Družina hobita Bilba spôsobila škody za 320 miliónov eur

Admin, Bratislava 16. 12. 2013 - Do kín prichádza druhý diel trilógie Hobit, v ktorom boj dobra a zla nezostáva bez zranení či škôd na majetku. Len v prvej časti putovania hobita Bilba experti poisťovne Allianz vyčíslili imaginárne  škody na viac ako 320 miliónov eur. Ak by mali trpaslíci či Gandalf

uzatvorené poistenie zodpovednosti za škodu, poistné plnenie by im nemuselo byť vyplatené, pretože všetky škody spôsobili úmyselne. No kto by sa chcel hádať s tlupou ozbrojených trpaslíkov či s jedným z najmocnejších čarodejníkov Stredozeme?

Koľko stojí bolestné pre orkov?
Odťaté končatiny, trolovia premenení na skaly, zranená či úplne zneškodnená stovka orkov alebo 25 obrovských vlkov, ktorí by po stretnutí s trpaslíkmi a Gandalfom našli svoje uplatnenie už len v kožušníckom priemysle. Družina hobita Bilba pri svojom putovaní Stredozemou s nikým nezaobchádza v rukavičkách.
Najväčšiu škodu predstavuje zranenie či zabitie 25 Wargov, obrovských divých vlkov, ktorí patria k ohrozeným druhom na pokraji vyhynutia. Hodnota jedného Warga je vyčíslená na 100-tisíc eur, zneškodnenie tejto svorky by tak stálo 2,5 milióna eur. Ak by mala poisťovňa Allianz vyplatiť aj odškodnenie za bolesť vo výške 5-tisíc eur pre každého zraneného orka, náklady na liečenie či pohreb by predstavovali 1000 eur a náhrada príjmu 100 eur, vyšplhala by sa celková suma za škody z poistenia zodpovednosti na 3 108 700 eur.

 Hobit zm

Záchrana pokladu v nedohľadne
So škodami na majetku je to ešte horšie. Trpaslíci a Gandalf za sebou zanechali zničenú katedrálu a pevnosť orkov. Likvidácia 300-tisíc ton kameňa a sute by stála 57 miliónov eur (190 eur za tonu) a náklady na prácu 30 000 robotníkov by predstavovali viac ako 65 miliónov eur. Následná rekonštrukcia pevnosti by na účet pridala ďalších 197 miliónov eur.
Keď k tomu prirátame náklady na opravu 30 mostov vo vnútri pevnosti, výsadbu zničených stromov či záchranu 2000 m3 zlatého pokladu spod trosiek zničenej pevnosti, suma by narástla na 323 082 250 eur. A to do kín prichádza ešte len druhý diel trilógie :-).

(Lucia Muthová, Foto: archív Allianz)

Zanechajte nám Váš dotaz

Vaša emailová adresa nebude publikovaná


*