Finančníci k nám prinášajú vernisáž Chimaera monstrosa

Zľava: Zuzana Ďuďáková, hovorkyňa UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia, Andrej Révay, prezident Slovenskej asociácie finančníkov, Jaroslav Habo, riaditeľ pre firemnú klientelu UniCredit Bank na Slovensku, Roman Hajduk, riaditeľ pre privátnu klientelu UniCredit Bank a výtvarník Aleš Krejča.

BRATISLAVA/ADMIN – Slovenská asociácia podnikových finančníkov, ktorá združuje finančných riaditeľov významných podnikov a odborníkov v oblasti financií, prináša do Bratislavy vernisáž Aleša Krejču, jedného z najvýznamnejších predstaviteľov fantazijného realizmu v stredoeurópskom výtvarnom umení, pod názvom Chimaera monstrosa. Až do 18. 10. 2019 bude výstava otvorená pre verejnosť v Savoy Gallery denne od 10:00 do 18:00 hod.

16. októbra 2019 sa uskutoční dernisáž v rámci 17. ročníka konferencie Finančné riadenie podnikov, na ktorej sa zúčastní viceguvernér NBS Ľudovít Ódor a viac ako stovka finančníkov zo Slovenska. Dernisáž bude spojená so slávnostným odovzdávaním ocenenia za mimoriadny prínos v oblasti podnikových financií v roku 2019. Noblesu tohto podujatia dotvorí hudobný doprovod známeho muzikanta, multiinštrumentalistu a jazzmana Jiřího Stivína.

Hlavným partnerom podujatia je UniCredit Bank, ktorá na slovenskom trhu stabilne patrí k lídrom vo financovaní firiem. Jej privátne bankovníctvo patrí k najoceňovanejším a je spojené so službou artbanking.

Konferencia finančné riadenie podnikov sa bude tento rok venovať inováciám

Slovenská ekonomika zažíva spomaľovanie ekonomického rastu, ktoré bude pretrvávať aj v nasledujúcom období. Podnikatelia a firmy sa musia prispôsobiť a zamerať sa najmä na inovácie. Slovensko je na európskom chvoste v podpore výskumu a vývoja, ktoré sú podmienkou pre udržateľnosť ekonomického rastu. Ak sa chcú firmy udržať v konkurenčnom prostredí, musia zavádzať inovatívne riešenia z oblasti technológií, služieb, analytických nástrojov. Na to je potrebné firmy stimulovať najmä využívaním vlastných zdrojov, a to tak na strane legislatívnych opatrení vlády, ako i na strane vnútorných opatrení firiem.

Ako zdôraznil Andrej Révay, prezident Slovenskej asociácie finančníkov: „Ekonomické spomalenie rastu je nielen o podnikoch, ale aj o ľuďoch. Firmy sa s tým dokážu vyrovnať najmä zefektívnením procesov a inováciami. Ľudia zase môžu svoje financie investovať aj alternatívne s cieľom bezpečnejšie udržať ich hodnotu. Práve umenie a umelecké diela patria z dlhodobého hľadiska k rastúcim investičným príležitostiam.“

Záujem o alternatívne investície a investície do umenia celosvetovo stúpa. Výnosy sú rôzne a môžu sa pohybovať v dvojciferných číslach. Práve umenie sa umiestňuje na popredných priečkach výnosnosti. Z dlhodobého hľadiska sú to najmä whisky a veterány, kde ceny za posledných 10 rokov rástli o stovky percent. Nadštandardné výnosy sa dali dlhodobo dosiahnuť aj v oblasti zberateľských mincí a vína. Horšie sú na tom napríklad zberatelia starožitného nábytku, kde došlo k poklesu cien.

