Slováci opäť v jadre svetových lídrov energetiky

VUJE na svetovom fóre jadrovej energetiky AtomExpo 2018 v Soči. Podpredseda predsatvenstva Peter Líška a zástupca pre Rusko a Ukrajinu Valerij Grišin. VUJE na svetovom fóre jadrovej energetiky AtomExpo 2018 v Soči. Podpredseda predsatvenstva Peter Líška a zástupca pre Rusko a Ukrajinu Valerij Grišin.

Bratislava, Admin – Na 10. ročníku najvýznamnejšieho medzinárodného fóra jadrovej energetiky AtomeXpo 2018 v Soči bolo Slovensko zastúpené spoločnosťou so 40-ročnou tradíciou v odbore – VUJE Trnava.

Diskusie o inovatívnych myšlienkach mierového rozvoja jadrového priemyslu sa konali v priestoroch zimných olympijských hier 2014, v Soči. Témou bolo Globálne partnerstvo – spoločný úspech a zúčastnilo sa ich 3 000 zástupcov zo 68 krajín sveta.

Generálny riaditeľ VUJE, a. s., Matej Korec.

Generálny riaditeľ VUJE, a. s., Matej Korec.

Slovenský Výskumný ústav jadrovej energetiky VUJE, a. s., sa na AtomeXpo prezentoval po deviaty raz. „Stretli sme sa svetoví a národní lídri, verejné organizácie a spíkri. Hlavnou témou bolo prepojenie atómovej energie s udržateľnosťou a zelenou energiou,” zhodnotil fórum Peter Líška, podpredseda predstavenstva a riaditeľ divízie jadrovej bezpečnosti VUJE. „Partnerstvo, založené na vzájomnej dôvere a spoločných cieľoch prispieva k riešeniu kľúčových úloh zabezpečenia trvalo udržateľného rozvoja jadrového priemyslu a členských krajín ako celku,” dodal Sergey Kiriyenko, šéf dozornej rady Rosatom State Corporation.

Rosatom ako vedúca spoločnosť v oblasti jadrovej energetiky bola organizátorom AtomeXpo 2018. V stánku lídra jadrovej energetiky na Slovensku – VUJE, prebiehali s ich zástupcami významné stretnutia. „S Rosatomom sa snažíme zapojiť do ich dodávateľského systému a nadviazať spoluprácu pri budovaní nových elektrární vo Fínsku a v Maďarsku, ktoré spoločnosť realizuje,” potvrdil Peter Líška. S kolegami za VUJE rokoval aj so španielskou spoločnosťou Tecnatom a zástupcami v odbore jadrovej energetiky Južnej Kórey. „Ako jedna z najsilnejších krajín v jadrovej energetike má Južná Kórea záujem rozvinúť spoluprácu v oblasti decommissioningu, teda vyraďovania. IIhwan Kim, generálny manažér Association for International Cooperation komunikoval fakt, že v Kórei odstavili blok, čo idú vyraďovať, a chcú v tomto smere uzavrieť partnerstvo,”  doplnil.

Yukiya Amano generálny riaditeľ IAEA (International Atomic Energy Agency) s generálnym riaditeľom Rosatomu Alexejom Lichačevom (vľavo).

Yukiya Amano generálny riaditeľ IAEA (International Atomic Energy Agency) s generálnym riaditeľom Rosatomu Alexejom Lichačevom (vľavo).

Po skončení výstavby Mochoviec a vyradení V1 má VUJE možnosť využiť svoje osvedčené inžinierske kapacity na projektoch v zahraničí. Geografická diverzifikácia je jednou z jej priorít stratégie v piatej dekáde fungovania.

Jadrová energetika sa stáva otvorenejšou a kozmopolitnejšou. Medzinárodná spolupráca v tomto odvetví nadobúda väčší rozmer, výrazne väčší, než doposiaľ. A to už sme 40 rokov na trhu,” priznáva generálny riaditeľ VUJE, a. s., Matej Korec.Už aj v našich elektrárňach, najmä v Mochovciach, bežne stretnete špecialistov a manažérov z rôznych krajín. Globálna potreba elektrickej energie je kontinuálne rastúca a jadrová energetika je neodmysliteľnou súčasťou tohto trendu. Aj účasťou na konferencii AtomeXpo sa snažíme rozvíjať medzinárodné vzťahy a upevňovať postavenie medzi najväčšími hráčmi.”

Medzi domáce projekty VUJE, a. s., patrí napríklad rekonštrukcia rozvodne Medzibrod a Križovany, zvyšovanie výkonu blokov JE Mochovce, výstavba vysokonapäťovej linky Vavrín-Sučany či rekonštrukcia blokov JE V1 v Jaslovských Bohuniciach. V spolupráci s francúzskou firmou CORYS vyvinula multifunkčný simulátor, pre arménsku elektráreň dodalo turbínu s výkonom 6,2 MW, v spolupráci s Maďarskom vypracovali dokumentácie na predĺženie životnosti blokov atómovej elektrárne Paks.

Zástupcovia VUJE pri rokovniach o spolupráci s Ilhwanom Kimom, generálnym manažérom Korea Nuclear Association for International Cooperation.

Zástupcovia VUJE pri rokovniach o spolupráci s Ilhwanom Kimom, generálnym manažérom Korea Nuclear Association for International Cooperation.

V odbore jadrovej aj klasickej energetiky tvorí VUJE projekty od úvodnej dokumentácie po konečné preskúšanie, je rešpektovanou autoritou s medzinárodnými úspechmi a ako jedna z mála spoločností na Slovensku zostala v rukách domácich investorov.

(Zdroj: Daša Matejčíková, TIME.is COMMUNICATION; Pripravila: Valéria Nagyová)

Zanechajte nám Váš dotaz

Vaša emailová adresa nebude publikovaná


*