Popredná nezávislá televízia má byť zahraničným agentom, Rusko obvinilo aj niekoľko redaktorov

21.8.2021 – Ruské úrady v piatok označili poprednú nezávislú televíznu stanicu za „zahraničného agenta“, čo pred septembrovými parlamentnými voľbami ešte viac zintenzívnilo tlak na kritické médiá.

Ministerstvo spravodlivosti oznámilo, že televízna stanica Dážď TV i investigatívny internetový outlet Dôležité príbehy boli zaradené do zoznamu „zahraničných agentov“ spolu so siedmimi jej redaktormi. Tento prívlastok znamená zvýšené vládne monitorovanie a má silnú pejoratívnu konotáciu, ktorá by mohla odradiť potenciálnych divákov.

Pravidelné správy z protestov

Šéfka Dážď TV Natalia Sindejevová označila tento krok za nespravodlivý. „Je to hlúpe rozhodnutie. Nie sme zahraničný agent, sme mediálny výstup, ktorý v Rusku funguje 11 rokov a každý ho pozná, vrátane osôb s rozhodovacími právomocami,“ povedala Sindejevová pre agentúru AP.

Stanica Dážď TV bola ostro kritická voči zásahom ruských úradov a pravidelne prinášala živé správy z opozičných protestov. Podrobne sa venovala otrave a väzneniu ruského opozičného politika Alexeja Navaľného.

Médiá čelia zvýšenému tlaku

Nezávislé médiá, novinári, prívrženci opozície a aktivisti za ľudské práva čelia v Rusku pred hlasovaním, ktoré sa uskutoční 19. septembra, zvýšenému tlaku. Ten je všeobecne považovaný za dôležitú súčasť úsilia prezidenta Vladimira Putina upevniť si moc pred budúcimi prezidentskými voľbami v roku 2024.

Už 68-ročný prezident, ktorý je pri moci viac ako dve desaťročia, minulý rok presadil ústavné zmeny, ktoré by mu potenciálne umožnili udržať sa pri moci až do roku 2036.

Viac k témam: obvinenie, televízia, zahraničný agent
Zdroj: Webnoviny.sk – Popredná nezávislá televízia má byť zahraničným agentom, Rusko obvinilo aj niekoľko redaktorov © SITA Všetky práva vyhradené.

Zanechajte nám Váš dotaz

Vaša emailová adresa nebude publikovaná


*