V Bratislave vydražili diela významných umelcov za 36 700 eur

Bratislava, Admin – 25. 11. 2014 – Keď spojíte 12 umelcov svetového formátu putom rodičovskej lásky, aby ste nezištne pomohli zachrániť najzraniteľnejšie srdcia na svete, nemôže z toho vzniknúť nič iné ako 12 originálnych majstrovských kúskov, ktoré v sebe navždy budú niesť pozitívnu energiu a posolstvo nádeje a povzbudenia jeho tvorcu. Originálne diela vznikli špeciálne iba pre projekt Nadácie Detského kardiocentra „Cez umenie k detskému srdcu“ ako dar zo srdca pre záchranu sŕdc tých najmenších.

NDK 2015_velvyslanec USA_tessa muljačič_chorvatsky velvyslanec

Zberateľské skvosty slovenských aj zahraničných výtvarníkov a dizajnérov takých zvučných mien, ako sú Bořek Šípek, Gordana Turuk, Arpád Pál, Vladimír Morávek, Jana Brisudová, Stanislav Kiča, Ivett Axamitová, Daniel Brogyányi, Ivan Patúc, Margaréta Horáková, Katarína Feix, Tessa Muljačič, nájdete v unikátnom charitatívnom kalendári 2015 „Cez umenie k detskému srdcu“ autorky Jany Keketi. Symbolicky v pondelok 24. 11. 2014, teda presne mesiac pred najkrajším rodinným sviatkom v roku, Vianocami, sa tak odborná, ako aj laická verejnosť dočkala jeho oficiálneho uvítania do života za pomoci krstnej mamy Ivety Radičovej.

NDK 2015_Lintner_Petrovicky

Suma 36 700 eur, ktorú sa podarilo získať predajom diel, presiahla hranicu, akú si organizátori charitatívneho večera želali dosiahnuť, a tak pochopiteľne neskrývali svoje nadšenie a veľkú spokojnosť. Výťažok z predaja diel, ako aj charitatívneho kalendára, pôjde rovnako ako vlani na konto Nadácie Detského kardiocentra na zakúpenie špeciálnych prístrojov a zdravotníckej techniky pre Detské kardiocentrum.

NDK 2015_Keketi_Radičová_Erika Grossertová_projektova manazerka NDK

Každý z umelcov sa tohtoročnej témy Rodičovská láska zhostil svojským spôsobom, či už voľbou materiálu, spracovaním, alebo samotným výberom symbolu najsilnejšieho puta medzi dieťaťom a jeho rodičom. Vytvorili tak jedinečné a neopakovateľné diela ako sklenená misa „Srdcová záležitosť“ svetoznámeho českého sklárskeho majstra Bořka Šípka, obraz zo skla „Strom života“ Gordany Turuk, obraz z dreva „Matka Božia“ umeleckého rezbára Arpáda Pála, socha z dreva „Náruč lásky“ umeleckého rezbára Vladimíra Morávka, diela bývalých žiačok majstra Tibora Bártfaya bronzový reliéf „Čisté puto“ Jany Brisudovej a komorná plastika „V matkiných rukách“ akademickej sochárky Margaréty Horákovej, „Uzavretý kruh“ výtvarníka, predstaviteľa pop-artu Daniela Brogyányiho, „Spiaca ovečka“ Stanislava Kiču, keramická plastika „Objatie“ Ivett Axamitovej, plastika z dreva a kovu „Puto“ Ivana Patúca, ale aj ručne, na mieru šitá kabelka „Srdce pre matku“ Kataríny Feix a obraz „Bozk“ mladej talentovanej výtvarníčky chorvátskeho pôvodu Tessy Muljačič.

08 august_Hilmerova_Bekr_dielo Náruč lásky_Vladimír Morávek

Veľvyslanec USA v SR Theodore Sedgwick svojou účasťou podčiarkol význam charitatívnej aukcie „Cez umenie k detskému srdcu“, ako aj hodnotu umeleckých diel a šľachetné donorstvo slovenských a českých umelcov.
„Slovenskí umelci sú takí kreatívni, majú úžasnú predstavivosť a skutočne si vysoko cením ich prácu a myslím si, že je skvelé, že podporili tento charitatívny projekt, pretože byť umelcom nie je vôbec jednoduché. Charitatívny večer hodnotím ako naozaj veľmi úspešný. Myslím si, že ľudia, ktorí sa zapojili do charitatívnej dražby, chceli hlavne podporiť Detské kardiocentrum a ich malých pacientov.“

04 april_Stevko Bugala_dielo Uzavretý kruh_Daniel Brogyányi

Iveta Radičová, patrónka Nadácie Detského kardiocentra a krstná mama charitatívneho kalendára „Cez umenie k detskému srdcu“, túto úlohu zdedila po svojom manželovi Stanovi Radičovi.
„My sme to mali v rodine rozdelené od začiatku. Stanko sa viac venoval podpore choručkých detí ako patrón kardiocentra, ale to je preto, že dokázal preniesť humor s Jarkom Filipom. Robili, pokiaľ to bolo možné, taký čerstvý vietor, aby tie deti na chvíľočku zabudli na trápenie, ktorým žijú, a na bolesť, ktorou žijú. Nikdy som to nevnímala len tak, že preberám štafetový kolík, ale ako samozrejmú súčasť charity, ktorú sme v rodine štvrť storočia vykonávali a vykonávame.“

NDK 2015_krst kalendara_Iveta Radičová

Autorka kalendára a celej myšlienky projektu „Cez umenie k detskému srdcu“ Jana Keketi neskrývala nadšenie a radosť z vydraženej sumy počas charitatívneho večera. „Bolo to neuveriteľné, ľudia sú neskutočne štedrí, tu sa stretli takí ľudia a taká emócia, že neuveriteľnú sumu vydražili a sme za to nesmierne vďační. Kalendár na rok 2015 sa na rozdiel od predchádzajúceho ročníka fotil celý v prírode namiesto ateliéru. Deti boli vonku uvoľnenejšie, pretože boli v prirodzenom prostredí. Samozrejme, boli aj opačné situácie, keď nám to príroda skomplikovala. Buď bola zima, teplo, vietor, alebo sa deti jednoducho zle vyspali a nechcelo sa im.“
Pri nafotení charitatívneho kalendára asistovali aj deti herečky Moniky Hilmerovej a tanečníka Jara Bekra, syn hudobníka Michala Bugalu, dcéra moderátora Petra „Šarkana“ Nováka, a dokonca aj syn samotnej autorky kalendára Janky Keketi.

Monika Hilmerova_Jaro Bekr_NDK 2015

Herečka Monika Hilmerová a tanečník Jaro Bekr prepožičali tváre svojich detí charitatívnemu kalendáru „Cez umenie k detskému srdcu“ už po druhýkrát. „Nie je to klišé, naozaj je to pre mňa česť, že moje deti môžu byť súčasťou takého krásneho projektu už druhý rok. Keď minulý rok takto prepožičali svoje tváre, svoje telá, tak som ani netušila, že jedného dňa budú ako takí anjelici práve pre môjho manžela, ktorý mal problémy so srdiečkom. Akurát v tom čase visel nad ním kalendár, kde boli vyfotené naše deti, ktoré boli pre neho takou nádejou. Ja sa veľmi teším a dúfam, že aj ďalším ľudom ten kalendár môže priniesť nejakú nádej. Ja si myslím, že to z toho srší, že je to robené s láskou a veľmi si to vážim.“

(Zdroj: Alena Orolínova, OK Agency, Pripravila Valéria Nagyová)

Zanechajte nám Váš dotaz

Vaša emailová adresa nebude publikovaná


*