Rebríček alternatívnych investícií k 31. 12. 2018:

Poradie Aktívum 1 rok 10 rokov
1. Whisky 40% 582%
2. Mince 12% 193%
3-4. Víno 9% 147%
3-4. Umenie 9% 182%
5. Hodinky 5% 73%
6. Veterány 2% 258%
7. Antický nábytok 1% -32%
8. Diamanty 0% 122%
9. Známky 0% 189%
10. Šperky -5% 112%
Celkovo Zberateľské aktíva 9% 161%
*Zdroj: Knight Frank LuxuryInvestment Index

Rastúci záujem práve o investície do umeleckých diel vnímame aj na Slovensku. UniCredit od roku 2007, v rámci svojej služby ArtBanking zaoberajúcej sa poradenstvom pri investíciách do umeleckých diel, pravidelne predstavuje slovenským investorom tvorbu zaujímavých umelcov. „Pomáhame klientom pri investovaní do umenia obrazne otvoriť oči a rozhodnúť sa, aké dielo by mohli zaradiť do svojej zbierky. Radíme, ako investovať a kde objavovať nových autorov alebo kam zájsť na výstavu,“ hovorí Roman Hajduk, riaditeľ pre privátnu klientelu UniCredit Bank.

Banka sa v minulosti zviditeľnila výstavami, kde predstavila diela napríklad Rudolfa Sikoru, Bohumíra Gemrota, Ivana Pavleho, Juraja Čuteka či Petra Pollága.

Jaroslav Habo, riaditeľ pre firemnú klientelu UniCredit Bank na Slovensku, dodáva, že: „Práve stretnutie finančníkov je každoročne možnosťou na výmenu cenných odborných informácií, ale aj kontaktov. Konferencia dáva možnosti aj na prepojenie segmentov privátneho a firemného bankovníctva. Sme v každodennom kontakte s firmami a ich finančnými riaditeľmi. Vieme sa postarať aj o ich osobné financie cez služby privátneho bankovníctva a priniesť aj pridanú umeleckú hodnotu.“ Jaroslav Habo zdôrazňuje, že popularita výtvarných umelcov na Slovensku rastie a UniCredit Bank chce ich tvorbu priblížiť nielen záujemcom o investície, ale aj všetkým fanúšikom kvalitného umenia.

Chimaera Monstrosa – pod týmto názvom uvidia návštevníci výstavy v priestoroch Savoy Gallery to najlepšie z tvorby Aleša Krejču, akademického maliara a grafika, významného predstaviteľa českého imaginatívneho umenia. Niekdajší žiak grafického oddelenia Školy umeleckého priemyslu v Bratislave absolvoval špeciálny ateliér plagátu a knižnej grafiky u profesora Františka Muziky na Vysokej škole umeleckopriemyselnej v Prahe. Okrem trojročného pôsobenia v role riaditeľa štátneho zámku Kratochvíle v južných Čechách, pracoval predovšetkým ako knižný a časopisecký grafický úpravca na voľnej nohe, neskôr desať rokov v role umeleckého nakladateľstva Readers Digest Výběr v Prahe. Za prácu v tejto oblasti získal niekoľko cien a čestných uznaní v súťažiach o najkrajšiu knihu roka. Nikdy však neprestal hľadať autentický výraz na poli fantazijnej maľby, ktorej výsledky prezentoval štyridsiatimi autorskými výstavami doma aj v cudzine. Dotýkajúc sa surrealistických východísk, obohatených o niektoré postupy informelu, neskôr, s cieleným príklonom ku klasickej maľbe, obohatil osobitným vkladom dnes sedemdesiatosemročný autor súčasnú výtvarnú scénu.

„Do spolupráce s organizátormi tohto podujatia som sa nenechal dlho prehovárať. Od samého začiatku som cítil profesionálny prístup a odborný záujem zorganizovať výstavu mojich diel, s príležitosťou investovania do umenia,“ hovorí výtvarník Aleš Krejča. „Navyše, mladosť, dôležitá časť môjho života, kedy som nadobúdal prvé umelecké skúsenosti, je pevne zviazaná s Bratislavou, a ja som vždy túžil prezentovať výsledky svojej súčasnej tvorby práve tu.“

(Zdroj: Zuzana Ďuďáková, hovorkyňa UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia; Foto: Peter Mayer; Pripravila: red.)

Zanechajte nám Váš dotaz

Vaša emailová adresa nebude publikovaná


*