Firmy potrebujú výnimočný prístup
Bratislava, Admin, 17. 2. 2014 - Ešte pred pätnástimi rokmi slovenský trh v podstate nepoznal operatívny lízing áut. Teda lízing, pri ktorom si firma či jednotlivec autá nekúpi, len si vyberie značku a model vozidla podľa vlastných predstáv a finančných možností. Užíva ich, platí pravidelné rovnaké mesačné platby a po skončení
prenájmu vozidlá vráti lízingovej spoločnosti bez ďalších starostí. Dnes už je operatívny lízing bežným prostriedkom využívania vozidiel aj vzhľadom na to, že sa firmy snažia efektívne využívať finančné prostriedky a teda outsorcovať svoje zdroje pre vlastný biznis. Rastie tak i konkurencia na tomto trhu a je zjavné, že len byť dobrý nestačí. Už to totiž zďaleka nie je iba o aute, ale a kvalitnej starostlivosti.
Ako to vidí klient
„V operatívnom lízingu treba situácie riešiť z pohľadu klienta. Očakávania, požiadavky či jeho problémy sa musia riešiť promptne a s čo najväčšou spokojnosťou na oboch stranách,“ hovorí obchodná riaditeľka Business Lease Slovakia Lucia Urbanová. Spoločnosť si to napríklad zakotvila aj do svojich zásad, že situáciu rieši z pohľadu klienta, spätnú väzbu mu dá do 24 hodín a dodrží dohodnuté termíny. „Napovedá tomu aj naše motto: Same cars, better care. Kvalitné autá ponúkajú všade, ale my sa snažíme odlíšiť tým, že kladieme dôraz na nadštandardnú starostlivosť o klienta,“ dodáva. Dva razy ročne sa dokonca nechávajú známkovať samotnými klientmi. „V prieskume vyjadrujú svoj postoj k prístupu Business Lease v starostlivosti o klienta. Sme radi, keď nám klienti dajú spätnú väzbu. Ak aj vyjadria prípadnú nespokojnosť, je to pre nás výzva služby či procesy ešte zlepšiť,“ vysvetľuje. Z ostatného prieskumu napríklad vyplynulo, že dodržiavanie prísľubov Business Lease Slovakia si cení až 90 percent respondentov, obdobné čísla sú aj pri hodnotení know-how zamestnancov či ich rýchlych reakcií a 86 percent respondentov zas súhlasí, že sa ich požiadavky vždy stretnú s pochopením. „Jednoducho povedané zamestnanci Business Lease rozmýšľajú v zmysle „ako sa dá“ a nie „ako sa nedá“.
Aj škodovosť vozidiel má achilovku
Firmám na Slovensku napríklad takmer šestinu celkových nákladov na vozidlo zhltnú výdavky súvisiace so škodovosťou svojich vodičov. Práve na parameter škodovosti, teda pomer poistného plnenia a platenia poistného, má hlavný dopad nedbanlivá jazda a nízka koncentrácia vodičov. „Najviac škôd totiž vzniká pri parkovaní vozidiel a cúvaní. Je to až polovica všetkých škôd. Najväčšie škody má zas na svedomí stále slabá snaha firiem vybaviť autá prvkami bezpečnosti na ochranu vodičov a školiť ich,“ hovorí Lucia Urbanová. Mnohé firmy doteraz po príčinách škodovosti naozaj veľmi nepátrali. Niektoré až vtedy, keď im poisťovňa zdvihla poistné. No trend zo západnej Európy už u zodpovednejších spoločností cítiť aj u nás. „Spoločnosti v Európe si napríklad už uvedomujú, že ich zamestnanci sú pre ne nenahraditeľné aktívum. Vybavujú tak aj vodičov autami s prvkami aktívnej a pasívnej bezpečnosti, ako hands-free zariadenia, parkovací asistent a podobne. Znižovanie rizík im na druhej strane prináša ďalšie úspory,“ hovorí. Firmy tak začínajú pristupovať na ponuku analýzy štatistík najčastejších dopravných kolízií. „Ich dôsledkom sú totiž okrem ohrozenia bezpečnosti vodiča a vyššieho poistného aj náklady spojené so spoluúčasťou, náklady na náhradné vozidlá, časové prestoje vodičov, nehovoriac o imidži firmy,“ vysvetľuje. Nepozorní vodiči generujú aj dodatočné náklady spojené s pneumatikami, ich servisom a údržbou. Pri agresívnej jazde sa vodič tiež podpisuje pod vyššiu spotrebu pohonných hmôt. Dnes je pritom podiel vodiča na spotrebe pohonných hmôt päť až desať percent.
Firmy by tak podľa nej mali riešiť svoju škodovosť vozidiel už keď presiahne priemernú hranicu 70 percent. „S klientmi sa vždy snažíme zistiť, čo je dôvodom vyššieho počtu poistných udalostí, a následne ponúkame riešenia,“ hovorí Urbanová. Napríklad vybaviť auto bezpečnostnými prvkami, školiť vodičov na defenzívnejšiu a bezpečnejšiu jazdu. Rovnako účinný je praktický tréning bezpečnej a palivovo šetrnej jazdy, ktorý je už v Európe pre vodičov firemných áut povinný. „Už dnes máme na Slovensku firmy, ktoré problém opakovaných zavinených škôd na vozidle vyriešili zmenou v interných smerniciach, kde náklady spojené s takýmto zavineným poškodením zosobňujú vodičom pri mzde. Každopádne základným motívom pre implementáciu opatrení by mala byť ochrana a bezpečnosť života vodičov,“ dodáva.
