Hospodárske výsledky dm drogerie markt za rok 2018/2019

BRATISLAVA/ADMIN –  Spoločnosť dm drogerie markt potvrdila svojimi hospodárskymi výsledkami za uplynulý obchodný rok pozitívny trend z predchádzajúcich období. Ročný obrat slovenskej pobočky dm narástol o 10,5 percenta, keď dosiahol výšku 235 miliónov eur. Súhrnný obrat celej skupiny patriacej pod rakúsku dm drogerie markt predstavuje 2,8 mld. eur, čo znamená medziročný nárast o 9 percent, pričom materská firma z Rakúska sa na tomto obrate podieľala sumou 965 miliónov eur.

Podiel dcérskych spoločností na celkovom obrate skupiny zastrešenej dm drogerie markt Rakúsko tak predstavuje 66 percent. Percentuálny rast sa prejavil aj na súhrnnom obrate celého koncernu dm (zahŕňa 13 krajín vrátane Nemecka), ktorý sa oproti minulému roku zvýšil o 4,6 percenta na 11,2 mld. eur.

„Všetci sme zodpovední za svoju budúcnosť. Preto pre nás v dm nie je udržateľnosť len cieľom, ale neoddeliteľnou súčasťou našej firemnej kultúry. Je pre nás veľmi dôležité, aby sme nielen zákazníkom, ale aj spolupracovníkom umožnili robiť uvedomelé rozhodnutia. Práve to nás viedlo v uplynulom obchodnom roku k tomu, že sme komunikáciu vo väčšej miere zamerali na sortimentnú ponuku udržateľných alternatív, ktoré podporujú práve uvedomelú spotrebu,“ povedal Martin Podhradský, konateľ dm drogerie markt.

Zľava: Martin Podhradský, konateľ dm drogerie markt, Nicol Noseková, manažérka marketingu dm drogerie markt a Iveta Haulíková z agentúry everyvent.

Investície 2018/2019

V uplynulom obchodnom roku realizovala dm na Slovensku investície vo výške viac ako 10 miliónov eur, z čoho najväčšia časť – 8,8 milióna eur bola určená na rozvoj pobočkovej siete. Na rozvoj informačných technológií bolo vyčlenených 458 900 eur, na modernizáciu a zabezpečenie centrály 472 000 eur a do centrálneho skladu slovenská pobočka dm drogerie markt investovala 318 000 eur.

Rozvoj pobočkovej siete

Počet slovenských pobočiek dm sa v obchodnom roku 2018/2019 k 30. 9. 2019 zvýšil na 146. Do konca tohto kalendárneho roka plánuje dm na Slovensku otvoriť 5 nových filiálok a do konca nasledujúceho obchodného roka (t. j. do 30. septembra 2020) by na Slovensku malo byť celkovo 156 filiálok dm.

K 30. septembru 2019 mal koncern dm v 13 krajinách spolu 3 668 filiálok. Najviac ich je v Nemecku, kde je spolu 1997 filiálok, a v Rakúsku, ktoré ich má 388. Nasleduje Maďarsko s 260 filiálkami, Česko ich má 232, Chorvátsko 161, Slovensko aktuálne 146 a Rumunsko 105. Zvyšné krajiny majú menej ako sto filiálok.

V minulom obchodnom roku dm pokračovala v napĺňaní požiadaviek a zmeny trhu a zrealizovala ďalšie dva refreshingy, teda kompletné prestavby filiálok, a dve regenerácie, teda prestavby spojené so zväčšením plochy filiálok. V budúcom obchodom roku dm plánuje zrealizovať dva refreshingy a jednu regeneráciu.

Nárast počtu zamestnancov

Dôsledkom neustáleho rozširovania pobočkovej siete je aj zvýšenie počtu spolupracovníkov dm.
K 30. 9. 2019 mala dm drogerie markt na Slovensku 1 538 aktívnych spolupracovníkov, čo predstavuje medziročný nárast o 5,3 percenta. Celkovo dm zamestnáva viac ako 62 000 ľudí v 13 krajinách.

V porovnaní s obchodným rokom 2017/2018 sa zvýšilo aj množstvo zákazníckych nákupov, pričom medziročný nárast vďaka takmer 20,7 milióna nákupov predstavuje približne 6 percent. Priemerný denný počet zákazníckych nákupov je 56 685 a priemerný mesačný počet nákupov viac ako 1,724 milióna.

