kde činil v prípade 2-izbového bytu len 8 000 eur a v prípade 3-izbového bytu bola novostavba od staršieho bytu drahšia iba o 29 000 eur a to v Prešovskom kraji.

Zmena cien bytov za posledných 5 rokov
Realitní makléri majú už niekoľko rokov po sebe hlavu v smútku, pretože bytov na predaj je málo. Tento fakt a zároveň nízke úrokové sadzby zapríčiňujú, že ich cena sa neustále zvyšuje.

Všeobecne sa na slovenskom realitnom trhu cena bytov za m2 zvýšila od roku 2013 ku koncu roku 2017 v priemere o 134 eur. Za predošlé roky išlo väčšinou vždy o nárast cien oproti minulému roku, jedine v roku 2014 nastal mierny pokles ceny v porovnaní s rokom 2013 o „úctyhodných“ 10 eur.
Cena bytov sa teda na Slovensku vyvíjala takto:

  • rok 2013 – 1 226 eur/m²,
  • rok 2014 – 1 216 eur/m²,
  • rok 2015 – 1 227 eur/m²,
  • rok 2016 – 1 279 eur/m²,
  • rok 2017 – 1 360 eur/m².

V každom z uvedených rokov bolo bývanie najdrahšie v Bratislavsky kraji a najlacnejšie ste si mohli byt kúpiť v kraji Nitrianskom.
So zvyšovaním cien nehnuteľností je spájané aj podozrenie z vytvorenia realitnej bubliny, ktorá sa mnohým ľuďom spája najmä s veľkou hypotekárnou krízou, ktorá vypukla v roku 2008 v USA. Množstvo odborníkov sa zatiaľ vyjadruje v zmysle, že taká situácia nám zatiaľ nehrozí a to aj vďaka krokom NBS, ktorá postupne sprísňuje podmienky na získanie hypotekárneho úveru. Medzi tie napríklad patrí sprísňovanie podmienok pre množstvo vlastných finančných zdrojov, ktoré musí klient mať pri žiadosti o hypotéku a rovnako aj finančná rezerva, ktorá musí klientovi mesačne zostať po zaplatení splátky a to aj v prípade, že by sa úrok na hypotéke zvýšil o 2 %.

(Zdroj: ML; Foto: Shutterstock; Pripravila: Valéria Nagyová)

Zanechajte nám Váš dotaz

Vaša emailová adresa nebude publikovaná


*