Drevený betlehem s 3D efektom

Admin, 16.12.2012 - Na severnom Spiši v obci Hniezdne mladí rezbári tri mesiace vyrezávali biblický príbeh narodenia Ježiša. Vyše trojmetrový betlehem sa odlišuje od ostatných niekoľkými prvkami. Mladý vek  (do 30 rokov) ovplyvnil stvárnenie tohto známeho

príbehu, ale pokora a  úcta k tradíciám zostala v ich diele zachovaná. Rezbári svoje   dielo venovali náučno-historickej expozícii Nestville Park, ktorá sa snaží o zachovanie a propagáciu tradícií regiónu.

Severný Spiš bol už po stáročia krajom, ktorý patril k tým najchudobnejším  a zároveň najkrajším častiam  na Slovensku. Ľudia tohto regiónu boli vždy veľmi zruční a vynaliezaví.  Jedna z najznámejších a najstarších tradícií severného Spiša je rezbárstvo.  V súčasnosti možno hovoriť až o 700-ročnej tradícii vyrezávania do dreva. Najznámejším rezbárskym dielom tohto kraja je drevený oltár od Majstra Pavla z Levoče.

Ich dielo je netradičné v tom, že je prístupné z každej strany a vytvára takzvaný 3D efekt. Mladí rezbári  s remeselnou zručnosťou umiestnili svoje vyrezávané dielo na  vyše 100 rokov starý rebriniak, ktorý slúžil ich pradedovi.  Hlavný rezbár Matúš Gurega je  aj autorom myšlienky stvárnenia veľkého anjela, ktorý  nad celým biblickým výjavom narodenia Ježiša drží roztiahnuté „ochranné“ krídla. Pozorný návštevník betlehema môže v diele rozpoznať spojitosť s krajom a s horami,  ktoré severný Spiš obklopujú.

Unikátny drevený betlehem nájdete na severnom Spiši v obci Hniezdne,  v novovybudovanej historicko-náučnej expozícii Nestville Park – Expozícia liehovarníctva a tradičných remesiel.  Expozícia je svojím obsahom a ukážkami  na Slovensku ojedinelá a možno povedať, že dosahuje medzinárodnú úroveň. Unikátny projekt, ktorý vznikol v obci Hniezdne, návštevníkom približuje históriu, tradičné remeslá, zručnosť našich predkov pri spracovaní obilia od 13. storočia po moderný dnešok. Srdcom areálu je degustačná miestnosť, ktorá je skvostným dielom miestnych rezbárov.
Betlehem je vystavený až do 6. januára v areáli náučno-historickej expozícii liehovarníctva a tradičných remesiel v Nestville Parku v obci Hniezdne. Nestville Park je otvorený celoročne.

(kr)

Zanechajte nám Váš dotaz

Vaša emailová adresa nebude publikovaná


*