Milanovej ministerstvo chce počas tretej vlny pandémie oslobodiť umelcov od odvodov

20.8.2021 – Nový návrh zákona Ministerstva kultúry SR (MK SR) má v roku 2022 oslobodiť umelcov aj od odvodovej povinnosti z autorských zmlúv v prípade zníženia ich príjmov.

Ako vysvetlilo ministerstvo v predkladacej správe, ide o iniciatívny materiál, ktorý má vytvoriť podmienky na zmiernenie následkov prípadnej tretej vlny pandémie.

Dočasné predĺženie opatrení

Tá totiž môže podľa rezortu opäť obmedziť možnosť konania verejných kultúrnych podujatí. Zároveň návrhom dočasne predlžuje opatrenia platné do 31. decembra 2021. Návrh predložilo ministerstvo do skráteného medzirezortného pripomienkového konania, ktoré končí 27. augusta.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu

Cieľom ministerstva je dočasne predĺžiť opatrenia prijaté zákonom z roku 2020 v súvislosti s ochorením COVID-19 a zákonom, ktorý menil a dopĺňal zákony MK SR naviazané na druhú vlnu pandémie.

Dôsledky pandémie trvajú

Dôvodom sú pretrvávajúce dôsledky pandémie COVID-19 a očakávaná tretia vlna. Návrh sa týka aj zákona o verejných kultúrnych podujatiach a rieši situáciu, keď sa pre pandémiu neuskutočnia.

Zákon zahŕňa aj opatrenia týkajúce sa odvodovej povinnosti z autorských odmien alebo odmien výkonných (reprodukčných) umelcov, dobrovoľnosti príspevkov prijatých od občanov, respektíve zníženie príspevkov pre dedičov autorských práv podľa zákona o umeleckých fondoch.

Niektorí budú mať odopretý vstup

Na základe potrieb z aplikačnej praxe sa návrhom zákona ministerstvo ustanovuje oprávnenie usporiadateľa verejného kultúrneho podujatia odoprieť určitým osobám vstup či účasť na podujatí.

Napríklad osobe, ktorá nepreukáže svoju totožnosť, pričom vstupenka či pozvánka bola vystavená na meno. Tiež osobe, ktorá nespĺňa podmienku veku alebo inú podmienku, na ktorej splnenie je viazaný vstup pre dané verejné kultúrne podujatie.

Viac k témam: Ekonomické dopady koronavírusu, Koronavírus, kultúrne podujatia, Pandémia, umelci
Zdroj: Webnoviny.sk – Milanovej ministerstvo chce počas tretej vlny pandémie oslobodiť umelcov od odvodov © SITA Všetky práva vyhradené.

Zanechajte nám Váš dotaz

Vaša emailová adresa nebude publikovaná


*