Ako som si dala „výhodne“ zrekonštruovať byt

BRATISLAVA/ADMIN – Do redakcii sme dostali list od našej čitateľky. Opísala nám podvodné praktiky, ktoré zrealizovala firma M-STAV so sídlom v Nitre na prerábke jej bytu.

Bývam v bytovom dome v Starom meste v Bratislave. Rozhodla som sa, že si počas leta dám zrealizovať niektoré úpravy v byte – vymaľovať interiérové dvere, pridať počet elektrických zásuviek, ktoré už v byte dlhodobo nestačia na počet rôznych elektrospotrebičov, vymeniť WC misu za novú a zabudovať voľne stojacu chladničku do existujúcej vstavanej skrine.

Požiadavku na tieto práce som napísala na dopytový systém 123@dopyt.sk, s ktorým som mala v minulosti dobré skúsenosti. Ozvalo sa mi telefonicky niekoľko živnostníkov, že majú záujem o vykonanie požadovaných prác. S niektorými z nich som sa dohodla, že sa prídu pozrieť na miesto, teda do môjho bytu a  prípadne sa dohodnúť o podmienkach. Jeden z nich, predstavil sa ako pán Mário Koller a dodal, že má firmu M-STAV so sídlom v Nitre, kde figuruje pod menom Mário Stojka. Vraj si pred nedávnom po svadbe na žiadosť manželky zmenil meno na  Mário Koller. Po obhliadke  ponúkol, že predmetné práce urobí kvalitne, rýchlo a za dobrú cenu. Ak súhlasím, že „bez papierov“.Navyše ma informoval, že môže začať prácu už o pár dní, čo som uvítala.

A tak p. Mário Koller alias Mário Stojka aj s dvoma robotníkmi začal pracovať. Najprv na zabudovaní chladničky s mrazničkou do existujúcej  vstavanej skrine. To zvládol dobre, až na to, že časť priestoru, ktorá mala slúžiť pôvodnému účelu, teda ako skriňa, nedokončil a chladnička zostala stáť trocha nakrivo.

Nová ističová skrina vsadená do steny

S inštaláciou WC, ktoré som si kúpila, problém nebol. Interiérové dvere mi z bytu odviezol, aby ich stolár opravil a namaľoval. Po ich obhliadke mi však navrhli, aby som si, vzhľadom na ich stav, radšej zaobstarala nové. Súhlasila som a na ich kúpu si vyžiadal 2 200 eur. Informoval ma, že ich kúpi „bez papierov“ v Topoľčanoch.

Avšak ešte predtým sa ukázalo, že je potrebné vymeniť staré hliníkové elektrické káble v celom byte za nové, až potom pridať alebo vymeniť elektrické zásuvky ako som požadovala na začiatku a spraviť prípravu na budúcu klímu. Čo podľa neho znamenalo vymeniť existujúcu skriňu na ističe za novú s novými poistkami a všetkým, čo do nej patrí. Navýšil avizované náklady na elektroinštaláciu v predpokladanej výške 1 200 eur o 950 eur. Elektrikár, ktorý pre neho pracoval, síce prácu urobil, ale zastaralým spôsobom použitím káblikov a použil ističe z mojej pôvodnej ističovej skrine. Dodatočne som ju dala prerobiť a to na vlastné náklady. V tom čase som si totiž už nemala u koho uplatniť reklamáciu.

No a následne bolo potrebné káble zadrážkovať a celý byt vymaľovať. Pán Mário Koller ma presvedčil, aby sa steny predtým najprv stierkovali a obrúsili, aby po vymaľovaní boli pekné hladké a neopukávali. Keďže sa v byte už dlho takto dôkladne nemaľovalo, síce váhajúc, ale súhlasila som.

Podpísali sme dohodu, že to zvládne za dva týždne za 4 000 eur. A ako iste správne tipujete, ani jedno z uvedeného nevyšlo. Prácu považoval za ukončenú po troch týždňoch a cena sa vyšplhala na 5 621 eur ! Po stenách zostali žlté fľaky, kúpeľňový strop a vložený sadrokartón na jednej zo stien kúpeľne nedomaľovaný, okolo nových zásuviek zostala natretá sadra, atď. Dokonca na niekoľkých miestach už teraz stena opukáva.

