Celoeurópsky prieskum o nákupnom správaní Mileniálov

Bratislava, Admin –  Pobočka zahraničnej banky BNP PARIBAS PERSONAL FINANCE uskutočnila prieskum, ktorý prebiehal v 17 európskych krajinách  od 2. októbra do 2. novembra 2017. Vzorkou bolo dovedna 3400 mladých ľudí, ktorí spadajú do takzvanej generácie Y alias generácie Mileniálov (18 – 34 rokov – Elite Daily Millenial Consumer Study 2015). Výsledkom sú zaujímavé informácie o ich správaní, ktoré odzneli 21. júna na tlačovej konferencie spoločnosti BNP Paribas v SATORI STAGE v Bratislave.

Generácia mladých ľudí spadajúcich pod označenie Mileniáli tvorí až dvadsaťpäť percent európskej populácie. Štatistiky dokazujú, že generácia Y vo veku 18 – 34 rokov sa dokáže prispôsobovať novým trendom až 2,5-krát rýchlejšie, ako staršie generácie. Mileniáli tak úplne zmenili pohľad na svet.

Pascal Roussarie, manažér divízie Sales a Marketing – región strednej Európy, BNP PARIBAS PERSONAL FINANCE SA

Nakupujú  s radosťou

Mileniáli sú náročnými zákazníkmi, ktorí sú scestovaní, rozhľadení a otvorení. Staršia generácia ich však vníma inak – ako lenivých, agresívnych a namyslených. Mileniáli nakupovanie berú ako potešenie, nie záťaž. Prieskum ukázal, že až vyše 60 % Mileniálov sa stáva lojálnym zákazníkom vtedy, ak ho produkt osloví prostredníctvom sociálnych sietí. Výhody však vidia aj v kamenných obchodoch. Páči sa im, že môžu produkt vidieť, vyskúšať a dotknúť sa ho naživo, ale aj to, že im môže poradiť predavačka. Naopak, ako nevýhodu vnímajú dlhé rady pri pokladniach, čo považujú za stratu času. Aj nároky na obchody sú z ich strany podstatne vysoké – musia byť komplexné, miestami plnými života a zážitkov, no musia v ňom nájsť aj relax a priestor na pohyb a šport. Aj keď Mileniáli vnímajú nakupovanie ako potešenie, správajú sa ako zodpovední a vnímaví spotrebitelia.

Nathalie Nesrin Gonin, vedúca pobočky BNP PARIBAS PERSONAL FINANCE SA, pobočka zahraničnej banky

Podľa výsledkov prieskumu Cetelem sa ochota Európanov míňať a zároveň ušetriť zvýšila: 47 percent všetkých respondentov si myslí, že ich spotreba v najbližšom roku stúpne, myslí si to 73 % Slovákov 69 % Bulharov a Čechov.

Generácia Y je sebavedomá

Cetelem sa vo svojom prieskume fokusoval na vekovú skupinu 18 – 35 rokov a zistil, že je radikálny rozdiel medzi tým, ako Mileniálov vníma staršia generácia a ako sa vnímajú oni sami. Ľudia nad 35 rokov totiž až v 88 % popisuje  generáciu Y negatívnymi pojmami.

Budúcnosť nakupovania

Mladí Európania hovoria za posledných 5 rokov o zlepšení celkovej životnej úrovne. Podobne je to aj u nás. Aj slovenskí Mileniáli vnímajú mierne zlepšenie celkovej situácie vo svojej krajine. Slováci všetkých generácií sú však mierne skeptickí. Až dve tretiny mladých Slovákov očakávajú, že ich nakupovanie a fungovanie obchodov sa v nasledujúcom desaťročí drasticky zmenia. Ich očakávania v budúcnosti sú však vysoké, hlavne čo sa týka rýchlosti platby a vizuálnej originality. Výlučne online nakupuje menej ako 10 percent Európanov. Prostredníctvom internetu nakupujú najčastejšie oblečenie, technológie, alebo lístky na kultúrne podujatia.  Až tretina Európanov si myslí, že do desiatich rokov sa nákupné návyky zmenia a pripúšťajú aj to, že by mohli kamenné obchody úplne zaniknúť.

Nicolas Diacono, manažér digitálnych projektov ECHANGEUR by BNP PARIBAS PERSONAL FINANCE SA

Cetelem na Slovensku

Obchodná značka Cetelem sa objavila na slovenskom trhu v roku 2000, vznikom spoločnosti CETELEM SLOVENSKO a.s. Ako popredná finančná spoločnosť špecializujúca sa na poskytovanie spotrebiteľských úverov: nákup na splátky, osobné pôžičky a kreditné karty, poskytla takmer 1,8 mil. úverov. Cetelem sa spája s inováciami v oblasti spotrebiteľského financovania. V roku 2016 došlo k zlúčeniu spoločnosti CETELEM SLOVENSKO a.s. a jej akcionára BNP PARIBAS PERSONAL FINANCE SA. Týmto krokom začala svoje pôsobenia na Slovenku BNP PARIBAS PERSONAL FINANCE SA, pobočka zahraničnej banky, ktorá pre svoje aktivity aj naďalej používa obchodnú značku Cetelem. Svoje obchodné aktivity stavia na partnerstvách s obchodnými partnermi, moderných on-line riešeniach a najlepšej zákazníckej skúsenosti.

Značka Cetelem v skratke:

  • Člen jednej z najväčších bánk na svete – BNP PARIBAS PERSONAL FINANCE SA
  • Európska jednotka v počte poskytnutých úverov
  • Takmer 1,8 mil. poskytnutých úverov na Slovensku
  • Orientácia na online riešenia v oblasti poskytovania spotrebiteľského financovania

 

(Zdroj: Oliver Vališ, Cetelem; Pripravila: Valéria Nagyová)

Zanechajte nám Váš dotaz

Vaša emailová adresa nebude publikovaná


*