Pomoc sa nedá zaplatiť, ale stojí peniaze
Admin, 22.09.2012 - Popredná generická farmaceutická spoločnosť KRKA nadviazala spoluprácu s neziskovou organizáciou Plamienok. Tá už jedenásť rokov poskytuje paliatívnu starostlivosť nevyliečiteľne chorým deťom a ich rodinám. „V Plamienku sa staráme
o deti, ktorých život už nie je možné zachrániť. Ponúkame im možnosť vymeniť nemocnicu za život doma, v kruhu najbližších. Tam ich pravidelne a v prípade potreby aj urgentne navštevuje tím zložený z lekára, zdravotnej sestry, psychológa a sociálneho pracovníka. Rodina dostáva odbornú starostlivosť a potrebný zdravotnícky materiál, lieky a prístroje,“ hovorí projektová manažérka neziskovej organizácie Plamienok Mária Farkašová.
Všetky služby poskytuje Plamienok rodinám bezplatne. Tak to pred jedenástimi rokmi, keď ho zakladala, nastavila detská onkologička MUDr. Mária Jasenková, a tak je to dodnes, hoci Plamienok rozšíril paletu poskytovaných služieb. „Jeden z našich základných princípov je, že keď ide o paliatívnu starostlivosť a nevyliečiteľne choré dieťa, financie nemôžu hrať žiadnu úlohu. Preto sú naše služby bezplatné,“ hovorí M. Farkašová. „Podarilo sa nám vybudovať si kredit transparentnej organizácie, myslím si, že aj preto nám ľudia poskytujú finančné dary či dve percentná z daní. Ale čo veľmi potrebujeme, to sú spoločnosti, ktoré nás podporujú systematicky. Nielen peniazmi, ale v rámci svojich možností o nás aj informujú ďalej.“
Presne tento druh partnerstva nadviazala s Plamienkom farmaceutická spoločnosť KRKA: Okrem toho, že z každého predaného balenia lieku na bolesť hrdla Septolete ide časť peňazí na účet neziskovej organizácie Plamienok, KRKA na svojich plagátoch šíri ďalej informáciu o existencii tejto organizácie. „Je to pre nás dôležité, pretože aj toto je jedna z ciest, ako sa o nás môžu dozvedieť tí, ktorí našu pomoc potrebujú. Zistia, že existuje miesto, kam sa môžu v ťažkých chvíľach obrátiť o pomoc.“
Okrem paliatívnej starostlivosti o nevyliečiteľne choré deti a ich rodiny poskytuje Plamienok rodinám služby aj po strate dieťaťa. „Vybudovali sme Poradenské centrum, kde poskytujeme pomoc rodinám po strate dieťaťa. Organizujeme v ňom individuálne aj skupinové stretnutia týchto rodín. Špeciálnu starostlivosť venujeme deťom, ktoré stratili súrodenca. Okrem stretnutí v Poradenskom centre pre ne každý rok organizujeme letný tábor,“ hovorí M. Farkašová. „Práve pripravujeme ďalšie rozšírenie služieb Poradenského centra pri sprevádzaní v smútku zo straty blízkeho. Chceme ho ponúknuť všetkým rodinám, ktoré stratili dieťa za akýchkoľvek okolností. Či už to bola nehoda, otrava, náhla smrť, jednoducho strate nepredchádzala nevyliečiteľná choroba. Pomoc tiež chceme ponúknuť deťom, ktoré stratili blízkeho človeka – rodiča, starého rodiča alebo súrodenca.“
„Ako farmaceutická spoločnosť si veľmi dobre uvedomujeme, ako veľmi sa mení kvalita života, keď človeka začne trápiť bolesť, keď ochorie. Preto sa farmaceutický priemysel snaží nachádzať lieky na každú chorobu .No ešte stále je veľa diagnóz, na ktoré je ľudstvo prikrátke. Som veľmi rád, že existujú organizácie, ktoré sa snažia o to, aby umieranie bolo čo najdôstojnejšie a čo najmenej bolelo telo aj dušu,“ povedal riaditeľ KRKA Slovensko, s.r.o., Martin Marjan. „Osobne veľmi obdivujem a oceňujem prácu pani doktorky Jasenkovej a Plamienka. Všetci pracovníci Plamienka majú nesmierne ťažkú prácu, sprevádzať v odchádzaní a potom v smútku je náročné. A zároveň veľmi zmysluplné. Som rád, že KRKA sa k tejto zmysluplnej činnosti pripojila a svojou kvapkou v mori pomôže v ťažkej situácii nevyliečiteľne chorým deťom a ich rodinám. Ako sa hovorí, zdravie sa kúpiť nedá, ale ak sa dá v chorobe nejako pomôcť, sú to dobre vynaložené peniaze. Kúpou Septolete môže Plamienku a rodinám, o ktoré sa stará, pomôcť každý.“
(tr)
Zanechajte nám Váš dotaz