Je daňové zaťaženie na Slovensku príliš vysoké?

Bratislava, Admin – Daňové zaťaženie na Slovensku patrí medzi tie vyššie v Európe, v roku 2014 bola daňová sadzba až 48,6 %. No je to stále celkom prijateľné oproti Francúzsku, kde bola sadzba až 66,6 %, krajina Galského kohúta okupuje v tejto nelichotivej tabuľke prvé miesto. No existujú aj krajiny, a že ich nie je málo, ktoré majú pre podnikateľov 0 % daňové zaťaženie. Ktoré to sú?

Daňové raje
Krajiny, kde je minimálne resp. nulové daňové zaťaženie sa volajú daňové raje a firmy, ktoré sa založia v týchto krajinách sa volajú offshore spoločnosti. Keď sa rozhodnete založiť si firmu v takejto krajine, hlavnou výhodou bude, že získať daňové zaťaženie 0 %. Medzi obľúbené daňové raje patria Seychely, Panama, Belize či Britské panenské ostrovy. V Európe je obľúbenou destináciou Cyprus. Ako sa nedávno vyjadril Patrik Tkáč: “kto očakáva ročné zisky vyššie ako 200 tisíc € a neinvestuje prostredníctvom štruktúry podobnej Cypru, okráda vlastnú rodinu.” Nuž, percentá daňového zaťaženia mu dávajú za pravdu.

Nenechajte sa pripraviť o svoje peniaze
No nie daňové zaťaženie, ale vymožiteľnosť práva, je najväčším nepriateľom podnikateľov na Slovensku. Istotne sa aj vám stalo, že domáhať sa nesplatenej pohľadávky je na nervy. Čo je dôležité robiť v takomto prípade? Musíte konať okamžite, vymáhanie nesplatených pohľadávok mesiac po lehote splatnosti má až 90 % šancu na úspech. A ďalší dôležitý fakt – vymáhanie externou firmou je úspešnejšie, ako keď sa toho podujmete vo firme vy sami.

Šetrite čas
Okrem šetrenia a získania svojich peňazí späť, je v podnikaní dôležité aj šetrenie času. Keď ste sa rozhodli založiť si druhú firmu, s ktorou chcete okamžite začať podnikať a nemáte čas čakať 14 dní, kým si ju založíte klasickou cestou, môžete využiť kúpu ready made spoločnosti, ktorá bola založená s úmyslom ďalšieho predaja, takže nemá žiadnu obchodnú históriu a môžete začať podnikať prakticky za pár hodín. Šetriť čas nie je až také komplikované.

(Zdroj: Tomáš Turek, Foto: Shutterstock – Seocentrum, Pripravila: Valéria Nagyová)

Zanechajte nám Váš dotaz

Vaša emailová adresa nebude publikovaná


*