Londýn mesto umenia

Admin, 26.10.2012 - Jedno z veľkomiest, kde sa oplatí stráviť jeseň je Londýn. Každoročne sa tu koná filmový festival, množstvo koncertov a výstav. Po Olympijskych hrách, ktoré vytvorili 100 000 pracovných miest a naštartovali zamestnanosť na rekordných 29 miliónov,

je tu filmový festival, kde naopak je zamestnaných veľa dobrovoľníkov, hlavne študentov umeleckých škôl. Ich odmenou je prítomnosť hviezd a možnosť si pozrieť skutočné skvosty kinematografie a stráviť niekoľko dní v prítomnosti ich tvorcov.

56.ročník festivalu
Na festival sa po prvýkrát udeľovali tento rok ceny. Doteraz to bola len prehliadka úspešných filmov. V dvanásťčlennej porote bol aj Pablo Trapero – u nás známy z filmového festivalu v Bratislave. Priniesol svoj nový film Biely Slon, ktorý bol natočený podľa skutočnosti na pamiatku zosnulého duchovného, ktorý zasvätil celý život budovaniu príbytkov pre bezdomovcov.

11- dňový filmový maratón
Festival zahájil v Londýne celovečerný animovaný film Frankenweenie od známeho Tim Burtona. Zakončil ho taktiež film vyrobený v UK Great Expectations režiséra Mike Newella  /Harry Potter/ podľa Charlesa Dickensa v hlavnej úlohe s Ralphom Fiennesom. Patril medzi najúspešnejšie filmy a navštívilo ho takmer 150 000ľudí. Medzi 7 000 festivalových hostí sa zaradili hviezdy ako John Goodman, Alan Arkin, Ben Afleck, ktorý si skúsil aj réžiu a zahral hlavnú postavu agenta CIA vo filme Argo. 75- ročný Dustin Hoffman sa po dlhšej odmlke začal venovať réžii a vybral si Quartet – film o starnúcich hudobných hviezdach, žijúcich v domove dôchodcov. Zaujímavý film bol The Sessions, ktorý rozpráva skutočný príbeh básnika, novinára Marka O´Briena, celý život bezvládneho na vozíku a jeho predstaviteľ John Hawkes bol nominovaný na Oskara po boku Helen Hunt. Hlavnú cenu si odniesol francúzsky film Rust and Bone Jacqua Audiarda s Marion Cotillard. Rozpráva o dievčine s telesným postihnutím.
Premietal sa aj slovenský film Až do mesta Aš, začínajúcej režisérky Ivety Grófovej, ktorá si vybrala námet pre svoj film z prostredia prostitútok a chudoby, čo nie veľmi dobre prezentuje našu krajinu, no i napriek tomu je pozoruhodné, že film bol zaradený do projekcie.

Rolling Stones
Najväčší rozruch však urobili legendárny Rolling Stones, ktorí oslavujú svoje neuveriteľné spoločné 50. narodeniny pôsobenia. Dokument Brett Morgena Crossfire Hurricane rozpráva o ich celoživotnej kariére, od vzniku až dodnes. Ich novembrový koncert 25. a 29. bol vypredaný za 7 minút a vstupenky sa predávali po 1 000libier, čo dokázalo pohoršiť niektorých fanúšikov. Tí čakali už od skorého poludnia na svoje hviezdy pred kinom Odeon, kde sa konala premiéra. Nestárnúci roker Mick Jagger /69/vyskočil z Mercedesu s plnou energiou a so svojim typickým úsmevom rozdával podpisy fanúšikom. Členovia jeho kapely si to užívali naplno, akoby čas pre nich neexistoval, i keď roky sa nedajú uprieť.   “Myslím si, že ak začneme koncertovať, tak sa už nedokážeme zastaviť, je to neskutočné, ale čosi magické nás stále spája a stále to na pódiu znie rovnako ako pred rokmi,” povedal jeden z nich. Koncertovania sa zúčastní aj ich bývalý člen Bill Wyman. Na premiére nechýbala ani Jaggerova dcéra Jade a bývalá žena Jerry Hall. Odchádzal však so svojou novou láskou, ktorá je štíhla, elegantná manekýnka a veľmi sa podobá na jeho predchádzajúcu ženu, ale je o hlavu vyššia.

Kultúrne programy aj pre bezdomovcov
Mesto Londýn je príťažlivé tiež tým, že sa vo všetkých galériách robia programy pre divákov, ktorí sa môžu zapojiť do diskusie na témy týkajúce sa umenia, vzdelávacie programy, workshopy pre dospelých aj pre deti, pre školy, pre seniorov. Najnovšie sa robia programy aj pre bezdomovcov, ktorí nie sú považovaní za príťaž, ktorú si netreba všímať, ale spoluobčanov, ktorým treba pomôcť sa zaradiť. Miešajú sa národnosti z celého sveta a na plagáte prestížneho festivalu je tvár mladíka, ktorý je indického pôvodu. Pred Národnou Galériou v týchto dňoch vidieť často demonštrácie. Teraz je to množstvo ľudí z Iránu, ktorí protestujú proti dianiu v ich krajine nápisom” Irán krváca, ľudia robte niečo!”.
Najväčším lákadlom je tiež street art, ktoré je priamo na ulici. Vo výstavnej sieni Hayward Gallery v centre kultúrnych podujatí vystavujú súčasní čínski umelci s názvom Art of Change. Svet sa mení a všetci si tu prostredníctvom umenia začínajú všímať aj iné kultúry a problémy, ktoré spájajú všetkých ľudí. Možno časom i na Slovensku to bude každodennosťou.

Danica Pauličková

Rolling Stones

Zanechajte nám Váš dotaz

Vaša emailová adresa nebude publikovaná


*