Centrálny sklad a logistika 2018/2019

V uplynulom obchodnom roku dm naďalej pokračovala v obmene vozového parku s batériami Li-Ion v centrálnom sklade, kde toto riešenie má nielen pozitívny vplyv na zníženie nákladov, ale aj na životné prostredie. Bola vytvorená nová zóna, kde je umiestnený reklamný a akciový tovar, čo má pozitívny vplyv tak na tok tovaru v centrálnom sklade, ako aj pre prevádzku pri organizácii vykládky tovaru vo filiálkach. Boli zavedené nové vyskladňovacie prepravky pre filiálky dm, ktoré sú prínosom v oblasti ergonómie pri vyskladnení v centrálnom sklade a aj pri následnom vykladaní tovaru vo filiálke. V rámci bezpečnosti v centrálnom sklade boli obmenené a nainštalované nové plastové ochranné prvky.

e-shop dm

Cez webovú stránku www.mojadm.sk poskytuje dm svojim zákazníkom možnosť objednať si kedykoľvek, 24 hodín denne, nielen sortiment dostupný vo filiálkach, ale aj takmer 650 online exkluzívnych výrobkov, čo je viac ako 100-percentný nárast oproti roku 2017/2018. Za mesiac sa v e-shope dm vyskladní v priemere 5 000 objednávok, pričom na jednu objednávku pripadá cca 12 kusov výrobkov s deviatimi druhmi tovaru a priemerný nákup v e-shope je 38 eur. Od začiatku roka 2019 bolo pre zákazníkov sprístupnené vyzdvihnutie tovaru vo filiálkach, čo tvorí celkovo 4,5 % z celkových objednávok, a zároveň bolo od apríla toho istého roka znížené poštovné z 3,99 na 1,99 eura.

Spoločnosť dm aj naďalej pracuje na prepájaní online a offline sveta, kde e-shop prepája s filiálkami. Zákazník si môže v e-shope zvoliť obľúbenú filiálku a vidieť v nej aktuálny stav zásob produktov, a zároveň má aj prehľad o doplnkovom sortimente, ktorý sa vo vybranej filiálke nachádza. V rámci logistiky sa plánuje možnosť rozšírenia distribučných spoločností s možnosťou voľby doručovateľa. dm vstupuje aj do záverečnej fázy komisionovania vo filiálkach, kde bude v budúcom obchodnom roku priamo prebiehať balenie a expedícia objednávok z e-shopu.

Téma LOHAS (Lifestyle of Health and Sustainability) je dôležitá aj v e-shope, kde sa dm snaží redukovať obalový materiál do takej miery, aby sa produkty zákazníkom dostali nepoškodené, ale aby bol zároveň vytváraný čo najmenší odpad. dm spolupracuje s externými inštitúciami, ktoré pre ňu spracovávajú štúdiu obalového a výplňového materiálu a jeho vplyvu na životné prostredie.

Beauty poradkyne

dm spustila od mája pre svoje zákazníčky novú službu, ktorá im opäť prináša niečo výnimočné a špeciálne – beauty poradkyne. Ide o vyškolený personál, ktorý vo vybraných filiálkach poskytuje profesionálne poradenstvo v oblasti líčenia. Beauty poradkyne nájdete v 20 vybraných filiálkach v rámci celého Slovenska. Služba je k dispozícii zákazníčkam zdarma. Beauty poradkyne vníma dm ako ďalšiu exkluzívnu službu pre svojich zákazníkov, ktorá zároveň odlišuje túto sieť od konkurencie.

Systém eKasa

Vo filiálkach dm bol postupne zavádzaný systém pre eKasu pri dodržaní všetkých zákonných podmienok. V októbri 2019 bol rollout úspešne ukončený vo všetkých filiálkach. Rýchlosť vytvorenia a tlače dokladu sa nakoniec podarilo optimalizovať na nižšiu úroveň, a to približne na 5,5 sekundy.

VERNOSTNÝ PROGRAM

active beauty

Inovovaný zákaznícky program active beauty sa teší u zákazníkov na slovenskom trhu veľkej obľube. Začiatkom roka 2019 bola na získanie vyššieho počtu bodov pridaná možnosť získať ich pri pokladnici prostredníctvom automaticky fungujúcich aktivít bez potreby ich predchádzajúcej aktivácie v kupónovom centre. Tým sa doplnila už existujúca ponuka aktivít na získanie viacnásobných bodov, ktoré však vyžadujú ich aktiváciu v kupónovom centre pred nákupom.