A dvere? Vraj ich išiel kúpiť, kompletne aj s obložkami a s kľučkami do avizovaných Topoľčian.

Tam na mieste zistil, že ich „bez papierov“ už nemôže kúpiť, čo som len uvítala, lebo od začiatku som chcela mať na nové dvere aj záruku, teda bloky alebo faktúru. Horšie však bolo, že žiadal, aby som mu dala ešte ďalších 1 750 eur, čím odo mňa získal podvodne na kúpu kompletných dverí a ich inštaláciu 4 000 eur! Tvrdil, že on rozdiel v cene nemôže doplatiť, lebo nemá ani účet, ani peniaze. A dvere sa už viac „bez papierov“ nedajú kúpiť, a teda budú drahšie, ako pôvodne predpokladal. Kďže som si veľmi priala, aby prácu úspešne dokončil nainštalovaním dverí, peniaze som mu zasa dala. Prišiel si pre ne do Bratislavy na ulicu, kde bývam.

A dvere? Nikdy som sa ich nedočkala, nekúpil ich. Hoci tvrdil, že áno. A už viac pán Mário Koller alias Mário Stojka M-STAV do bytu neprišiel ani dokončiť nedokončené práce.

Až po upozornení, že pôjdem na políciu, reagoval sms správou, že mám zaplatiť ďalších 6 846 eur (!), na ktoré mi vystavil faktúru  vraj namiesto blokov za kúpu dverí, ktoré som požadovala. Fakturoval jediný krát za celé obdobie, kedy u mňa v byte robil a vystavil svoju prvú faktúru v tomto roku (č.01/2022). Neplatnú, lebo neobsahovala viaceré požadované náležitosti, ako napríklad podpis a tiež obsahovala položky, ktoré už boli zaplatené a aj také, ktoré neboli vykonané, konkrétne výnos stavebného odpadu z dvora, za ktorý si na faktúre účtoval 200 eur. Nakoniec som odvoz odpadu z dvora musela zabezpečiť od ďalšieho živnostníka, ktorý si za túto prácu vypýtal 70 eur.

Takže na záver ešte zhrniem konkrétne fakty, aby ste mali predstavu, koľko ma tieto jeho práce stáli: za elektroinštalačné práce v celom byte okrem kuchyne som mu zaplatila 5 050 eur, za stierkovanie, penetráciu a maľovanie celého bytu (okrem kúpeľne, tá zostala nedokončená) 5 621 eur, zabudovanie chladničky s mrazničkou do vstavanej skrine 375 eur, inštalácia nového WC, ktoré som si kúpila, 160 eur. Na nové dvere s obložkami a kľučkami a ich inštaláciu  som mu dala 4 000 eur, za neuskutočnený výnos stavebného odpadu z dvora 200 eur.

No a keďže považovať byt, kde namiesto odstránených dverí sú otvory a namiesto pôvodne železných zárubní zaliatych v betóne (aj to nie všetkých, dve zostali) trčia tehly, kde v nie príliš veľkej kúpeľni je pološero, kedy nie je možné reklamovať chyby a nekvalitne vykonané práce, pretože pán živnostník nereaguje, nedvíha telefón a nanajvýš Vám v sms odkazuje, že máte zaplatiť ďalších 6 839 eur (!)  sa za splnený sen o vynovenom byte a ešte k tomu za dobrú cenu, určite nedá považovať.  Premenil sa na nočnú moru.

Chcela by som týmto svojím článkom upozorniť na takéto a podobné podvodné praktiky niektorých našich spoluobčanov. Možno sa spočiatku prezentujú dôveryhodne, ale postupne zistíte, že práce robia nekvalitne, draho a v najhoršom prípade, ako sa stalo v mojom prípade, dohodnuté práce firma M-STAV vôbec nedokončila, hoci som majiteľovi Mário Kollerovi už vopred zaplatila.

P. S. Pripájame sa za redakciu aj my – veríme, že polícia daný prípad objasní a čitateľke prajeme pevné nervy a aby sa jej už takýto prípad v živote nikdy nestal.

(Zdroj: Text a foto: KJ)

Zanechajte nám Váš dotaz

Vaša emailová adresa nebude publikovaná


*