Festival výnimočných chutí

Bratislava, Admin – Už po ôsmy raz sa v parkovej časti dostihového závodiska v Petržalke konal 10. – 12. júna Gurmán Fest Bratislava.   Sviatok kvalitnej kuchyne pod odborným dohľadom gastronomického sprievodcu Gurmán na Slovensku tento rok ponúkol ochutnať 21  reštaurácií a jedlá pripravovalo 59 šéfkuchárov zo 7 krajín. Pre tých, ktorí sa ho nemohli zúčastniť, prinášame niekoľko fotografií.

Gastro IMG_49091

Gastro IMG_4932

Spoločnosť Heineken zastupovali dve markantné osobnosti: obchodný sládok Karol France a známy šéfkuchár Laci Hornáček, autor kuchárskej knihy Sedem chutí piva. Návštevníkov Gurmán Festu určite zaujala praktická prezentácia programu Sedem chutí piva priamo na hlavnom pódiu festivalu. Šéfkuchár Laci Hornáček pripravoval pred očami návštevníkov gurmánske špeciality, ktoré skombinoval s určitými druhmi pív Zlatý Bažant. Zlatý Bažant nechýbal na festivale ani v špecializovanom Stane nápojov. Pán Karol France, obchodný sládok vysvetlil a prakticky prezentoval správny spôsob čapovania piva s podtitulom “Navariť pivo je veda, ale správne ho načapovať je umenie”.

Gastro IMG_4880

Svoj stánok na Gastro Feste mala aj jedna česká firma, ktorá zorganizovala súťaž pre účastníkov podujatia. Pred stánkom firmy stál “malý umelý stromček”, ktorý bol vytvorený z prázdnych oranžových fliaš. Stačilo len uhádnuť presný počet plastových fliaš na strome, aby víťaz súťaže získal minerálky podľa svojej váhy.

Gastro IMG_4881

Na petržalskom Gastro Feste nemohli chýbať ani kuchári z reštaurácie Tarpan. V ponuke mali aj výborné rybacie špeciality. Táto reštaurácia sa nachádza hneď pri jazdeckom areáli TJ Slávia v Petržalke.

Gastro IMG_4883

Podľa hodnotení návštevníkov mala spoločnosť Hubert najkrajšie vyzdobený stánok. V rámci degustácie ste si mohli vybrať ozaj zo širokej ponuky rôznych druhov šumivých vín značky Hubert.

Gastro IMG_4884

Gastro IMG_4886

Sympatické mladé dievčence núkali návštevníkom krehké rožteky a rôzne iné dobroty známej firmy Bonavita.

Gastro IMG_4891

Príjemným prekvapením gastro festivalu bola účasť dvoch subjektov zo Žitného ostrova (Občianske združenie Kukkonia a reštaurácia Villa Rosa).  V ponuke mali regionálne jedlá a rôzne druhy pochutín, ktoré sa vyrábajú na základe tradičných receptúr, výlučne z miestnych surovín a bez konzervantov. Značka Kukkonia sa stala zárukou kvalitných výrobkov vyprodukovaných z miestnych surovín, na základe tradičných receptov a overených postupov. V stánku mali v ponuke mliečne výrobky a mäsové výrobky z mangalice – klobásy, slaniny, oškvarky. Návštevníci mali možnosť si kúpiť rôzne druhy lekvárov (slivkový, marhuľový, jahodový, šípkový, tekvicový), rôzne druhy paprík v oleji, paprikový krém a ovocné šťavy.

Gastro IMG_4866

Gastro IMG_4900

Gastro IMG_4901

Aj mnohí cukrári mali možnosť prezentovať svoj remeselný kumšt. Návštevníci mohli ochutnať francúzske palacinky, orechové alebo mandľové trdelníky, maďarské šomlói halušky  a iné sladké dobroty.

Gastro IMG_4905

Mladá podnikateľka z Pezinku ponúkala svoje čokoládové výrobky, ktoré chuťou boli porovnateľné s belgickými pralinkami.

Gastro IMG_4903

Na Gastro Feste ste mohli ochutnať vína z rôznych štátov Európy. Mali ste možnosť ochutnať slovenské vína z rôznych slovenských vinárskych oblastí  ale aj portugalské, španielske a francúzske vína. Na obrázku zástupcovia vinotéky Gustos Market ponúkajú kvalitné  červené, biele a ružové vína z vybraných regiónov Španielska.

Gastro IMG_4889

Bohatý sortiment efektne aranžovaných páleniek prezentovala na podujatí jedna maďarská spoločnosť.

Gastro IMG_4907

Na Gastro Feste nemohli chýbať ani známi vinári z Modry, ktorí ponúkali svoje biele a červené vína.

Gastro IMG_4913

V jednom zo stanov sa nachádzala aj “Škola varenia”, ktorú zorganizovala pre návštevníkov firma Electrolux. Tu sa mohli diváci oboznámiť s prípravou jednej špeciality, ktorú mohli niektorí aj hneď ochutnať.

Gastro IMG_4918

Príjemným osviežením podujatie Gurman Fest Bratislava bola účasť kuchárov z reštaurácie Wabi Sabi. Táto reštaurácia sa nachádza na Dvořákovom nábreží a podľa odborných hodnotení patrí medzi najlepšie podniky s východoázijskou kuchyňou v Bratislave.  Na petržalskom podujatí mali tri  špeciality v ponuke, vyskúšali sme si krevetovú tempuru s yuzu ponzu a daykon šalátom. Šéfkuchár priebežne dohliadal a kontroloval prácu svojich pomocníkov, aby príprava východoázijských špecialít a obsluha bola na podobne vysokej úrovni, aká býva v reštaurácii na Dvořákovom nábreží.

Gastro IMG_4924

Gastro IMG_4929

Krevetová tempura s yuzu ponzu a s dávkou šalátu bola nielen veľmi chutná, ale aj esteticky naservírovaná.

Gastro IMG_4926

Návštevníci petržalskej jazdeckej dráhy, kde sa konalo podujatie Gastro Fest mali možnosť pozrieť si aj širokú ponuku motorových vozidiel Hyunday.

Gastro IMG_4882

(Zdroj a foto: Eugen Nagy)

Zanechajte nám Váš dotaz

Vaša emailová adresa nebude publikovaná


*