Mesačne tak má zákazník možnosť nazbierať body ešte rýchlejšie a skôr si uplatniť zľavu na svoj nákup.
V zmysle uvedomelého nakupovania v marci 2019 dala dm implementáciou takzvaných zákazníckych displejov v oblasti pokladníc svojim zákazníkom možnosť rozhodovať o výške uplatnenej zľavy a frekvencii jej uplatňovania, čím okrem prehľadu o svojom bodovom stave získal zákazník aj možnosť využívať program v plnej miere podľa svojich potrieb.

OCENENIA

Najzamestnávateľ 2018

V siedmom ročníku ankety Najzamestnávateľ, ktorú vyhlasuje spoločnosť Profesia, sa dm umiestnila za rok 2018 v prvej päťke spomedzi 18 nominovaných spoločností v kategórii Obchod a služby.

MasterCard Obchodník roka s drogériou 2018

Spoločnosť dm drogerie markt sa v súťaži Mastercard Obchodník roka 2018 aj po šiesty raz stala víťazom v kategórii Obchodník s drogériou a parfumériou. V oboch špeciálnych kategóriách – Absolútny víťaz a Cena verejnosti – si taktiež opäť obhájila druhé miesto. Tento rok sa do hlasovania o Cenu verejnosti zapojilo celkovo 58 209 ľudí, pričom dm získala 24 874 hlasov. Výsledné ocenenia predstavujú mapu maloobchodu a slúžia zákazníkom na orientáciu na trhu.

Slovak Superbrands Award 2019

V roku 2019 sa dm už po šiestykrát stala nositeľom ocenenia Slovak Superbrands Award v kategórii drogérie, ktoré udeľuje organizácia Superbrands Slovakia najlepším obchodným spoločnostiam pôsobiacim na Slovensku a rozhodujú o ňom slovenskí spotrebitelia spolu s expertnou komisiou Brand Council.

Voľba spotrebiteľov – Najlepšia novinka 2019

Výrobky dm značky Balea – ponožky proti zhrubnutej koži Feel Well a kúra Pflege Kick Energy – boli ocenené v 8. ročníku marketingového programu Voľba spotrebiteľov ako najlepšie novinky roku 2019 vo svojich kategóriách, a to Starostlivosť o nohy a Pleťová kozmetika.

Najdôveryhodnejšie značky 2018

Už po tretíkrát si spoločnosť dm drogerie markt v ankete Najdôveryhodnejšie značky roku 2018 zvolili spotrebitelia za najdôveryhodnejšiu značku v kategórii drogérie. Zároveň sa v celkovom hodnotení najdôveryhodnejšej značky prieskumu opäť umiestnila na druhom mieste, keď ako jedna z troch značiek získala viac než 1 000 hlasov z 2 000 možných. Reprezentatívna vzorka slovenských spotrebiteľov tento rok hodnotila 420 značiek v 47 kategóriách, ktoré boli zaradené do prieskumu hlavne na základe výsledkov predaja.

dTest

V dTeste, ktorý bol zverejnený v novembri 2018 a zameriaval sa na zmäkčovadlá vody, vyšiel čistič na vodný kameň dm značky Denkmit (gél, 1l) ako celkový víťaz testu, pričom ako jediný získal hodnotenie VEĽMI DOBRÉ (80 %).

ZODPOVEDNÉ PODNIKANIE

Konám uvedomelo

Vo februári 2019 bola spustená kampaň Konám uvedomelo, ktorej cieľom je ponúknuť ľuďom v rámci sortimentu ekologické alternatívy ku konvenčným produktom a smerovať tak zákazníkov k uvedomelému konaniu. V rámci nej chce dm podporiť životný štýl a prístup k životu, keď ľudia dbajú o svoje zdravie, životné prostredie, osobný rozvoj, trvalo udržateľné správanie, etiku a sociálnu spravodlivosť. Zároveň predstavuje zákazníkom možnosti v rámci sortimentu, a to vo forme biopotravín, prírodnej certifikovanej kozmetiky, ekologickej drogérie, produktov lokálnej výroby, produktov z recyklovaných materiálov, produktov v recyklovateľných obaloch či zero waste produktov. Kampaňou chce zákazníkov edukovať, inšpirovať a podporovať v uvedomelom nakupovaní a správaní sa vo vzťahu k sebe samým, ako aj k svojmu okoliu.

