Príďte do kúpelov, wellnessu a na víno do Maďarska
Bratislava, Admin – Maďarsko je kúpeľnou veľmocou a piatou najbohatšou krajinou z pohľadu zásob termálnej vody, keďže na 80 % svojho územia sa nachádzajú termálne pramene. V celej krajine ich evidujeme asi 1300, pričom desatina z toho je na území hlavného mesta, Budapešti. Vďaka rôznorodému zloženiu liečivej vody, ktorá je bohatá na minerálne látky, kúpeľné zariadenia vybudované na liečivých termálnych prameňoch ponúkajú celú škálu procedúr na zmiernenie zdravotných ťažkostí rôzneho druhu. Okrem liečby existuje veľký záujem o využitie kúpeľných služieb a blahodarného účinku prírodných zdrojov pre účely prevencie, regenerácie a relaxu.
Aktuálnym trendom sú rôzne antistresové programy a životný štýl na podporu fyzického zdravia a duševnej harmónie. Kúpele sú obohatené o zážitkové prvky pre všetky vekové kategórie a wellness sa stáva štandardom hotelových služieb. Nové investície do kúpeľníctva zatraktívňujú prostredie, rozširujú kapacity a služby, pomáhajú zmierňovať sezónnosť a umožňujú celoročnú prevádzku. Kúpele a wellness sú prioritným turistickým produktom našich susedov a nájdeme tu aj celosvetové rarity a unikáty, napr. jaskynné kúpele Miskolctapolca a Demjén, najväčšie prírodné termálne jazero na svete Hévíz, najväčší kúpeľný komplex v Európe Hajdúszoboszló, efektný soľný kopec Egerszalók, suché kúpele na báze plynu mofetta Mátraderecske, turecké kúpele v Budapešti a v Egri a pod. Pobyt v niektorých zariadeniach poteší aj oči, navštevovať môžeme kúpele v historických budovách, ktoré sú architektonickým skvostami, ale aj tie modernejšie majú vkusný dizajn.
Medzi turistické lákadlá Maďarska nepochybne patrí aj povestná maďarská gastronómia a výnimočné vína z 22 vinárskych oblastí, ktoré získavajú svoju typickú nezameniteľnú chuť nielen vďaka prírodným a klimatickým podmienkam, ale aj odborným prístupom a úctou k vinárskemu remeslu. Vinárska oblasť Tokaj sa stala dokonca súčasťou svetového dedičstva UNESCO
Spojením dvoch najžiadanejších turistických produktov Maďarska, zdravotného a vinárskeho turizmu, vzniká unikátna značka pod anglickým označením „Spa and Wine Hungary“, čiže kúpele, wellness a víno, ktorá umožňuje rozšírenie dovolenkových zážitkov aj o chuťové vnemy.
Tieto dva produkty spolu s gastronómiou patria medzi najvyhľadávanejšie v Maďarsku aj zo strany slovenských turistov. A záujem slovenských návštevníkov o dovolenkový pobyt v Maďarsku rastie dynamickým tempom. Podľa aktuálnych štatistických údajov, v minulom roku sa zvýšil počet ubytovaných Slovákov a počet prenocovaní v komerčných ubytovacích zariadeniach Maďarska vyše o 17 % v porovnaní s rokom 2013, a tým Slováci sa dostali na prvú priečku v poradí národov s najväčším percentuálnym nárastom vycestovaní do Maďarska spojeného aj s prenocovaním.
Na podporu tohto pozitívneho trendu v dopyte slovenských turistov vo vzťahu k Maďarsku s využitím dvoch spomínaných top produktov – kúpeľov a vína sa pripravuje premiéra podujatia v Bratislave pod názvom „Spa and Wine Hungary“, ktoré má ambíciu stať sa tradíciou, pravidelne opakujúcou sa a očakávanou udalosťou spoločenského života hlavného mesta Bratislavy.
Na organizácii prezentácie sa spolupodieľajú Veľvyslanectvo Maďarska v Bratislave, národná turistická centrála Maďarska, Maďarský Turizmus a spoločnosť WineArt. Prezentácia 30 výnimočných maďarských vinárov a vinárstiev z vinárskych oblastí zo zvučnými menami ako Villány, Szekszárd, Eger, Tokaj, Hegymagas, Csopak a ďalšie z regiónu Balaton spojená s celodennou ochutnávkou najlepšej maďarskej vinárskej produkcie sa uskutoční 19. marca 2015 v bratislavskom Zichyho paláci (Ventúrska 9) od 15.00 do 21.00 hodiny. Spoločnosť vinárom bude robiť 15 predstaviteľov maďarských liečebných, termálnych a zážitkových kúpeľov a wellness hotelov. Ich zoznam je len skromnou ukážkou bohatej ponuky Maďarska na tému zdravotný turizmus.
