Kritériá na pridelenie indexu daňovej spoľahlivosti by sa mali stanoviť už na začiatku nového roka

13.11.2021 – Od začiatku budúceho roka by sa mali stanoviť kritériá, podľa ktorých finančná správa daňovým subjektom pridelí index daňovej spoľahlivosti. Hodnotiť sa budú subjekty, ktoré sú podnikateľmi registrovanými na daň z príjmov.

Index daňovej spoľahlivosti sa daňovému subjektu určí podľa toho, ako bude plniť zákonom ustanovené povinnosti. Podmienky a spôsob jeho určovania sa zverejnia na webovom sídle Finančného riaditeľstva SR.

Vyplýva to z návrhu vyhlášky Ministerstva financií SR o kritériách pre určenie indexu daňovej spoľahlivosti, ktorý rezort financií predložil do pripomienkového konania.

Kritériá na určenie indexu daňovej spoľahlivosti

Kritériami majú byť vybrané povinnosti vyplývajúce z osobitných daňových predpisov, ale aj povinnosti vo vzťahu k účtovníctvu, k používaniu registračných pokladníc a tiež vo vzťahu k zákonu o obmedzení platieb v hotovosti.

Ide najmä o povinnosti, ktorými sú včasné podávanie daňových priznaní, hlásení, prehľadov, včasné platenie daní a iných peňažných plnení, napríklad platenie osobitného odvodu z podnikania v regulovaných odvetviach. Pôjde tiež o povinnosť súčinnosti, do ktorej patrí napríklad umožnenie vykonania daňovej kontroly, ako aj povinnosť preukázať skutočnosti potrebné na správne vyrubenie dane.

Viac k témam: Daň z príjmov, Index daňovej spoľahlivosti, Podnikatelia
Zdroj: Webnoviny.sk – Kritériá na pridelenie indexu daňovej spoľahlivosti by sa mali stanoviť už na začiatku nového roka © SITA Všetky práva vyhradené.

Zanechajte nám Váš dotaz

Vaša emailová adresa nebude publikovaná


*