Spolupráca dm s Centrom environmentálnej a etickej výchovy Živica

dm v rámci svojho konceptu zodpovedného podnikania spolupracuje už od roku 2013 s Centrom environmentálnej a etickej výchovy Živica. V rámci dlhodobej spolupráce podporovala niekoľko aktivít, ako napríklad projekty Mestské včely či Zelená škola. V obchodnom roku 2018/2019 k týmto projektom pribudol ďalší, a to Klíma nás spája, ktorého cieľom je podporiť školy pri budovaní konkrétnych klimatických prvkov a vytvoriť tak príklady dobrej praxe, napomáhajúce zmierňovať vplyvy zmeny klímy v slovenských mestách a obciach. Tímy učiteľov a detí z desiatich slovenských škôl už začali robiť konkrétne opatrenia na adaptáciu na prichádzajúce extrémy počasia. Do konca uplynulého školského roka vybudovali dažďové záhrady, zelenú strechu či vysadili vertikálnu zeleň ako ochranu pred horúčavami. Do projektu Klíma nás spája sa zapojilo 52 škôl. Z nich bolo vybraných desať, ktoré dostali finančné prostriedky v hodnote 10 000 eur na realizáciu klimatických opatrení. Ambíciou projektu je pokračovať aj v ďalšom obchodnom roku.

Ôsmy ročník projektu Veselé zúbky

Tento rok úspešný sociálny projekt, pripravený v spolupráci s generálnym partnerom – značkou ODOL, zavŕšil svoj ôsmy ročník, keď boli Veselé zúbky opäť v materských školách. V priebehu mesiacov január a február 2019 sa do ôsmich víťazných materských škôl opäť vybrala Zúbková hliadka z projektu Veselé zúbky, a to Zuzka a Monika Haasové, Robo „Zubožrút“ Papp, Bystrík, Martin Chynoranský a „zúbková kráľovná“ – zubná lekárka Katka Bartonková –, ktorá navštívila materské školy v Malých Levároch, Trnave, Podlužanoch, Nemšovej, Žiline, Číži, Starej Ľubovni a v Malom Kamenci. V škôlkach, v ktorých bolo z návštevy Zúbkovej hliadky veľa radosti, odovzdali víťazné šeky v hodnote 1 000 eur na produkty z portfólia značiek dm pre potreby materskej školy a množstvo ďalších darčekov. Projekt každoročne zožína veľký úspech a zaznamenáva posun vo vzdelanosti detí a ich rodičov v oblasti dentálnej hygieny. Sledovanosť náučných zúbkových rozprávok a videoklipov k pesničkám dosiahla na kanáli Youtube za päť rokov od zverejnenia prvej zúbkovej pesničky viac ako 30 miliónov pozretí.

Ôsmy ročník podujatia dm ženský beh

Už po ôsmykrát sa stala dm neodmysliteľnou súčasťou dm ženského behu. Jeho ďalší ročník sa konal v septembri v Bratislave a zaznamenal rekordný počet účastníčok, ktorý oproti minulému roku vzrástol až o 17 percent. Koncept zodpovedného podnikania je pre dm veľmi dôležitý, a aj z toho dôvodu organizuje v rámci ženského behu každoročne aj projekt dm šport zóna. V rámci neho doteraz zveľadila už šesť športovísk v Bratislave, na ktoré sa použili finančné prostriedky v celkovej výške 41 761 eur, vyzbierané zo štartovného, ako aj z dobrovoľných príspevkov po minulé roky. Tento rok opäť v budovaní športovísk pokračuje a tohtoročná vyzbieraná suma 10 150 eur tak poslúži na vybudovanie nového workoutového ihriska v bratislavskej Dúbravke.

Prijateľní

Začiatkom roka 2019 sa dm pripojila ku kampani na podporu rómskej zamestnanosti občianskeho združenia Divé maky PRIJATEĽNÍ. Jej cieľom je búrať predsudky, odstrániť diskrimináciu na trhu práce a zvýšiť zamestnanosť rómskej menšiny, pretože ani vzdelanie a dostatočná kvalifikácia Rómom často nestačia a pre mnohých zamestnávateľov zostávajú „neprijateľní“. Spoločnosť dm drogerie markt, ktorá sa ako zamestnávateľ hlási k myšlienkam kampane a podporuje rómsku zamestnanosť, sa taktiež pridala do zoznamu zodpovedných firiem, ktorý je zverejnený na stránke www.prijatelni.sk.

Pomáhame materským centrám

V januári 2019 dm v spolupráci s Procter and Gamble odštartovali siedmy ročník projektu „Pomáhame materským centrám“, ktorého cieľom bolo finančne a materiálne prispieť k vytvoreniu inšpiratívneho prostredia pre šťastný a zdravý intelektuálny vývoj detí.

