Nitra a okolie majú atraktívne a historicky cenné objekty
Nitra, Admin – Dňa 21. 4. sa na Nitrianskom hrade uskutočnila otváracia slávnosť pri príležitosti ukončenia riešenia projektu s názvom „Zlepšenie turistickej infraštruktúry sprístupnenia národnej kultúrnej pamiatky – Nitra hrad – vrátane jeho častí.“
Predstavitelia rôznych organizácii – Inge Magistad, veľvyslankyňa Nórskeho kráľovstva na Slovensku (obr. č. 3 v strede), Martin Štofko, ekonomický riaditeľ, Rímskokatolícka cirkev Biskupstvo Nitra (obr. č. 3), Ľubica Emerová z Úradu vlády z Odboru grantov EHP a Nórska, Marta Hároniková, výkonná riaditeľka Nitrianskej organizácie cestovného ruchu (obr. č. 3 sprava), Dana Póčiková, koordinátorka NOCR, Veronika Pleštinská, riaditeľka neziskovej organizácie Castellum (obr. č. 3 zľava, obr. č. 4, obr. č. 9), archeológ Peter Bednár (obr. č. 8), Katarína Kosová, generálna riaditeľka Pamiatkového úradu SR ai. porozprávali hosťom a novinárom v budove nitrianskeho biskupstva na tlačovej konferencii o celom projekte, ktorý sa zameriaval na zlepšenie turistickej infraštruktúry Nitrianskeho hradu.
Aj vďaka grantu z Islandu, Lichtenštajnska a Nórska prostredníctvom finančného mechanizmu EHP a zo štátneho rozpočtu Slovenskej republiky sa mohli niektoré časti Nitrianskeho hradu a jeho okolie zveľadiť. Od roku 2017 pribudla na Nitrianskom hrade reštaurácia Castellum Cafe a boli sprístupnené obnovené chodníky na severnom svahu hradného kopca.
Nitriansky hrad stojí na mieste starého slovanského hradiska, pôvodne obklopeného meandrovitým korytom rieky Nitry. Prvá písomná zmienka o hradisku pochádza z roku 871. V nej sa spomína stavebná činnosť kniežaťa Pribinu a posvätenie jeho kostola v Nitre v roku 828. V období Veľkej Moravy sa v Nitre zdržiaval knieža Svätopluk. Nitra sa tiež spomína v súvislosti s pôsobením svätých Cyrila a Metoda. Od roku 880 tu bolo centrum novozriadeného Nitrianskeho biskupstva.
V súčasnosti Nitriansky hrad ročne navštívi viac ako 60 000 návštevníkov. Majú možnosť prezrieť si Katedrálu – Baziliku sv. Emeráma, Diecézne múzeum, Kazematy, Vežu a hradné nádvorie… Bližšie info nájdete na www.nitrianskyhrad.sk .
Okrem slávnostného otvorenia spomínanej kaviarne Castellum Cafe a sprístupnenia obnovených chodníkov na severnom svahu hradného kopca bolo na hrade pripravených množstvo sprievodných podujatí. Počas celej obhliadky hradu nás sprevádzal veľmi šikovný a fundovaný Matej Šiška, turistický sprievodca (na obr. č. 6), ktorého si môžu návštevníci mesta objednať cez Nitriansku organizáciu cestovného ruchu.
Hostia spolu s novinármi mali možnosť vystúpiť na vežu, kde sa im okrem nádherného výhľadu naskytla možnosť obdivovať novootvorenú výstavu liturgických odevov.
Počas otváracieho ceremoniálu hradu pripravili organizátori pre návštevníkov na celý deň program. Či už to boli ukážky lukostreľby a historického šermu alebo na gajdách zanôtili Gajdošskí trogári. Počasie bolo ako na objednávku, slniečko príjemne hrialo a v areáli Nitrianskeho hradu bol k dispozícii aj Sokoliar Tomáš, zblízka si hostia mohli pozrieť výrobu hlinených nádob, o čo sa postarala keramická dielňa Hemka. Na streche kaviarne Castellum Cafe bol komorný orchester ZOE, ktorý odohral Vivaldiho Štyri ročné obdobia. Program zakončili predpremiérou slávnostného koncertu na obnovenom organe v Katedrále sv. Emeráma, ktorý odohral Stanislav Šurin.
