Svätokatarínska koštovka vín pokračuje vo svojej tradícii

Bratislava, Admin – Na rozdiel od našich rakúskych susedov, kde prvé nafľašované mladé víno uzrelo svetlo sveta už koncom augusta, na Slovensku môžu vinári nafľašované mladé víno predávať až od prvého novembrového pondelka. Návštevníci bratislavského Auparku môžu ochutnať Svätokatarínske vína od pondelka 7. 11. až do najbližšieho víkendu. Obľúbená degustácia pre verejnosť – 4. ročník Svätokatarínskej koštovky bude v priestoroch Múzea vinohradníctva v centre Bratislavy – Apponyiho palác na Radničnej ulici na Katarínu, 24. – 25. novembra.

sv-kat-dscn2572

Aby sa milovníci vína mohli zorientovať v záplave mladých vín, v závere tohto roka opäť ožíva Svätokatarínske víno, ktoré predstavuje novodobú značku kvality a tradície. Ako povedal na dnešnej tlačovej konferencii marketingový špecialista a komunikátor značky Ing. Ján Nemec, „organizovanie Festivalu mladých vín, ktorý vyvrcholí Svätokatarínskou koštovkou, má význam pre nás všetkých – pre spotrebiteľa, vinára a štát. Pre spotrebiteľa je kvalitatívnym prínosom spestrenia gurmánskeho zážitku špičkovými slovenskými mladými vínami. V duchu značky štátu GOOD IDEA SLOVAKIA je Svätokatarínske víno DOBRÝ NÁPAD, pretože v opačnom prípade sa budeme len prizerať ako „Príbeh“ Beaujolais nouveau, infiltrovaný tvrdým nekompromisným zahraničným marketingom, nám kazí kultúru pitia kvalitných slovenských vín! Pre gastronomické zariadenia, v takzvanom HoReCa segmente, mladé značkové – Svätokatarínske vína znamenajú rozšírenie ponuky o sortiment, ktorý je atraktívny nielen kvalitou gurmánskeho zážitku, ale aj jeho neopakovateľnosťou, pretože charakter mladého vína je krátkodobý, trvá od prvého novembrového pondelka do konca decembra. Pre vinárov znamená Svätokatarínske víno skrátenie reprodukčného procesu, ktorý im zrýchli navrátenie investícií, vložené do novej úrody, z čoho plynú pre nich ďalšie ekonomické výhody. Raduje sa aj štát, pretože sa urýchli výber daní z predaja realizovanej produkcie na trhu.“

sv-kat-dscn2570Adam Sýkora, vinár a manažér značky zdôraznil, že „víno označené logom Svätokatarínske víno, prešlo hodnotením odbornej komisie. Právo označenia Svätokatarínske víno udelili iba tým vínam, ktoré dokázali prekonať pomerne vysoko nastavenú latku kvality. Pod touto značkou nájdete výber tých najlepších mladých vín. Oproti minulosti sme však prišli s niekoľkými novinkami. Značka Svätokatarínske víno má ambíciu pomáhať vinárom v oblasti predaja mladých vín, ako aj budovaním dobrého mena vinárstva. Zároveň má ambíciu pomôcť všetkým milovníkom vína, zorientovať sa v širokej ponuke a neomylne nájsť tie najlepšie mladé vína, ktoré sú na trhu. Preto v tomto roku prestali platiť obmedzenia na niektoré odrody. Keďže ročník 2016 je žičlivý k odrode Sauvignon blanc, je zaradená medzi Svätokatarínske vína, rovnako ako odroda Bouvierovo hrozno, z ktorej sa mladé vína popíjali už za čias našich dedov a ich dedov. Naopak, s červenými vínami sa budeme musieť rozlúčiť, pretože vzhľadom na krátku dobu zrenia nedosahujú očakávanú kvalitatívnu úroveň mladého vína.”
Medzinárodný degustátor a vinársky publicista Tibor Vittek zhodnotil špecifiká tohoročnej úrody. „Vinári sú skúšaní prírodou každým rokom. Ročník 2016 nie je v tomto smere výnimkou. Možno si ešte spomeniete na neskoré jarné mrazy, extrémne horúce leto, či najnovšie na myriády operencov, nemilosrdne redukujúcich úrodu hrozna. Hrozna a vína budeme mať menej, jeho kvalita si však zaslúži pozornosť. Vinári prakticky vo všetkých slovenských vinohradníckych oblastiach sa unisono zhodujú na charaktere tohtoročných mladých vín. Vína majú krásne svieže kyselinky, vďaka ktorým pôsobia krásne čisto a sviežo s očarujúcimi arómami. Nájdete v nich kvitnúci vinič, celú plejádu aróm ovocia od citrusov, cez hrušky, banány, až po tropické plody, či drobné lesné ovocie v prípade ružových vín.“ Tibor Vittek zdôraznil a vyzdvihol aj zdravotné aspekty konzumácie mladých vín a ich miesto v gastronómii jesenných dní.
Manažér značky Adam Sýkora prezentoval aj nezameniteľné označenie Svätokatarínskych vín – nálepku s ochrannou známkou Svätokatarínske víno, etiketu a záklopku pre korkové uzávery fliaš, aby sa spotrebiteľ ľahko orientoval pri výbere kvalitných mladých vín.

sv-kat-dscn2562Festivalu mladých vín Svätokatarínska koštovka poskytol záštitu primátor hlavného mesta SR Bratislavy JUDr. Ivo Nesrovnal a koná sa aj pod záštitou slovenského predsedníctva v Rade Európskej únie. Na tlačovej konferencii zastupovala primátora MUDr. Iveta Plšeková
námestníčka primátora Bratislavy, ktorá poukázala na význam Svätokatarínskeho vína najmä z pohľadu rozvoja cestovného ruchu. Zdôraznila tradície a význam vinohradníctva a vinárstva pri budovaní zrozumiteľnej a nezameniteľnej značky kultúrneho európskeho mesta. K nemu bezpochyby patrí konštatovanie, že „Bratislava je mesto vína“! Tak ako predchádzajúce vedenie mesta svojou podporou chcú, aby sa pokračovalo v úžasnej tradícii, ktorá určite bude mať nielen pre Bratislavu, ale aj pre Slovensko, veľký význam medzi iným aj pre rozvoj turizmu!

(Zdroj: Ján Nemec, FISHNAJ; Foto: Eugen Nagy; Pripravila: Valéria Nagyová)

Zanechajte nám Váš dotaz

Vaša emailová adresa nebude publikovaná


*