Životné prostredie

dm je spoločnosťou, ktorej záleží na tom, aby podporovala obnoviteľné zdroje energie, a preto je tam, kde to je možné, jej podmienkou nakupovať elektrickú energiu pre filiálky z obnoviteľných zdrojov. V tomto kalendárnom roku bola zabezpečená dodávka elektriny z obnoviteľných zdrojov už v 86 filiálkach.
V novom kalendárom roku plánuje dm zvýšiť počet takýchto filiálok na 95. Jej cieľom je zazmluvniť čo najviac filiálok u dodávateľa, ktorý garantuje elektrinu z obnoviteľných zdrojov, závisí to však od technických podmienok pripojenia.

Pozornosť dm je venovaná aj riešeniam zameraným na životné prostredie v oblasti odpadového hospodárstva. V roku 2018 sa podarilo vyzbierať a recyklovať 1 063 ton papiera, čo je o 204 ton viac ako v predchádzajúcom roku, a 105 ton plastov, čo je o 21 ton viac oproti predchádzajúcemu roku. Zodpovedným separovaním sa darí znižovať objem komunálneho odpadu vo filiálkach, o čom svedčí aj zníženie objemu smetných nádob – napríklad z objemu 1 100 litrov na 240 litrov na filiálku alebo zníženie frekvencie vývozov komunálneho odpadu filiálok z týždenného na dvojtýždňový. V roku 2019 bola nadviazaná aj spolupráca so spoločnosťou CURAPROX, vďaka ktorej bolo zákazníkom, ako aj spolupracovníkom dm umožnené separovať použité zubné kefky. Z rúčok vyzbieraných použitých zubných kefiek rôznych značiek sú následne vyrábané smetné koše. Takto vyrobené koše sa budú distribuovať zdarma do slovenských škôl.

Firemná filantropia

Nadačný fond dm drogerie markt v Nadácii Pontis

V roku 2013 spoločnosť dm drogerie markt založila vlastný nadačný fond, vedený v Nadácii Pontis. Z fondu sa v uplynulom obchodnom roku 2018/2019 podporil grantový program Chceme si pomáhať. Cieľom podpory programu je zlepšenie aktuálneho zdravotného stavu, sociálnej situácie alebo zlepšenie kvality života spolupracovníkov alebo ľudí z ich blízkeho okolia. Ľudí do programu odporúčajú spolupracovníci dm. V obchodnom roku 2018/2019 bolo z fondu podporených 17 žiadateľov celkovou sumou 6 650 eur. Taktiež boli podporené dve individuálne žiadosti v celkovej hodnote 2 500 eur.
Z nadačného fondu boli opäť vyčlenené prostriedky v hodnote 5 000 eur aj na podporu Fondu pre transparentné Slovensko v Nadácii Pontis.

Pomôžme deťom

Aj v roku 2019 pokračovala dm ďalším, v poradí už ôsmym ročníkom projektu Pomôžme deťom, ktorý organizovala opäť v spolupráci so Slovenskou katolíckou charitou a s individuálnymi žiadateľmi, ktorých odporučili spolupracovníci spoločnosti dm. Celkovo tak dm v tomto ročníku podporila 143 rodín. Každá z nich získala ročnú zásobu plienok v podobe 32 kusov poukazov na odber plienok značky babylove, pričom jeden poukaz prináleží jednému ľubovoľnému baleniu plienok podľa voľby rodiny.

dm prispieva do potravinovej banky

O spoločenskej zodpovednosti dm svedčí aj niekoľkoročné zapojenie sa do projektu sociálnych supermarketov zriadených Potravinovou bankou Slovenska, ktoré sú určené pre ľudí v hmotnej núdzi. V obchodnom roku 2018/2019 darovala dm na tento účel produkty v hodnote 38 400 eur a zároveň obdobným spôsobom pomohla aj organizácii Únia žien produktmi v hodnote 8 300 eur.

Nefinančné dary

Celková hodnota takto poskytnutej pomoci za uplynulý hospodársky rok predstavovala 143 421 eur. Produkty v hodnote 17 000 eur boli venované v rámci projektu Veselé zúbky, v hodnote 68 594 eur v rámci kampane Pomôžme deťom a v hodnote 34 978 eur v rámci kampane dm {SPOLOČNE} Vianoce, keď dm obdarovala balíčkami s výrobkami značiek dm pre každodennú potrebu 5 000 ľudí v núdzi z rôznych zariadení. Zoznam možných zariadení bol získaný od Slovenskej katolíckej charity a od samotných spolupracovníkov. Tí mali možnosť vybrať si organizáciu vo svojom okolí, ísť ľudí obdarovať, pridať k výrobkom aj originálne vlastnoručne vyrobený darček a navyše darovať vianočnú pohľadnicu s venovaním, čím mohli obdarovaným venovať aj niečo osobné. Zvyšné produkty v hodnote 22 849 eur dm venovala v rámci sponzorských aktivít individuálnym žiadateľom alebo organizáciám.

