Pri zľadovatenom teréne máte nárok na odškodné

Bratislava, Admin – Husté sneženie, snehové záveje aj poľadovica na cestách opäť trápia vodičov na viacerých miestach Slovenska. Už o týždeň pritom na Slovensku začínajú postupne plynúť žiakom jarné prázdniny, čo mnohé rodiny využijú na lyžovačky na horách. Riziko kolízií na cestách sa tak opäť zvýši. Hoci povinné zmluvné poistenie kryje len škody ktoré spôsobíte prevádzkou vozidla inej strane, škody v dôsledku kalamity vám kryje havarijná poistka. „Havarijné poistenie si obvykle vyžiada vašu spoluúčasť do určitej výšky podľa poistného krytia, no zároveň kryje škody na aute spôsobenú stretom vozidla s druhým vozidlom, či iným predmetom, či škody na aute spôsobené pádom stromu alebo snehu zo strechy budovy,“ hovorí technický riaditeľ Business Lease Slovakia Peter Kundlák. Čo teda robiť a ako sa na ceste pri dopravnej nehode zachovať?

Nehodu zdokumentujte
V prípade, že sa vám stane dopravná nehoda, je na mieste otázka, kedy volať políciu. Najmä, ak si nie ste istý výškou škody, určením vinníka, ak ste práve využívali služobné auto, prípadne ste využívali vozidlo, ktoré si firma prenajíma na operatívny lízing. „Vodičov inštruujeme k tomu, aby zavolali políciu vždy, keď je predpokladaná škoda vyššia ako 4 000 eur. Ak si vodič nie je istý výškou škody, odporúčame privolať políciu. Určite vždy vtedy, ak škodu spôsobil niekto jemu,“ vysvetľuje. Poisťovne často v prípade nekompletnej dokumentácie k poistnej udalosti odmietnu poskytnúť poistné plnenie. Zdokumentovanie nehody je tiež nevyhnutné, ak vám škodu spôsobil sneh zo strechy budovy a vy chcete, aby spoluúčasť platil vlastník budovy.

Pozor na to, s akým autom ste vyšli na vozovku
Ak vám vznikla škoda na vozidle a vaše auto nebolo prispôsobené stavu vozovky – napríklad ste nemali zimné pneumatiky, prípadne sa vyžadovali zimné reťaze a vy ste ich nepoužili – poisťovňa vám môže krátiť poistné plnenie. Rovnako, ak ste sa snažili dostať cez prekážku, ako spadnutý strom a podobne, môže to zobrať ako úmyselné zavinenie a plnenie rovnako odmietnuť.

Akú spoluúčasť platíte
Havarijná poistka obvykle nekryje celú škodu. Práve výška spoluúčasti sa odvíja od ceny poistky. Čím je vyššia cena poistky, tým je spoluúčasť nižšia, až nulová. Najčastejšie využívanou býva spoluúčasť 5 percent. Ako vyplýva zo štatistík Business Lease Slovakia, aj medzi firmami je najčastejšie využívanou spoluúčasť 5 percent, teda minimálne 165,97 eur. Najlacnejšie poistenie je so spoluúčasťou 10 %, teda minimálne 330 eur. Okrem havarijného poistenia je možné zvážiť aj pripoistenie všetkých sedadiel vo vozidle, tzv. úrazové poistenie, ktoré v prípade zranenia alebo smrti pri nehodách poskytuje odškodnenie vo výške dohodnutej v poistnej zmluve „Business Lease však v prípade, že vodič potrebuje cestnú asistenciu respektíve odtiahnutie jeho vozidla alebo náhradné vozidlo, poskytuje asistenčné služby nonstop, aj počas sviatkov, na Slovensku aj v Európe,“ dodáva Kundlák.
Pozor však na totálnu škodu vozidla, kedy je nerentabilné vozidlo opravovať. Poisťovňa poskytuje plnenie len do výšky trhovej ceny auta. Tá je zvyčajne nižšia, než účtovná zostatková hodnota vozidla v čase poistnej udalosti. Rozdiel musí znášať klient poisťovne. „Môže ísť aj o tisícky eur. Preto napríklad pri operatívnom lízingu kryje finančnú stratu, teda rozdiel medzi účtovnou zostatkovou hodnotou vozidla v čase poistnej udalosti a trhovou cenou auta, poistenie GAP lease. Business Lease ho dáva automaticky k havarijnému poisteniu,“ hovorí Peter Kundlák.

(Zdroj: Slávka Boldocká, mediamedia, Pripravila: Valéria Nagyová)

 

Zanechajte nám Váš dotaz

Vaša emailová adresa nebude publikovaná


*