Bojíte sa svojmu nájomcovi udeliť prechodný pobyt?

Bratislava, Admin – Presťahovať sa za prácou je dnes úplne bežné. Hlavne pre mladých ľudí, ktorí skončia školu, nemajú žiadne záväzky a hľadajú si svoju vysnívanú prácu. A keď sa tá objaví, nemajú problém odsťahovať sa z Rožňavy do Bratislavy. Nový život, nová práca, nové prostredie a aj nové problémy. Jedným z nich je nechuť prenajímateľov bytov poskytnúť svojim podnájomníkom súhlas na vybavenie trvalého či prechodného pobytu. Aj toto je dôsledkom toho, že veľa ľudí nechce kvôli tomuto migrovať za prácou do iných miest. Čoho sa prenajímatelia obávajú?

Strach z exekútora
Najväčším strašiakom vlastníkov bytov, ktorí sa rozhodujú, či pomôcť svojmu podnájomníkovi a odsúhlasiť mu trvalý či prechodný pobyt, je exekútor. Čo ak človek, ktorý býva v ich byte a má v ňom prechodný pobyt, je dlžníkom? Čo keď nezvláda splácať úver a príde exekútor, ktorý zoberie najľahšie vydražiteľný majetok z bytu, v ktorom dlžník býva? Ako sa vyjadril advokát Igor Augustinič z právnickej kancelárie bpw Braun Partners pre denník SME: „Je tiež vylúčené, aby exekútor výlučne z titulu prihlásenia nájomcu na trvalý alebo prechodný pobyt siahol na majetok prenajímateľa.“

Hrozí niečo prenajímateľom?
Najhoršie, čo sa môže prenajímateľovi stať, že na danú adresu bude chodiť korešpondencia nájomcu aj po tom, ako sa zruší trvalý alebo prechodný pobyt na danej adrese. Prípadne ho tam budú hľadať štátne orgány. Toto sú najväčšie riziká spojené s s poskytnutím trvalého pobytu.

Kedy musíte požiadať o prechodný pobyt?
Nahlásiť prechodný pobyt by ste mali vtedy, keď viete, že sa budete mimo trvalé bydlisko pohybovať viac ako 90 dní. Do kedy to treba tak urobiť? Mali by ste to urobiť do 10 dní od nasťahovania do nového pôsobiska. Platnosť prechodného pobytu je maximálne 5 rokov. V prípade, že sa tam budete zdržiavať viac ako 5 rokov, je potrebné požiadať o trvalý pobyt. Hrozí vám niečo, keď tak neurobíte? Nie, žiadne reálne právne postihy vám za to nehrozia.

(Zdroj: Tomáš Turek, Foto: Shutterstock– Seocentrum, Pripravila: Valéria Nagyová)

1 Komentár Bojíte sa svojmu nájomcovi udeliť prechodný pobyt?

  1. Dobrý deň
    Môj syn pred rokmi bol odhlaseny s trvalého pobytu kde nazival s nami rodičmi.Teraz však nemá žiadny trvalý ani prechodný pobyt. Chcem mu umožniť aby sa prechodne prihlásil u nás.Bude musieť prispievať podľa zákona alebo nie? Zvýši sa nám cena nájomného a cena odvozu odpadu keď že budú v byte už tri osoby zapísané aj keď sa doma na prechodnom pobyte nebude syn nachádzať. Ďakujem za odpoveď.

Zanechajte nám Váš dotaz

Vaša emailová adresa nebude publikovaná


*