Finančné dary

V obchodnom roku 2018/2019 dm darovala finančné prostriedky v hodnote 57 245 eur. V rámci predvianočnej nákupnej horúčky známej ako Black Friday sa dm zapojila do výzvy Giving Friday a venovala 5 % z celého obratu počas tohto dňa na ekologické projekty Iniciatívy dm {SPOLOČNE}, ktoré prispievajú k zlepšovaniu spoločnosti. Táto suma činila 35 695 eur. Tak ako každý rok, aj teraz putoval finančný príspevok Miške Červeňovej na úhradu liečby detskej mozgovej obrny v hodnote 2 400 eur, sumou 1 500 eur bol podporený tábor detí, ktoré absolvovali transplantáciu kostnej drene, zastrešený organizáciou Smile, a sumou 1 000 eur bola podporená letná akadémia, ktorú zorganizovalo občianske združenie Divé maky.

Finančne bol podporený aj dlhoročný partner CEEV Živica sumou 10 000 eur. Na dobré veci však prispela nielen spoločnosť, ale aj jej spolupracovníci, keď sa v predvianočnom období zapojili do finančnej zbierky, ktorá bola venovaná do grantového programu Chceme si pomáhať. Celkovo tak vyzbierali 4 501 eur, pričom dm navýšila zbierku spolupracovníkov o rovnakú sumu. Oba dary predstavovali hodnotu 9 002 eur. Z tohto grantu bolo v obchodnom roku 2018/2019 podporených 17 individuálnych žiadostí spolupracovníkov v sume 6 650 eur.

Zber vrchnákov

dm aj naďalej pokračuje vo verejnej zbierke plastových vrchnákov. Jej cieľom je pomoc pre deti vo veku do 18 rokov, ktoré bojujú s nepriaznivou zdravotnou situáciou a potrebujú pomoc s cieľom zlepšiť zdravotný stav. Podpora je systematická a dlhodobá. V minulom obchodnom roku sa vyzbieralo 12 ton plastových vrchnákov, za ktoré sa uhradila rehabilitácia v Adeli centre v hodnote 4 135 eur.

DOBROVOĽNÍCTVO

dm {SPOLOČNE}

Prostredníctvom iniciatívy na podporu dobrovoľníctva pod názvom dm {SPOLOČNE} spolupracovníci a zákazníci dm spoločne podporujú výnimočné projekty a aktivity, čím šíria myšlienky dobrovoľníctva a pomáhajú zvyšovať záujem o dobrovoľnícku prácu aj na Slovensku. Spoločnosť tak v rámci iniciatívy podporuje projekty a aktivity zo sociálnej oblasti, z oblasti zdravia, životného prostredia a ekológie, kultúry či športu v bezprostrednom okolí svojich filiálok. V predchádzajúcich štyroch ročníkoch (2016 – 2019) sa do iniciatívy dm {SPOLOČNE} prihlásilo celkovo 721 projektov a aktivít, z ktorých dm a odborná porota vybrali 142, lokalizovaných v okolí filiálok dm v rámci celého Slovenska. Tie sa s pomocou 963 spolupracovníkov a 1070 zákazníkov dm aj zrealizovali. Spoločne bolo odpracovaných takmer
14 200 dobrovoľníckych hodín, pričom dobrovoľníci pomohli napríklad zrekonštruovať záhrady a dvory v školách, škôlkach či domoch pre seniorov, navštívili aj útulky pre túlavé psíky, zveľaďovali verejné priestranstvá, ale pomáhali aj zdravotne znevýhodneným deťom.

Podstatou v poradí už piatej aktivity na obchodný rok 2019/2020 sú adaptačné opatrenia na zmenu klímy v 25 vybraných obciach, mestách alebo mestských častiach prostredníctvom ich praktickej realizácie. dm tak hľadá výnimočné projekty a aktivity cez projekt Klíma nás spája, ktorý opätovne pripravuje v spolupráci s Centrom environmentálnej a etickej výchovy Živica, do ktorého môže byť zapojené mesto, mestská časť, obec alebo združenie, ktoré sa zaoberá environmentálnou tematikou v rámci konkrétneho mesta, mestskej časti alebo obce.

