Elektronické trhovisko už využili
v každom okrese Slovenska

Bratislava, Admin – Na Slovensku nie je ani jeden okres, v ktorom by si aspoň jeden verejný obstarávateľ nevyskúšal obchodovanie na Elektronickom trhovisku. “Hovorí to o veľmi dobrej práci na poli informovanosti a šírenia znalosti o systéme,” vyzdvihla pri hodnotení prvého roka fungovania systému poradkyňa ministra vnútra Tatiana Behrová.

Martin Vidan

Celkovo doteraz uzatvorené obchody na trhovisku presiahli hodnotu 50 miliónov eur pri úsporách 11 miliónov eur. Podľa očakávaní sa na ňom najviac obchoduje s tovarmi, ktoré predstavujú 86 % počtu obchodov a 70 % ich objemu. Služby tvoria 12 % počtu a 19 % objemu transakcií. Behrová osobitne vyzdvihla obchodovanie so stavebnými prácami, ktoré síce predstavujú len 2 % počtu, ale až 11 % zazmluvneného objemu zákaziek.
Štát obchoduje necelú štvrtinu (23 %) všetkých vyhlásených zákaziek na Elektronickom trhovisku, samospráva viac ako pätinu (21 %). “Čo ma veľmi teší, ak často z médií počujeme pochybnosti o tom, ako sa nakupuje za verejné zdroje v zdravotníctve, zdravotníctvo tvorí pätinu obchodov na trhovisku. Sú tam veľmi zaujímavé úspory,” konštatovala poradkyňa ministra vnútra.
Tento sektor pri obchodoch v celkovom objeme 8 miliónov eur dosiahol doteraz na trhovisku úsporu takmer 1,5 milióna eur, vyčíslila. Okrem tradičných tovarov ako tonery a kancelársky papier boli typicky obchodovanými komoditami zdravotnícky spotrebný materiál, liečivá, ale aj väčšie zdravotnícke zariadenia.

Stanislav Èekovský Jaroslav Rezník

Štátne inštitúcie uzatvorili na trhovisku za prvý rok fungovania zákazky v celkovom objeme 15 miliónov eur. Oproti prvotným vstupným cenám pri nich dosiahli úspory cez 4 milióny eur. Nakupovali pritom najmä kancelárske potreby a zariadenia, čistiace a hygienické potreby, potraviny, ale napríklad aj letenky.
“S kolegami z ministerstva životného prostredia diskutujeme o tom, že budeme podporovať zelené obstarávanie,” avizovala Behrová. Takéto obchody by podľa nej mohli byť osobitne označované, pričom jedným z atribútov by mohla byť napríklad lokálna dodávka potravín.
Samosprávam priniesli obchody na Elektronickom trhovisku za takmer 16 miliónov eur úsporu cez 3 milióny eur. Obstarávali kancelárske potreby a zariadenie, ale aj rôzne ochranné pomôcky, zo služieb najmä údržbu zelene, ihrísk či vozoviek. Desiatky tisíc eur sa podľa Behrovej usporili pri takých pre samosprávu typických tovaroch, ako sú smetné nádoby. “Dostali sa možno o tretinu alebo aj polovicu nižšie s cenou,” doplnila.

Elektronické trhovisko bolo zriadené 1. júla minulého roka. Prvý obchod sa na ňom uskutočnil 30. septembra, v ostrej prevádzke funguje od 1. februára tohto roka. Okrem trhoviska nasledujú v rámci Elektronického kontraktačného systému ďalšie dva nástroje. Ide o Dynamický nákupný systém, ktorý má zabezpečiť, aby sa do verejných súťaží mohlo zapojiť čo najviac dodávateľov. Tretím je Elektronická podpora procesov, teda poskytovanie informácií, vysvetľovanie či publikovanie dobrej praxe. Dodávateľom EKS pre ministerstvo vnútra je konzorcium Anasoft, Slovak Telekom a Tlačová agentúra Slovenskej republiky.

Na snímke generálny riadite¾ TASR Jaroslav Rezník

Za prvý rok bolo vyškolených 21 certifikovaných školiteľov
Za prvý rok fungovania Elektronického kontraktačného systému (EKS) bolo vyškolených 21 certifikovaných školiteľov, ktorí následne zaučili približne 6500 objednávateľov a 350 dodávateľov. Školenia a komunikáciu v rámci konzorcia EKS zabezpečuje Tlačová agentúra Slovenskej republiky.
“Ten veľký nepomer spočíva v tom, že objednávatelia sa často prvýkrát stretávajú s princípmi verejného obstarávania. Dodávatelia sú tí, ktorí už pracovali so zákonom o verejnom obstarávaní a majú skúsenosti,” vysvetlil generálny riaditeľ TASR Jaroslav Rezník. Vyčíslil tiež, že za prvý rok bolo o EKS publikovaných takmer 1800 údajov.
Elektronické trhovisko a obchodovanie na ňom chce konzorcium používateľom do budúcnosti ešte viac približovať. Na júl a august preto napríklad pripravilo letnú súťaž na podporu obchodovania.
“Budeme žrebovať z najaktívnejších dodávateľov aj objednávateľov 60 vecných a zážitkových cien. Na ilustráciu, bude sa hrať o víkendové pobyty vo wellness hoteloch na Slovensku, bude možnosť vyhrať let balónom, ak si bude výherca želať adrenalínový zážitok, bude sa môcť zúčastniť na celodennom cvičení požiarnikov na Lešti,” priblížil Rezník. Medzi cenami je aj čierna a biela technika alebo externé disky.

Text pod foto:
1. Sprava Milan Andrejkovič z Úradu splnomocnenca vlády SR pre rozvoj občianskej spoločnosti a poradkyňa ministra vnútra SR Tatiana Behrová.
2. Hovorca spoločnosti Slovak Telekom Martin Vidan.
3. Sprava generálny riaditeľ TASR Jaroslav Rezník a vľavo riaditeľ spoločnosti Anasoft Stanislav Čekovský.
4. Generálny riaditeľ TASR Jaroslav Rezník.

(Zdroj: TASR, Foto TASR – Michal Svítok, Pripravila: Valéria Nagyová)

Zanechajte nám Váš dotaz

Vaša emailová adresa nebude publikovaná


*