Protimonopolný úrad chce viac chrániť oznamovateľov

Bratislava, Admin – Do platnosti vstupuje nová metodika o ochrane whistleblowera – oznamovateľa porušovania hospodárskej súťaže. Protimonopolný úrad SR (PMÚ SR) ide o jej úpravách diskutovať s mimovládnymi a neziskovými organizáciami, advokátmi a politikmi.

pmu-protimonopolny-urad-nestandard2

Účasť už potvrdili Aliancia Fair-play, Centrum právnej pomoci, Slovensko.digital či Nadácia Zastavme korupciu. Verejná debata sa uskutoční v stredu 31. 5. 2017 o 9. hodine. PMÚ SR prichádza so zmenami, ktoré zvýšia dôveru a motiváciu oznamovateľa. Podpredseda úradu Boris Gregor to zdôvodňuje „zohľadnením skúseností s prijímaním podnetov a zvýšenou iniciatívou Európskej komisie v tejto veci“. Účinnosť je stanovená k 1. 6. 2017.

„Fyzické osoby často ako jediné disponujú zásadnými informáciami a dôkazmi; vedia efektívne odhaliť porušenia hospodárskej súťaže, ušetriť štátu alebo spotrebiteľom značné finančné prostriedky a prispieť k identifikácii páchateľov ekonomickej trestnej činnosti,“ píše sa na stránke PMÚ SR. V prípade preukázania porušenia ustanovení má oznamovateľ nárok na odmenu vo výške 1 % z uložených pokút v jednom rozhodnutí úradu, maximálne však 100 000 eur. Nárok na odmenu mu náleží aj v prípade, že pokuta nebude porušovateľom zaplatená, a to vo výške 50 percent a maximálne 10-tisíc eur.
V zahraničí je inštitút oznamovateľa, čiže whistleblowera symbolom vysokého štandardu firemnej kultúry. Podporuje dobré meno spoločnosti, na ktorom si zakladajú veľké koncerny a medzi najznámejších whistleblowerov patrí biochemik David Graham, ktorý upozornil na nebezpečné lieky vyrábané farmaceutickou spoločnosťou. Inštitút oznamovateľa má veľký úspech v Holandsku, Nemecku, vo Švajčiarsku, Veľkej Británii, v Českej republike a inde.

PMÚ

Za predmety a dôkazný materiál sa považujú: Listiny, e-maily a pod., z ktorých vyplýva, že sa konkurenti medzi sebou dohadovali napríklad o tom, kto zvíťazí v tendri, alebo sa dohodli na poplatku za nejaký tovar alebo službu, resp. dohodli sa na opatreniach proti konkurentom. Alternatívne môže ísť aj o informácie, ktoré pomôžu úradu vykonať inšpekcie u konkrétnych subjektov s cieľom získať dôkaz o karteli.

logopmutandardne-plnofarebne PMU SKPodnety a postrehy zo stredajšieho stretnutia so zástupcami nezávislých organizácií, advokátskej obce a politickými predstaviteľmi PMÚ SR vyhodnotí a prípadne zakomponuje do novej metodiky.

Na Slovensku sú oznamovateľmi aktivisti, novinári, odvážne osobnosti. Téma whistleblowingu bola námetom filmov Všetci prezidentovi muži, Erin Brockovichová alebo Muž, ktorý vedel priveľa.

(Zdroj: DM; Foto: PMÚ SR; Pripravila: Valéria Nagyová)

Zanechajte nám Váš dotaz

Vaša emailová adresa nebude publikovaná


*