Objekt služieb pre našich i zahraničných turistov citlivo spája súčasná a historická architektúra. „Okrem kvalitnej gastronómie ponúkne objekt aj nádherný výhľad na mesto a pohľad na pôvodné hradné múry odkryté pri archeologickom výskume počas výstavby. Veríme, že poteší nielen oko, ale aj chuťové poháriky návštevníkov hradu,“ povedala prítomným hosťom Marta Hároniková, výkonná riaditeľka, NOCR. Oddychový priestor pod hradbami, opravený hradný múr a obnovený turistický chodník výrazne skvalitnia turistickú infraštruktúru a umocnia zážitok z návštevy miesta.
Počas hlavnej turistickej sezóny si návštevníci Nitrianskeho hradu budú môcť každý deň okrem pondelka vychutnať aj nádherný výhľad z katedrálnej veže, ktorá je najvyššie položeným miestom v Nitre.
Topoľčianky s bohatou históriou
V press tripe sme mali aj prehliadku ďalších destinácií okolia Nitry. Presunuli sme sa minibusom do Topoľčianok. Zaujímavostí a atrakcií pre turistov je v Topoľčiankach hneď niekoľko (bližšie info nájdete na http://www.topolcianky.sk/. Zámok v Topoľčiankach, bývalé sídlo prezidentov republiky priťahuje návštevníkov rozsiahlymi zbierkami a takmer 14 tisíc zväzkovou knižnicou. Národný žrebčín Topoľčianky, ktorý vznikol v roku 1921 ustajňuje takmer 600 koní, čím sa zaraďuje medzi najväčšie žrebčíny v Európe. V Topoľčiankach nás privítal Juraj Mesko, starosta obce (na obr. č. 10 zľava, obr. č. 14, obr. č. 19 sprava). Po jeho krátkom príhovore nám predstavil Milana Topolana, kastelána Poľovníckeho zámku Topoľčianky (na obr. č. 10 sprava a na obr. č. 11) . S ním sme mali možnosť nahliadnuť do Poľovníckeho zámku, ktorý kedysi patril Habsburgovcom. Zámok sa nachádza neďaleko Topoľčianskeho kaštieľa vo veľmi krásnom a historicky cennom objekte Topoľčianskeho parku.
Poľovnícky zámok v Topoľčiankach dal vybudovať v roku 1910 člen panovníckeho rodu Jozef Augustín Habsburg v parkovom priestore neďaleko veľkého kaštieľa.
Autorom projektu bol maďarský sochár Koloman Gerster, ktorý navrhoval stavby v romantickom štýle. Poľovnícky zámok je secesná poschodová budova so štvorcovým pôdorysom.
Rozsiahlejšiu rekonštrukciu zrealizovali v rokoch 1997 – 2000. V súčasnosti môže zámok poskytnúť primeraný komfort aj najnáročnejším hosťom. Interiér, zariadený štýlovým nábytkom, je vyzdobený trofejami poľovnej zveri a obrazmi s poľovníckymi námetmi.
K najcennejším exponátom patria kresby Karola Šovánku a originál plastiky medveďa s muflónom od Alojza Strobla. Plastika medveďa bola pôvodne umiestnená v parku pri jazierku, ale po vážnom poškodení bola zrekonštruovaná a umiestnená v dvorane poľovníckeho zámku. Kópia uvedenej plastiky sa nachádza pred zámkom. „Poľovnícky zámok ponúka ubytovanie v dvoch dvojlôžkových a dvoch štvorlôžkových apartmánoch. Každý apartmán je vybavený štýlovým historickým nábytkom a doplnkami v rôznych farbách. Na prvom poschodí sa nachádza reprezentačná jedáleň, ktorá má kapacitu 42 miest na stolovanie. Súčasťou jedálne je aj tzv. Kartársky a Fajčiarsky salónik, ktoré sú zariadené nábytkom z parožia a sú bohato vyzdobené trofejami poľovníckej zveri,“ s entuziazmom nám rozprával kastelán M. Topolan, ktorý je srdcom i dušou tohto zámku. So svojou manželkou sa stará o všetko, dokonca aj o skvelú kuchyňu, na ktorú nás upozornil starosta obce. Rád pripravuje divinu pre hostí, ktorí prídu na rôzne oslavy, firemné stretnutia, diplomatické poľovačky….Priestory zámku sú vhodné aj pre štátnu reprezentáciu, ktorá sa tu z rôznych kútov sveta viackrát zastavila.
Poľovnícka tradícia je v obci stále živá, Veľká zvernica je jedným z najbohatších poľovných revírov na Slovensku. Poľovnícky zámok a ďalších 19 ubytovacích objektov v okolitých lesoch poskytuje bohatú ponuku pre poľovníkov aj milovníkov prírody. Zubria obora jediná na Slovensku je prístupná aj pre turistov.