NOVINKY V OBLASTI EKOLÓGIE A UDRŽATEĽNÉHO ROZVOJA

Plniace pulty

V apríli 2019 spustila dm dlhoočakávanú ekologickú službu – plniace stanice na pracie a čistiace prostriedky. Cieľom tejto služby bolo urobiť významný krok, ktorý prispeje k znižovaniu spotreby plastov – opakovaným použitím nádob totiž možno ušetriť až do 60 percent plastového odpadu. Aktuálne je služba dostupná v desiatich predajniach, a to Bratislava (Aupark, Central), Banská Bystrica (Terminal), Košice (Optima), Nitra (Centro), Poprad (Forum), Prešov (Solivaria), Trenčín (Stop shop), Trnava (City Park) a Žilina (Mirage). Zastúpenie má každé krajské mesto a Poprad. V každej filiálke si možno naplniť dva druhy pracieho prostriedku a dva druhy prípravku na ručné umývanie riadu značky Planet Pure. Tieto výrobky sú v BIO kvalite a suroviny na ich výrobu pochádzajú prevažne z kontrolovaného ekologického poľnohospodárstva. Služba bola zákazníkmi akceptovaná a na základe záujmu plánuje dm v druhej polovici nového obchodného roka rozšírenie plniacich staníc do ďalších piatich filiálok. Najväčší záujem zákazníkov o plnenie je v Bratislave a v Trnave. Naplniť niektorý z výrobkov si príde v priemere viac ako 100 zákazníkov na filiálku za mesiac. Najpredávanejším produktom je prací gél Aloe vera.

Podpora lokálnej produkcie

V sortimente pleťovej kozmetiky bolo v uplynulom obchodnom roku rozšírené portfólio malej slovenskej spoločnosti Dulcia Natural, ktorej produkty prijali zákazníci dm veľmi dobre a po roku predaja sa dostala medzi top značky v rámci pleťovej starostlivosti. Pri novej značke Botanica Slavica, ktorú pre dm vyvinul slovenský výrobca kozmetiky AENEA, bolo rozšírené portfólio v sortimente pleťových a telových olejov, ktoré si zákazníci dm obľúbili. Pod značkou two cosmetics sú novinkou odličovacie tampóny zero waste. Ide o bavlnené ručne šité tampóny, ktoré sú opätovne použiteľné a možno ich prať. Na najbližšie obdobie sa pripravuje rozšírenie sortimentu lokálnych výrobcov kozmetiky najmä v sortimente pleťovej a telovej kozmetiky.

Ekológia a udržateľnosť  

V rámci sortimentu značiek dm sa bude dm aj naďalej aktívne venovať témam trvalo udržateľného rozvoja, aby svojim zákazníkom dokázala ponúknuť produkty, ktoré sú šetrné k životnému prostrediu. Ekologickejšie možnosti bude preverovať vo všetkých oblastiach „kolobehu života“ svojich výrobkov, počnúc obalovými materiálmi produktov cez zložky produktov, využitie potenciálov v rámci spolupráce s dodávateľmi až po ponúkané služby. V budúcom obchodnom roku sa plánuje venovať ťažiskovým témam, akými sú redukcia obalových materiálov (najmä plastov), recyklovateľnosť používaných materiálov, nasadenie obalov s vysokým podielom recyklátov tam, kde je použitie plastov nevyhnutné, redukcia nasadenia syntetických polymérov a podpora biopoľnohospodárstva a biodiverzity.

Čo sa týka obalových materiálov, bude sa dm koncentrovať na nasadzovanie recyklovaných materiálov, optimalizáciu fliaš a zámenu plastových obalov za kartónové všade tam, kde to bude možné. V závislosti od použitého obalového materiálu bude voliť alternatívy s pokiaľ možno najvyšším podielom recyklovaných materiálov. Cieľom je vytvárať obaly, ktoré by boli stopercentne recyklovateľné. Značka dm alverde sa môže pochváliť fľašami s podielom recyklátov až 98 %, pri tubách dosahuje hodnotu 50 %. Do portfólia značiek dm sa podarilo zaviesť novú značku Seinz, ktorej obaly pozostávajú z 94 % z recyklovaných materiálov. Zákazníkom sú ponúkané aj úplne bezplastové alternatívy, ako napríklad celulózové viacúčelové utierky Profissimo, ktoré sú úplne biologicky odbúrateľné, či vatové tyčinky ebelin nature z bio bavlny v papierovom obale. Do sortimentu boli v minulom obchodnom roku zaradené aj ďalšie novinky, ako napríklad drevená zubná kefka alverde so štetinkami zo stopercentne obnoviteľných zdrojov v papierovom, recyklovateľnom obale a tuhé mydlá a šampóny v kartónových obaloch. V rámci sortimentu dmBio čajov a stogramových čokolád používa dm fóliu NatureFlex, ktorá je plne kompostovateľná, pozostáva z 90 % z obnoviteľných zdrojov na báze drevných vlákien. Pri produktoch značky Denkmit sa podarilo zredukovať hrúbku obalov tým, že bola zmenená statika fliaš. Na uľahčenie triedenia odpadu bude aj naďalej zámerom redukcia materiálovej rôznorodosti v použitých obalových materiáloch.

