Zahraniční turisti sa na Slovensku vracajú len pomaly, na pandémiu najviac dopláca Bratislavský kraj

24.8.2021 – Ubytovacie zariadenia cestovného ruchu na Slovensku mali v júni tohto roka takmer 288-tisíc návštevníkov, ktorí v nich strávili 807-tisíc nocí. Boli to dva a pol násobné hodnoty predošlého mesiaca a o polovicu vyššie ako pred rokom, ale minuloročný jún a aj tohtoročný máj boli ovplyvnené rekordnými prepadmi pod vplyvom opatrení proti pandémii COVID-19.

Ako v utorok informoval Štatistický úrad SR (ŠÚ), v porovnaní s júnom 2019 bola v hoteloch, penziónoch a ďalších ubytovacích zariadeniach len necelá polovica hostí. Vtedy ubytovacie služby využilo 610-tisíc osôb a počet nocľahov dosiahol skoro 1,6 milióna.

Aj v júni sa ubytovali v hoteloch a penziónoch najmä domáci turisti, ich počet 240-tisíc mal podiel 84 percent na celkovej návštevnosti. Najviac domácich turistov navštívilo v júni Žilinský kraj (56-tisíc osôb), Prešovský kraj (51-tisíc) a Banskobystrický kraj (38-tisíc). Spolu tieto tri kraje tvorili 60 percent domácej návštevnosti.

Zahraničná klientela sa vracia len pomaly

Návrat zahraničných hostí je stále pomalší, v júni tvorili 16 percent hostí, pred dvoma rokmi mali podiel 40 percent. Ubytovanie v SR využilo v júni 47-tisíc cudzincov s takmer 113-tisíc nocľahmi, v tom istom čase pred pandémiou ich prišlo päťkrát viac.

Viac o téme: Koronavírus

Nízky počet zahraničných turistov bol najviac viditeľný, ako aj po minulé mesiace, v Bratislavskom kraji, v ktorom cudzinci tvorili v čase pred pandémiou najvýraznejší podiel. Celková návštevnosť regiónu hlavného mesta bola oproti obdobiu spred dvoch rokov nižšia o 71,5 percenta, počet zahraničných hostí klesol až o 84,1 percenta.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu

Celkovo sa v prvom polroku 2021 ubytovalo v zariadeniach cestovného ruchu 547-tisíc návštevníkov, čo je medziročne menej o takmer 59 percent. Počet domácich návštevníkov klesol o 49 percent a cudzincov o 20,7 percenta. V porovnaní s prvým polrokom 2019 využilo ubytovanie menej o 74 percent domácich a o 92 percent zahraničných návštevníkov.

Medziročne ide o nárast

Ku koncu druhého štvrťroka poskytovalo ubytovacie služby na Slovensku 4 586 zariadení. K dispozícii bolo 71-tisíc izieb so 185,8-tisíca lôžkami, z toho 167,5-tisíca stálych lôžok. Čisté využitie stálych lôžok v druhom štvrťroku bolo 15,1 percenta, využitie izieb 19,4 percenta.

Ubytovacie zariadenia dosiahli v druhom štvrťroku tržby v objeme 38,4 milióna eur, čo je dvojnásobok oproti rovnakému štvrťroku 2020, kedy bola situácia ovplyvnená prvou vlnou pandémie. V porovnaní s tým istým obdobím pred pandémiou v roku 2019 však tržby v mesiacoch apríl až jún dosiahli len tretinovú hodnotu.

Zahraniční návštevníci realizovali tržby v hodnote 6,6 milióna eur, čo bolo 17,1 percenta na celkových tržbách ubytovateľov. Tržby domácich návštevníkov dosiahli 31,8 mil. eur s podielom 82,9 percenta na celkových tržbách ubytovacích zariadení.

Spomedzi krajov dosiahli najvyššie tržby ubytovacie zariadenia v Žilinskom a Prešovskom kraji (zhodne po osem miliónov eur), najnižšie tržby mali ubytovacie zariadenia v Nitrianskom kraji (1,7 milióna eur) a v Košickom kraji (2,2 milióna eur).

Viac k témam: Ekonomické dopady koronavírusu, turizmus, ubytovacie zariadenia
Zdroj: Webnoviny.sk – Zahraniční turisti sa na Slovensku vracajú len pomaly, na pandémiu najviac dopláca Bratislavský kraj © SITA Všetky práva vyhradené.

Zanechajte nám Váš dotaz

Vaša emailová adresa nebude publikovaná


*