Pstruhové rybníky Topoľčianky – miesto pre celú rodinu
Najnovšou atrakciou pre turistov sú za obcou Pstruhové rybníky Topoľčianky. „V oáze pokoja a oddychu si môžete uloviť ryby, dať si ju priamo na mieste ugrilovať a pochutiť si,“ oboznámil nás s novinkou majiteľ areálu Ján Bielik (na obr. č. 14 zľava, na obr. č. 16 spolu so svojou manželkou Janou), ktorý vytvoril relax pre rodiny v nádhernej scenérii na hlavnej trase Topoľčianky – Skýcov. Miesto pre celú rodinu ponúka okrem iného aj detské ihrisko. V mini ZOO nechýbajú kozy, kačice a bažanty…
Majiteľ Pstruhových rybníkov Ján Bielik uvítal hneď prvý deň otvorenia areálu starostu obce Topoľčianky.
Návštevníci areálu sa môžu naučiť chytať ryby za pomoci skúsených rybárov. „Ulovte si vlastného pstruha z našich rybníkov. Máme pre vás kompletné vybavenie,“ povedal nám Ján Bielik, ktorý nám ukázal lovenie pstruhov (v areáli je ich okolo 3000 ks, ktoré tam nasadili) a ich čistenie.
Priestory areálu sú vhodné pre rodinné a firemné akcie. K dispozícii je krytý altánok s krbom a grilom. „Podľa požiadavky pripravíme pečené prasiatko alebo guláš. Taktiež ponúkame možnosť upiecť si nami pripravené jedlá (špekačky, klobásky, slaninu) na našom ohnisku,“ povedal v závere stretnutia pán Bielik. Bližšie info nájdete na http://pstruhytopolcianky.sk/.
Príďte čím skôr so svojimi ratolesťami do tohto krásneho prostredia. Deti budú mať možnosť okrem preliezok a hojdačiek na detskom ihrisku uvidieť aj nový prírastok zvieracej rodinky, kozliatko, ktoré sme zachytili pri kŕmení.
Degustácie medzinárodne oceňovaných vín
Navštíviť Topoľčianky a nezastaviť sa vo Vinárskych závodoch, ktoré sa radia medzi najväčších a najúspešnejších producentov na Slovensku by bolo veľkou chybou. Produkciou 5 miliónov litrov vína za rok sa Vinárske závody Topoľčianky patria k popredným producentom vín v Nitrianskej vinohradníckej oblasti s dlhodobými skúsenosťami a tradíciou. Spoločnosť bola založená v roku 1993, nadväzuje na úspešnú tradíciu a svoje výrobky predáva pod ochrannou známkou Château Topoľčianky.
Vo vinárskych závodoch sme mali možnosť vidieť aj techniku otvárania šumivého vína šabľou, tzv. sabráž (sabrage). Tento nezvyčajný spôsob sa používa pri slávnostných príležitostiach. Ide o useknutie hrdla fľaše šabľou, ktoré sa prevádza pohybom ostria šable po šve fľaše k miestu spoja hrdla s prstencom fľaše pod zátkou. Ako nám vysvetlil someliér z vinárstva, „dôležitý je správny sklon seknutia ako aj teplota sektu. Pri správnej sabráži sekt neobsahuje žiadne čiastočky úlomkov skla vďaka tlaku, ktorý vo fľaši vznikol sekundárnou fermentáciou.“
Bližšie info o ich vínach s ochrannou známkou Château Topoľčianky, ale aj o podujatiach nájdete na http://www.vinotop.sk/pages/sk/aktuality.php. Organizátori srdečne pozývajú na deviaty ročník Dňa otvorených dverí v Château Topoľčianky, ktorý sa uskutoční 1. mája. K dispozícií bude opäť viac ako 50 degustačných vzoriek. Prehliadky pivníc a archívu bude zdarma. Akcia sa bude konať aj v prípade zlého počasia.
Poďakovanie za bohatý program patrí predstaviteľom Rímskokatolíckej cirkvi Biskupstvu Nitra, Nitrianskej organizácie cestovného ruchu v spolupráci s agentúrou getClients, starostovi obce Topoľčianky a mnohým ďalším, ktorí pre nás novinárov pripravili jedinečné zážitky. Určite sa na viaceré miesta Nitry a jej okolia opäť radi vrátime.
(Zdroj: NOCR, Foto: V. Nagyová (obr. č. 3 – 22), J. Macák (obr. č. 1, 2); Pripravila: Valéria Nagyová)
Zanechajte nám Váš dotaz