Slovensko čaká refinančný boom

Bratislava, Admin – Každá 4. hypotéka na Slovensku je dnes použitá na vyplatenie menej výhodného úveru v inej banke. Dôvody sú jednoduché – túžba ľudí znížiť si náklady alebo skrátiť dobu splácania. Dlhodobo nízke úrokové sadzby a možnosť predčasne splatiť hypotéku výrazne lacnejšie otvárajú cestu refinancovaniu ešte viac.

VUB IMG_3976

O tom, že sadzby sú výhodné práve teraz nepochybuje ani hlavný analytik VÚB Zdenko Štefanides (prezentujúci na obr. č. 1 a 2): „Naše sadzby kopírujú vývoj v Európe, aktuálne sú najnižšie v histórii a hoci priestor na zníženie ešte existuje, bude len limitovaný.“ Potenciál na refinancovanie vidí aj Angelika Farkašová vedúca oddelenia úverov VÚB (prezentujúca na obr. č. 3): „Vďaka novému benefitu, ktorý prinášame, bude úroková sadzba pre nových i refinancujúcich klientov veľmi atraktívna.“

VUB IMG_3980 sv

Hypotéka VÚB s úrokom 1,49 %

Prvou lastovičkou, ktorá ohlasuje oživenie trhu je hypotéka s príspevkom od banky, ktorú od soboty prináša VÚB. Ide o príspevok banky, s ktorým nový i refinancujúci klient získa pri trojročnej fixácii úrok od 1,49 %. Príspevok je voliteľná služba a ľudia ho môžu využiť pri všetkých typoch hypoték a viazaností, okrem hypotéky pre mladých, kde už dotácia je. Ponuka hypotéky s úrokom od 1,49 % s príspevkom od VÚB banky bude trvať do 30. apríla 2016. Navyše, pri refinancovaní do 18. marca 2016 môžete získať okrem mimoriadne výhodného úročenia aj preplatenie poplatku za kataster vo výške 66 eur.

Koľko ušetrí refinancovanie

Podľa analytika portálu Finančná Hitparáda Pavla Škriniara (prezentujúci na obr. č. 4) výhodnejšia úroková sadzba dokáže znížiť mesačnú splátku aj o tretinu. „Napríklad zníženie úroku na 1,5 % z pôvodných 4 % zníži splátku stotisícového úveru na tridsať rokov o 132 eur.“

VUB IMG_3979

Ako sa refinancuje vo svete

Refinancovanie nie je všade vo svete rovnaké. „V niektorých krajinách ho klienti takmer vôbec nevyužívajú, najmä pre dodatočné náklady spojené s prepisom nehnuteľnosti. Dá sa stretnúť aj s povinnosťou uhradiť úroky do konca fixácie, vtedy dlžník predčasným splatením nič neušetrí. Pri stavebnom sporení sa zase bezplatne dá refinancovať až po desiatich rokoch splácania. V Českej republike môžete refinancovať kedykoľvek, avšak s vedomím, že vás to bude stáť 0-10 % z mimoriadnej splátky. V Dánsku, kde sú známe prípady so zápornou úrokovou sadzbou na hypotéke, si dlžník so záujmom o predčasné splatenie úveru odkúpi na kapitálovom trhu svoj hypotekárny záložný list za trhovú cenu. V tomto prípade ide doslova o skutočné náklady na splatenie dlhu,“ približuje rozdiely P. Škriniar. Každá krajina je v niečom iná a porovnávať ich je veľmi náročné až nemožné. Vedeli ste napríklad, že v niektorých krajinách je možné odpočítať si zo základu dane sumu úrokov z hypotéky? Predčasné splatenie tam tak zasahuje aj do výšky zaplatených daní.

Ako správne refinancovať?

Načasovanie – oplatí sa prenesenie hypotéky mimo výročia s poplatkom, alebo bude výhodnejšie počkať na výročie fixácie?
Podmienky existujúcej hypotéky – ako ste na tom teraz s úrokovou sadzbou, poplatkami, zaplatenými úrokmi a celkovým servisom počas splácania?
Dodatočné náklady – nenechajte sa zaskočiť dodatočnými poplatkami za poskytnutie nového úveru, za kataster a nákladmi za znalecký posudok.
Splatnosť úveru – vyhovuje vám nižšia splátka s dlhšou dobou splácania alebo kratšia doba splácania s vyššou splátkou? Nezabúdajte na to, že čím dlhšie úver splácate, tým viac ho preplatíte.
Pozor na omeškanie so splátkami pri starom úvere.

(Zdroj: Alena Walterová, Všeobecná úverová banka; Pripravila: Valéria Nagyová)

 

Zanechajte nám Váš dotaz

Vaša emailová adresa nebude publikovaná


*