Osvojte si dedičstvo predkov a obdivujte dobový zmysel pre krásu

Bratislava, Admin 20. 06. 2018 – Po prvýkrát vychádza na Slovensku kniha, ktorá okrem dôstojnej prezentácie bohatého kultúrneho dedičstva prináša aj pohľad na skutočnú krásu. Krásu a farebnosť slovenských krojov, ktoré zozbierala rodáčka z detvianskych lazov Jana Kucbeľová.

Prezentáciu výnimočnej publikácie venovanej slovenským krojom a folklóru uskutočnilo Vydavateľstvo IKAR dnes v Radisson Blu Carlton hotel v Bratislave. Knihu uviedli do života významné slovenské osobnosti : Mária Reháková, Ján Ďurovčík a Marián Turner. O hudobný zážitok sa postaral spevácky zbor Lúčnica a dirigentka Elena Matušová. Večerom sprevádzali Andrea Pállfy Belányiová a Roman Juraško.

Jej zbierka obsahuje vzácnosti, ktoré istým spôsobom predstavujú náš národný poklad. Každý kúsok má nesmiernu historickú a kultúrnu hodnotu, ktorú zachytil fotograf Peter Brenkus na fascinujúcich záberoch. V knihe okrem zaujímavých historických faktov spoznáte aj príbehy jednotlivých krojov, osudy ich nositeľov či výrobcov.

Vydajte sa na cestu naprieč kultúrnym bohatstvom Slovenska a spoznajte jeho rozmanitosť zahalenú do súkna, čipky a výšiviek.

Publikácia zobrazuje kroje zo zbierky Jany Kucbeľovej podľa kultúrnych regiónov Slovenska.

V 19 kapitolách nájdete kroje z týchto oblastí:

KYSUCE,   ŽILINSKÁ OBLASŤ,  POVAŽIE,   LIPTOV,   SEVERNÝ SPIŠ,  JUŽNÝ SPIŠ,   ŠARIŠ,
PODJAVORINSKÁ OBLASŤ,    PONITRIE,    POHRONIE,   HOREHRONIE,   ZÁHORIE,   TRNAVSKÁ OBLASŤ,   MALOKARPATSKÁ OBLASŤ,   TEKOV,    PODPOĽANIE,    HONT,   NOVOHRAD,   GEMER – MALOHONT.

O čom je kniha:

Kniha Odetí do krásy je unikátna encyklopedicko-zážitková publikácia, ktorá vám prináša dedičstvo našich predkov. Táto kniha – plná jedinečných fotografií – vám predstaví krásu slovenských krojov a poodhalí zabudnuté tajomstvá ich výroby a nosenia. Posolstvo ukryté na stránkach tejto knihy priblíži naše národné dedičstvo nielen vám, ale aj vašim deťom a vnúčatám. Obdivujte spolu s nami bohatstvo Slovenska.

V tejto jedinečnej publikácii sa snúbi:

  • Unikátna kolekcia stoviek krojových variácií na 945 farebných fotografiách
  • Zabudnuté tajomstvá výroby a zvyky odievania
  • Neskrývaná láska ku krojom a ľudovej kultúre v 19 svojráznych oblastiach Slovenska

O autoroch:

Láska ku krojom a k ľudovej kultúre sa u Jany Kucbeľovej rozvinula už v detstve, pretože vyrástla na detvianskych lazoch Krnô. V roku 1991 otvorila v Detve predajňu ľudovoumeleckých výrobkov PARTA – Slovenské ľudové umenie, ktorú neskôr rozšírila o krajčírsku dielňu a výrobu krojov a liturgických textílií. Dnes šije kroje a je aj autorkou mnohých výstav, koncertov a programov počas Folklórnych slávností pod Poľanou v Detve.

Pôsobivé fotografie v knihe sú dielom známeho slovenského fotografa Petra Brenkusa. Jeho vášňou je fotografovanie tanca a folklóru, ktorému sa intenzívne venuje odmlada. Dlhé roky bol exkluzívnym fotografom súborov Lúčnica, SĽUK, tanečného divadla Bralen a viedenského hudobného telesa Klangforum. V roku 2000 získal v súťaži Czech Press Photo v dvoch kategóriách prvú a tretiu cenu, vydal množstvo publikácií, vystavoval vo Viedni, v Grazi, Sydney, Štrasburgu, Budapešti, New Yorku, vo Varšave a v Berlíne.

Čo hovoria o knihe autori a spolupracovníci:          

Je to kniha o mojej záľube, o mojom zberateľstve a o výsledku tejto celoživotnej vášne, ktorou je zbierka krojov. Je v nej aj časť môjho vlastného života, kus srdca, nehasnúca túžba po poznaní, hlboká vášeň objavovať a napokon bezhraničná láska k všetkému, čo súvisí s krojmi a odievaním v minulosti,“ napísala autorka Jana Kucbeľová o svojej knihe.

„Len takí niečo dokážu, ktorí si kladú veľké ciele,“ povedal na margo publikácie autor fotografií Peter Brenkus.

„Kniha je v podstate náhradou za výstavu časti kompletných krojov, ktoré dosiaľ Jana Kucbeľová zozbierala, a ide vskutku o pozoruhodnú a veľmi hodnotnú zbierku. Upozorňuje na niektoré prvky, ktorých získanie ju najviac potešilo, ale miestami spomenie aj tie odevné kusy, čo sa jej napriek úsiliu získať nepodarilo. Všetku tú krásu vkusne nasnímal fotograf Peter Brenkus, ktorý plne rešpektoval dokumentačný prístup. Pre milovníkov krojov, etnoštýlu, ľudovej kultúry či jednoducho krásy bude táto publikácia určite nevšednou lahôdkou,“ napísala v úvodnom slove ku knihe prof. PhDr. Zuzana Beňušková, CSc. z Ústavu etnológie Slovenskej akadémie vied.

Odbornú pomoc a konzultácie poskytol PhDr. Mojmír Benža, PhD.

 

Jana Kucbeľová, Peter Brenkus: Odetí do krásy, 376 strán, cena 39,90 eur.

(Zdroj: Lucia Čarná, IKAR; Pripravila: Valéria Nagyová)

Zanechajte nám Váš dotaz

Vaša emailová adresa nebude publikovaná


*