Pohár národov bude na Slovensku

Bratislava, Admin, 24. 6. 2014 – Európska asociácia silných mužov každoročne udeľuje niektorej krajine možnosť usporiadať súťaž Pohár národov trojčlenných družstiev. Minulý rok sa exhibičná súťaž konala na Ukrajine v meste Ľvov a tento rok sa koná na Slovensku, v obci Hniezde. Najsilnejší muži Európy zo štyroch krajín si zmerajú sily poslednú júnovú sobotu (28. 6. 2014).

Nestville 2     Nestville 1

Slovenská asociácia silných mužov (SASIM) túto výnimočnú udalosť zastrešuje a do pretekov zaradila 18 súťažiacich (6 družstiev) zo 4 krajín (Ukrajina, Poľsko, Česká republika a tri družstvá zo Slovenska). Európska asociácia nielenže udelila povolenie realizovať súťaž na Slovensku, ale odsúhlasila aj názov podujatia Nestville Strong Man, ktorý vychádza z miesta realizácie (obec Hniezdne – anglicky Nest = hniezdo a vill = dedina).

Preteky, zaradené do medzinárodného kalendára súťaží strongmanov, sú súčasťou programu tretieho ročníka Dňa otvorených dverí 2014 v náučno–historickej expozícií tradičných remesiel a liehovarníctva v Nestville Parku. Okrem siláckej súťaže bude počas celého dňa v areáli parku hudobný a zábavný program nielen pre dospelých, ale aj pre deti.

Nestville 3     Nestville 4

Minulý rok sa pretekov zúčastnil aj držiteľ svetového rekordu v nosení balvanov v celkovej hmotnosti 365 kg (Škótsko, jún 2013) Slovák Peter Puzsér, ktorý sa v roku 2012 stal najsilnejším mužom SR. Tento rok sa pretekov Nestville Strong man zúčastní držiteľ titulu Karpatský medveď Ivan Hrihorovki – najlepší a najsilnejší muž v Zakarpatskej Rusi, Jiří Tkadličík – rekordér v mŕtvom ťahu, František Piroš – slovenský držiteľ rekordu v tlaku klady, Sergej Oleolenko – majster sveta v silovom trojboji; Igor Petrík – najsilnejší muž SR v roku 2014; Branislav Golier – šesťnásobný držiteľ titulu Najsilnejší Slovák a 9. najsilnejší muž svetovej ligy majstrov v roku 2011.
Záštitu nad podujatím prevzal Pavol Guga – medzinárodný rozhodca a spoluorganizátor siláckych podujatí na Slovensku.

Slovensko / družstvo z Popradu
– Peter Ovšonka
– Peter Rekenei
– Branislava Golier Ukrajina
– Ivan Hryhorovsky
– Volodymir Cifra
– Sergei Oleolenko

Slovensko / družstvo z Levíc
– Igor Petrík
– Ivan Moravský
– Marek Markuš Poľsko
– József Tomaszewski
– Pavel Chrusciski
– Maciej Kwiczala

Slovensko / družstvo z Galanty
– František Piroš
– Marek Tóth
– Roland Hegeduš Česká republika
– Jiří Tkadličík
– Marian Zvrtek
– David Štrombach

Ukrajina
– Ivan Hryhorovsky
– Volodymir Cifra
– Sergei Oleolenko

Poľsko
– József Tomaszewski
– Pavel Chrusciski
– Maciej Kwiczala

Česká republika
– Jiří Tkadličík
– Marian Zvrtek
– David Štrombach

Disciplíny Nestville Strong Man 2014

1. Dvíhanie / štafeta
klada 120 kg, náprava 120 kg, ťažšia klada 140 kg

Prvý súťažiaci podvihne kladu, odovzdá štafetu druhému súťažiacemu dotykom po pleci a druhý začne dvíhať nápravu, dá štafetové znamenie tretiemu súťažiacemu a ten podvihne ťažšiu kladu. Časomierou sa ukončí disciplína jedného družstva.
Začiatok disciplíny: 12:30 – 13:00 hod

2. Nosenie zvonov / štafeta
zvon 150 kg
Postavia sa dva zvony na štartovnú čiaru. Na povel vyštartujú dvaja pretekári, každý z iného družstva a odnesú zvon po danej dráhe, odovzdajú si štafetu a pokračuje ďalší pretekár. Súťažia dve družstvá naraz. Časomierou sa ukončí disciplína jedného družstva.

3. Nosenie / štafeta
kamene 120, meč 150 kg, sud 170 kg
Prvý súťažiaci uchopí kamene, prenesie ich po danej dráhe, odovzdá štafetu druhému súťažiacemu dotykom po pleci a druhý súťažiaci uchopí meč, prenesie ho, dá štafetové znamenie tretiemu súťažiacemu a ten vykoná tretiu disciplínu – prenesenie suda. Časomierou sa ukončí výkon jedného družstva.

4. Nosenie Nestville ohrady / štafeta
ohrada 300 kg
Pretekár skočí do ohrady Nestville, odnesie ohradu na vzdialenosť 20 metrov, vyskočí z ohrady, do ohrady skočí ďalší pretekár a ohradu odnesie ďalších 20 metrov, vystrieda sa tretí pretekár a tak isto odnesie ohradu 20 metrov. Prenesením za cieľovú čiaru sa ukončí disciplína a časomierou sa rozhodne o najlepšom družstve.

5. Kladkostroj – 150 kg v každej ruke
Zvolí sa najsilnejší muž z družstva, ktorý cez kladkostroj uchopí laná, na ktorých budú na druhej strane kladky visieť závažia. V upažených vystretých pažiach musí tieto závažia udržať čo najdlhšie. Vyhráva súťažiaci, ktorý udrží závažia čo najdlhšie.

6. Dvíhanie betónových gúľ na sudy / štafeta
130 kg, 130 kg, 150 kg
Súťažiaci uchopí betónovú guľu a položí ju na sud, odovzdá štafetu ďalšiemu pretekárovi, ten vykoná to isté a tretí z družstva tak isto. Časomierou sa ukončí výkon družstva.  Výsledky sa zapíšu do výsledkovej listiny. Vystriedajú sa všetky družstvá.

(Petra Barineková, Foto: PBR, Pripravila Valéria Nagyová)

Zanechajte nám Váš dotaz

Vaša emailová adresa nebude publikovaná


*