Už od roku 2014 sa dm venuje aj téme mikroplastov a syntetických polymérov. Od tohto roku sú produkty dm, ktoré sú zmývateľné z pokožky, bez akýchkoľvek plastových mikročastíc a o tejto skutočnosti sa budú môcť zákazníci dozvedieť aj z konkrétnych výrobkov, na ktoré pribudne nové logo „Ohne Mikroplastik“, teda „Bez mikroplastov“. Výrobky s novým logom budú do sortimentu pribúdať priebežne. V uplynulom obchodnom roku boli zároveň v zložení viac ako 80 produktov značky Balea zamenené syntetické polyméry za udržateľnejšie zložky a v tejto snahe plánuje dm pokračovať aj v budúcom obchodnom roku.

PLÁNOVANÉ AKTIVITY NA OBCHODNÝ ROK 2019/2020

Investície 2019/2020

Na Slovensku plánuje dm v budúcom obchodnom roku investície vo výške približne 12 miliónov eur, z čoho najväčšia časť – takmer 10 miliónov bude určená na rozvoj pobočkovej siete. Na rozvoj informačných technológií je vyčlenených 867 800 eur, na modernizáciu a zabezpečenie centrály 360 000 eur a do centrálneho skladu plánuje slovenská pobočka dm drogerie markt investovať 830 000 eur.

Technické novinky 2019/2020

V budúcom obchodnom roku plánuje dm optimalizovať WiFi pokrytie vo filiálkach na úroveň VoiceReady. Zároveň zmení spôsob pripojenia sa ku koncernovej sieti. Dosiahne tým lepšiu konektivitu firemných, ako aj zákazníckych zariadení, čo celkovo zlepší zákaznícky servis vo filiálkach. Servery, ktoré dm prevádzkuje lokálne, budú takmer všetky presunuté do koncernového dátového centra. Tým pomôže znížiť environmentálne zaťaženie, hlavne úsporou elektrickej energie na prevádzku serverov a ich chladenia.

Centrálny sklad a logistika 2019/2020

V spolupráci s dlhoročným partnerom ČSAD Invest Logistics a so spoločnosťou AT Žilina bude v novembri testovaný nový kamión s pohonom LNG. Ide o plynové vozidlo IVECO s dojazdom až 1 600 kilometrov. Okrem úspory na mýtnych poplatkoch a palive nevytvára plynový pohon takmer žiadne emisie a vozidlo možno označiť za priateľské k životnému prostrediu. V prípade úspešného testovania bude prepravca následne obmieňať svoj vozový park.

Aj v nadchádzajúcom roku plánuje dm pokračovať v zlepšovaní ergonómie pre spolupracovníkov. Po úspešnom testovaní Loadhog Pally and Lid systému bude realizovať jeho nákup a celoplošné nasadenie na prevádzku. Ide o najbezpečnejší, najuniverzálnejší a nákladovo najefektívnejší spôsob zaistenia nákladu na palete, bez viazania a bez potreby natiahnutia obalovej fólie, čím nevytvára zbytočný odpad. Ďalšou výhodou je, že spolupracovníkom na prevádzke výrazne zlepší komfort pri vykladaní tovaru, takže sa odbúra náročná manipulácia s ťažkými boxmi.

Keďže sa nároky na moderné vybavenie skladov neustále zvyšujú, aj dm intenzívne pracuje s myšlienkou nasadenia automatizácie. V tejto téme bude klásť dôraz najmä na efektivitu daného riešenia vo výhľade niekoľkých rokov.

(Zdroj: Iveta Haulíková, everyvent; Pripravila: red.)

Zanechajte nám Váš dotaz

Vaša emailová adresa nebude publikovaná


*