Súťaž Maľba je zrkadlom novej generácie umelcov

Admin, 27.05.2012 - Nadácia VÚB vyhlasuje nový ročník súťaže Maľba 2012 – Cena Nadácie VÚB za maliarske dielo pre mladých umelcov. Súťažné práce môžu do 31. augusta prihlasovať  profesionálni výtvarníci do 35 rokov.

Diela, ktoré porota posunie do finále, uvidíme vo výstavnej sieni Dvorana na nám. SNP v Bratislave. Tri najlepšie maľby budú odmenené finančnou prémiou.

Umelecké aukcie ukazujú, že diela mladých umelcov, ktorí uspeli v súťaži Maľba, sa tešia veľkej obľube. Napríklad diela Michala Czinegeho, víťaza prvého ročníka súťaže, sú vyhľadávaným umeleckým artiklom medzi domácimi, ale aj zahraničnými milovníkmi umenia. Nezaostávajú za ním ani ďalší ocenení, napr. Juliana Mrvová, Erik Šille, či Ján Vasilko.

„Otvárame siedmy ročníkom našej súťaže pre mladé výtvarné talenty. Kto sa pridá k minuloročným víťazom, sa dozvieme v novembri. Vtedy predstavíme finalistov Maľby aj na reprezentatívnej výstave v sieni Dvorana MK SR,“ povedal Ignacio Jaquotot, predseda Správnej rady Nadácie VÚB a generálny riaditeľ VÚB banky.

Súťažné diela hodnotí medzinárodná porota, ktorej zloženie sa každoročne mení. Medzi osobnosti, ktoré v uplynulých rokoch hodnotili práce súťažiacich, patrili Lóránd Hegyi, riaditeľ múzea Le Musée d’art moderne de Saint-Etienne, Peter Pakesch, riaditeľ Kunsthalle v Grazi, rektori výtvarných vysokých škôl Karol Weisslechner (Bratislava) a Frigyes König (Budapešť), Francesca Pola, kurátorka Múzea súčasného umenia v Ríme alebo Mária Hlavajová, riaditeľka Basis voor actuele kunst v Utrechte.

Štatút a prihláška sú zverejnené na stránke www.malbaroka.sk. Tam nájdete vo virtuálnej galérii aj profily finalistov doterajších ročníkov a ich diela. Najkrajšie diela zo súťaže Maľba už niekoľko rokov zdobia aj platobné karty VÚB.
(aw)

Zanechajte nám Váš dotaz

Vaša emailová adresa nebude publikovaná


*