Šance na prezentáciu slovenskému publiku využili prioritne zariadenia v blízkosti hraníc, ako Lipót, Mosonmagyaróvár, Bük, ale nebudú chýbať ani známe severomaďarské zariadenia z okolia Egeru, pravdepodobne najznámejšie kúpele Hévíz či Pápa, ktoré zatiaľ čaká na objavenie. Zoznam dopĺňajú aj sieťové hotely, ktoré sa nachádzajú v kúpeľných centrách, rodinné hotely z okolia Balatonu alebo pohoria Mátra a rekreačné zariadenia vinárov, ktoré spájajú zážitky z vína a wellnessu.
Po tlačovej konferencie sme mali možnosť ochutnať rôzne druhy tradične dobrých klobások, salámov a syrov ba aj kvalitné vína z troch známych maďarských vinárskych regiónov: Balatonboglár, Villány a Szekszárd. Boli to vína Chardonnay z Balatonbogláru, Rosé z vinárstva Sauska Villány, Modrá frankovka od firmy Takler zo Szekszárdu a červené víno Ermitage z vinárstva Bock z Villányu. Pán Krenner Csaba, produkt manažér vinárstva Bock nám poskytol zaujímavé informácie z regiónu Villány. Tento región je najjužnejšou vinárskou oblasťou Maďarska. Vďaka vhodným klimatickým podmienkam je od nepamäti známy svojím kvalitným vínom. Vinárstvo Bock je rodinné podnikanie. Rodina Bock sa venuje vinohradníctvu a vinárstvu vo vinárskom kraji Villány od roku 1850. Paleta ponuky ich vín je veľmi široká, medzi produktmi nájdeme vína od veľmi serióznych viacdruhových typu Bordeaux až po veľký Merlot. Ročná produkcia je 500 000 fliaš. Majiteľ pán Jozef Bock získal cenu Vinár roka v roku 1997 a o desať rokov neskôr mu udelili vysoké štátne vyznamenanie, Rytiersky kríž Maďarska. V závere rozhovou nám pán Krenner Csaba ponúkol ich výborné červené víno Ermitage, ktoré pripravujú zo šiestich druhov červených vín. Vinárstvo Bock vlastní aj hotel, s wellnesom, rustikálnu reštauráciu a veľkú vínnu pivnicu. Na webovej stránke firmy sa nachádza motto, ktoré verne charakterizuje prístup firmy k objektu svojej činnosti: „Boh stvoril svet, z manželstva Slnka a pôdy sa narodilo hrozno. Muž z hrozna vytvoril víno,aby sa cítil bližšie k Všemohúcemu.”
Zaujímavým príbehom je aj rýchly vzostup vinárstva Sauska Villány, ktorý nám priblížil zástupca firmy VINART. Zakladateľ a majiteľ vinohradu a vinárstva Sauska Villány je pán Krisztián Sauska, ktorý sa vrátil domov z USA po dlhodobej emigrácie. Vďaka podnikateľským úspechom vo výrobe neónov, sa teraz môže venovať svojej vášni a starej rodinnej tradícii – vinárstvu. Do firmy investoval veľa zo svojho kapitálu, nielen do nákupu viníc, prístrojového vybavenia a vzdelávania svojich zamestnancov, ktorým zaplatil špeciálne odborné školenia vo Francúzsku. Firma Sauska Villány disponuje optimálnou spracovateľskou kapacitou úmernou veľkosti územia. Ročne dokážu spracovať 1700 až 2500 hektolitrov vína a v pivnici je miesto pre 1500 kusov drevených 225 – litrových sudov. Víno Sauska Cuvée 5 ročník 2009 z vinárstva Sauska z Villány získalo veľkú cenu Decanter World Wine Awards v kategórii bordeauxskych miešaných vín drahších ako 15 libier. Firma sa intenzívne rozširuje, vytvorila si aj sídlo v známej vinárskej oblasti Tokaj.
Foto:
Obr. č. 1 – Z tlačovej konferencii – zľava: Dr. Tibor Varga, obchodný a ekonomický radca, Business Centrum Veľvyslanectva Maďarska v Bratislave a Csaba Krenner – vinárstvo Bock Pincészet Villány
Obr. č. 2 – Z tlačovej konferencii – zľava: Ing. Silvia Renácsová, Maďarský Turizmus, Zsolt Ferenczi, WineArt Komárno, Dr. Zsolt Harmati, chargé d´affaires, Veľvyslanectvo Maďarska v Bratislave, Dr. Tibor Varga, obchodný a ekonomický radca, Business Centrum Veľvyslanectva Maďarska v Bratislave, Csaba Krenner – vinárstvo Bock Pincészet Villány
Obr. č. 3 – Spa Hévíz
Obr. č. 4 – Lipót
Obr. č. 5 – Thermal hotel Mosonmagyaróvár
Obr. č. 6 – Hotel Karos Spa
Obr. č. 7 – Kúpele Pápa
(Zdroj: Silvia Renácsová,Veľvyslanectvo Maďarska, Turistická kancelária, Pripravil, foto č.1, č.2: Eugen Nagy)
Zanechajte nám Váš dotaz