Rozhodnite o zreštaurovaní jedného z deviatich vzácnych organov

Bratislava, Admin – Nadácia VÚB vyhlasuje 9. ročník výnimočnej hlasovacej súťaže, prostredníctvom ktorej chce opäť poukázať na alarmujúci stav vzácnych kultúrnych pamiatok v našej krajine. Tentokrát sa zameriava na majestátne historické hudobné nástroje – organy. Verejnosť má opäť príležitosť svojím hlasom rozhodnúť, ktorý z deviatich, dôkladne vybraných pokladov Slovenska bude zreštaurovaný vďaka grantu vo výške 30 000 eur. Myšlienku je možné podporiť zahlasovaním na stránke nadácie do 25. februára.

Organ má prívlastok aj „kráľ hudobných nástrojov“. Snúbia sa v ňom prvky umelecké s tými technickými a každý je jedinečný po zvukovej, výtvarnej aj konštrukčnej stránke. V našej krajine sa do dnešnej doby zachovalo veľké množstvo historických organov. „Dá sa povedať, že u nás máme organy aj v tej najmenšej dedinke, čo nie je pravidlom ani v mnohých krajinách západnej Európy. Sú to unikáty a mnohé boli najväčšími nástrojmi vo svojej dobe. Ich technicko-umelecký stav je však v drvivej väčšine zlý až kritický a ich obnova súčasnými dostupnými finančnými prostriedkami je problematická,“ hovorí vedecký pracovník z Ústavu hudobnej vedy SAV, organológ Mgr. Art. Andrej Štafura, PhD. a dodáva: „Reštaurovanie organov je pritom v porovnaní s inými pamiatkami náročnejšie. Aj v tom zmysle, že obsahujú komplex materiálov ako drevo a kov a navyše je pri nich potrebné zohľadňovať ten najdôležitejší rozmer – samotný zvuk.“

V spolupráci s pracovníkmi Ústavu hudobnej vedy SAV zaradila Nadácia VÚB tento rok do svojho súťažného programu Poklady Slovenska spolu deväť organov na území našej krajiny, ktoré nutne potrebujú obnovu.

O grantový príspevok na reštaurovanie sa „uchádzajú“ tieto vzácne hudobné nástroje:

  • najväčší zachovaný barokový organ na Slovensku v kostole Evanjelickej cirkvi a.v. v Gelnici

Gelnica

  • barokový organ v kostole sv. Petra a Pavla v považskej obci Pruské

Pruské

  • jediný zachovaný truhlicový organ na Slovensku zo 17. storočia v kaplnke kaštieľa v Sv. Antone

Svätý Anton

  • organový pozitív z 18. storočia v kaplnke hradu Krásna Hôrka

Krásna Hôrka

  • najstarší zachovaný kompletný organový prospekt hlavného stroja na Slovensku v Rímskokatolíckom kostole sv. Mikuláša v Prešove

Prešov

  • barokový organ s ojedinelou výzdobou píšťal v kostole Evanjelickej cirkvi a.v. v Levoči

Levoča

  • organ z obdobia romantizmu v Rímskokatolíckom kostole sv. Petra a Pavla v Jelšave

Jelšava

  • barokový organ z 18. storočia v Rímskokatolíckom kostole Premenenia Pána v Španej Doline

Špania Dolina

  • dvojmanuálový barokový organ v Rímskokatolíckom kostole v obci Báč pri Dunajskej Strede

Báč

Zahlasovať za jeden z hudobných skvostov je možné od 12. do 25. februára na stránke www.nadaciavub.sk/poklady. V rozhodnutí môžu pomôcť aj dostupné bližšie informácie o histórii, unikátnych charakteristikách a aj súčasnom stave každého organu. Reštaurovanie nástroja s najvyšším počtom hlasov verejnosti, ktoré zafinancuje Nadácia VÚB grantom vo výške 30 000 eur, bude prebiehať na jeseň tohto roka.

Slovensko ukrýva veľa umeleckých historických pokladov. A o väčšine z nich široká verejnosť ani nevie. Sme presvedčení, že Slováci majú byť na čo hrdí. Aj preto chceme dlhodobo poukazovať na toto kultúrne dedičstvo, hovoriť o aktuálnom, doslova krízovom stave konkrétnych pamiatok a ponúknuť riešenie na ich záchranu. To je cieľ nášho programu Poklady Slovenska, v rámci ktorého sa tento rok za podpory aktívnych ľudí pokúsime zachrániť vzácny hudobný nástroj nevyčísliteľnej hodnoty,“ hovorí predseda správnej rady Nadácie VÚB Alexander Resch.

Nadácia VÚB pomohla v minulosti vrátiť do pôvodnej krásy už mnohé pamiatky, ktoré uviedol zub času do dezolátneho stavu. Hlasy verejnosti rozhodli o záchrane napr. renesančnej zvonice v podtatranskej obci Vrbov, sôch antických bohov v Piešťanoch, Leopoldovej brány v Komárne, vitráže v Spišskej Kapitule, fresiek v stredovekom kostolíku v obci Čerín či diela Majstra Pavla z Levoče – jeho Súsošia Kalvárie v Spišskej Novej Vsi.

(Zdroj: Alena Walterová, VÚB; Pripravila: Valéria Nagyová)

Zanechajte nám Váš dotaz

Vaša emailová adresa nebude publikovaná


*