Chráňte svoj majetok proti požiaru

BRATISLAVA/ADMIN – Hasiči ročne jazdia k tisícom požiarov. Pri drvivej väčšine z nich dochádza ku škodám na majetku. Aby ste svoju nehnuteľnosť čo najlepšie ochránili, nepodceňujte kúpu kvalitného protipožiarneho vybavenia. Jeho správne použitie vám môže ušetriť veľa peňazí aj starostí.

Bez hasiaceho prístroja sa nezaobídete

Žiadne komerčné priestory alebo rodinné domy sa nezaobídu bez hasiaceho prístroja. Na typovom štítku nájdete návod, pokyny na vykonávanie pravidelných kontrol a informáciu, o aký typ sa jedná. Hasiacich prístrojov je niekoľko druhov a používajú sa na hasenie rozdielnych povrchov. Cena sa pohybuje okolo niekoľko desiatok eur, v závislosti na veľkosti a type.

Aký hasiaci prístroj vybrať?

Najuniverzálnejší je práškový hasiaci prístroj. Okrem pevných látok s ním zvládnete uhasiť aj kvapaliny alebo elektrické zariadenia pod prúdom. Existujú tiež vodné prístroje, tie ale nesmiete použiť na zariadenia pod elektrickým napätím, nie sú ani príliš účinné na hasenie horľavých kvapalín, ako je benzín. Na horľavé kvapaliny sú potom najlepšie penové hasiace prístroje. Ďalšie druhy sú snehové alebo plynové hasiace prístroje.

Čo robiť, keď začne horieť?

Keď začne horieť a požiar dokážete ešte uhasiť samy, vždy použite hasiaci prístroj. Vode sa radšej úplne vyhnite. Ak nezvládnete oheň uhasiť samy, ihneď volajte na linku 150. Počas požiaru sa pohybujte hlavne pri zemi, pretože dym sa drží pri strope. Zakryte si ústa a nos tričkom alebo vreckovkou. Pri prechode do inej miestnosti skontrolujte, či nie sú dvere horúce. Akonáhle je požiar príliš rozšírený, snažte sa čo najrýchlejšie opustiť budovu.

Ako sa hasiaci prístroj ovláda?

Ovládanie hasiaceho prístroja je veľmi jednoduché a všetky kroky nájdete nakreslené na každej fľaši. Stačí uvoľniť poistku, namieriť na oheň a začať hasiť. Vždy začínajte zdola nahor a udržujete si dostatočný odstup od ohňa. Ideálnou vzdialenosťou sú 2 metre. V prípade, že hasíte oheň vonku, striekajte hasiacim prístrojom v smere vetra.

(Zdroj: ML; Foto: A_stockphoto / Shutterstock.com; Pripravila: red.)

Zanechajte nám Váš dotaz

Vaša emailová adresa nebude publikovaná


*