Rozhodujú maličkosti
Pri výbere poskytovateľa operatívneho lízingu pritom často rozhodujú aj na prvý pohľad „maličkosti“. Aktívny a proklientsky orientovaný prístup je vysoko cenený. „Klienti oceňujú našu asistenciu pri výbere vozidla s ohľadom na celkové náklady či ekologickosť, či preverenie termínu dodania načas alebo informovanie o prípadných zmenách,“ dopĺňa Urbanová. Obdobné benefity sa takto dajú poskytnúť v prípade zabezpečenia náhradnej mobility, kedy je Vaše vozidlo nepojazdné na oprave v servise. „Spoločnosť Business Lease prostredníctvom svojej siete VIP partnerov poskytuje náhradné vozidlo počas celej doby opravy grátis pre svojich klientov,“ dodáva.
Operatívny lízing sa dnes firmám určite vypláca z pohľadu celkových nákladov. Kúpou auta sa totiž náklady naň a jeho údržbu neskončili. Jednotlivo si však málokedy vie firma v servise vyjednať takú cenu, akú mu zaručuje spoločnosť s celou sieťou poskytovateľov služieb – od opravy a údržby vozidiel cez skladovania pneumatík. Ousourcingom formou operatívneho lízingu, či správy vozidiel spoločnosti dokážu fixovať náklady na vozový park a zvýšiť transparentnosť v ich vynakladaní. Odhaliť môže i zbytočne vynaložené prostriedky. Nehovoriac o úsporách na administratíve, čase a pracovnej sile, ktorú má firma využívať hlavne na core biznis. „Spoločnostiam napríklad ponúkame aj monitoring vozidiel cez GPS, kde klienti okrem samotného monitoringu môžu šetriť čas spojený s prípravou každomesačnej knihy jázd, či náklady spojené s nadspotrebou, ktoré si pri využívaní GPS môžu zaúčtovať do daňovo uznateľných nákladov“ vysvetľuje Urbanová.
Palivo bez obmedzení
Práve monitoring sa dá využiť aj na kontrolu nákupu a využívania pohonných látok. Palivo je bezpochyby výraznou položkou na strane výdavkov. Náklady sa však dajú optimalizovať. Jednou z možností je využívanie bezhotovostných palivových kariet. „Ešte stále sa stretávame na Slovensku s firmami, ktoré platia za palivo v hotovosti alebo kreditnými kartami, kedy sa nielenže pripravujú o zľavy, ale generujú obsiahlu administratívu pre účtovné oddelenia. Ďalším javom na našom trhu je, že neexistuje univerzálna palivová karta, ktorá by bola použiteľná na každej čerpacej stanici. Preto si firmy obvykle vyberajú jednu sieť s cieľom získať najvyššiu zľavu. Problémov však je, že poskytovateľ karty častokrát limituje užívateľa počtom odobratých litrov. Business Lease má podpísané zmluvy so všetkými poskytovateľmi. Klient si tak môže vybrať jednu alebo viac druhov palivových kariet. Môže tak tankovať nielen bezhotovostne, ale aj bezpečne po celej Európe. Nelimitujeme ich ani počtom odobratých litrov a poskytujeme výhodné zľavy. Táto služba je pre našich klientom benefitom a naši vodiči nie sú limitovaní k jednej sieti,“ spresňuje. Firma tak raz mesačne dostane jednu faktúru za všetky druhy palivových kariet s podrobným prehľadom tankovania. Ak vodič zadáva pri tankovaní aj presný stav najazdených kilometrov, firma si vie odkontrolovať nájazdy vodiča. „V reporte zároveň klient vidí aj svojich hriešnikov, ktorí zadávajú pri tankovaní stav na tachometri: 0 najazdených kilometrov. Samozrejme, chce to návyk aj na strane vodičov. No z našich skúseností vieme, že sa obvykle vytvorí po 26 dňoch pravidelného užívania auta a teda aj tankovania. To je necelý mesiac a vodiči si tento návyk osvoja,“ poukazuje Urbanová. Prostredníctvom online reportingu sa dá sledovať aj nadspotreba vo firme.
Na ľuďoch záleží
Ako sa ukazuje, vždy sa všetko točí okolo zamestnancov. No nielen vo firmách, ale aj v samotnej lízingovej spoločnosti, kde práve prístup zamestnancov ku klientovi je rovnako dôležitý, ak nie dôležitejší, ako znalosti v odbore. „Ak zamestnanci majú radi svoju prácu a cítia, že spoločnosti na nich záleží, vedia túto starostlivosť následne poskytovať ďalej, svojim klientom. A to je pre nás základ,“ potvrdzuje aj Urbanová. Zamestnancov si už na začiatku výberového procesu volia s ohľadom na ich CARE prístup. „V súlade s naším CARE prístupom je tiež veľmi dôležitý vstupný školiaci program, ktorý dostáva každý nový zamestnanec,“ hovorí. Zamestnancom sa snažia vytvárať také podmienky, aby svoju spokojnosť prenášali na klienta. Ako poznamenáva, kvalitné autá sú všade, základom je osobitný nadštandardný prístup ku klientovi.
(bl)
Zanechajte nám Váš dotaz