Opäť čistíme Slovensko: Čo ešte ukrývajú slovenské domácnosti?

Bratislava, Admin – 4. 8. 2015 Po minuloročnom úspechu projektu „Čistíme Slovensko“ je tu opäť príležitosť bezplatne sa zbaviť nepotrebných veľkých elektrických spotrebičov, ktoré zaberajú miesto v pivniciach či na povalách. Stačí do 31. augusta 2015 nahlásiť záujem o odvoz, a to prostredníctvom internetovej stránky www.cistimeslovensko.sk, zavolať na infolinku NAY 0850 111 444, alebo sa informovať priamo v predajni NAY Elektrodom. Následne bude od 18. 9. 2015 do 23. 11. 2015, alebo v prípade potreby aj dlhšie, prebiehať samotný zvoz elektrospotrebičov. 

NAY DSC_5404

Najväčší slovenský predajca spotrebnej elektroniky NAY Elektrodom v spolupráci so spoločnosťou SEWA, a. s., ktorá zabezpečuje ekologický zber a spracovanie elektroodpadu, opäť bezplatne pomôžu slovenským domácnostiam s odvozom starých a nepotrebných spotrebičov.
Kampaň „Čistíme Slovensko 2015“ začína 3. augusta 2015, pričom ponuka bezplatného odvozu platí pre všetky mestá a dediny na Slovensku. Súčasťou služby je, že pracovníci NAY a SEWA vynesú nepotrebné spotrebiče z bytov, pivníc či domov. Vychádzajú tak v ústrety ľuďom, ktorí spotrebiče skladujú z dôvodu komplikovaného odvozu či príliš vzdialeného miesta zberu. Pracovníci spotrebiče odvezú a ekologicky zrecyklujú v súlade s platnou slovenskou a európskou legislatívou.

NAY DSC_5446

„Množstvo spotrebičov, ktoré sme vyniesli z domácností počas minuloročného čistenia Slovenska, nás upevňuje v presvedčení, že naše ekologické aktivity sú zmysluplné a že robíme správnu vec. Hoci sme predajca elektrospotrebičov, predajom sa pre nás vzťah so zákazníkmi nekončí. Vyniesť objemné a ťažké spotrebiče je pre mnohých problémom, preto sme radi, že môžeme pomôcť,“ vysvetľuje Emil Huraj, obchodný a marketingový riaditeľ spoločnosti NAY a. s.
Počas prvého ročníka projektu „Čistíme Slovensko“ sa Slováci zbavili 7 899 spotrebičov z viac ako 3 500 domácností, z toho 1 308 spotrebičov ukrývali byty a domy v hlavnom meste. Celkovo bolo medzi odovzdanými spotrebičmi najviac televízorov (2 804), chladničiek a mrazničiek (2 050), práčok a sušičiek (1 256).

NAY DSC_5396

Recykláciu elektroodpadu podľa platnej legislatívy zastrešuje partner projektu SEWA. „Napriek tomu, že na Slovensku sa ročne vyzbiera a recykluje viac ako 21 000 ton elektroodpadu, existuje stále veľké množstvo starých elektrospotrebičov, ktoré ľudia častokrát odkladajú na povaly či do pivníc, či už z vlastnej pohodlnosti alebo nevedomosti. Práve organizovaním zberu je možné zabezpečiť, aby neskončili na skládkach, ale putovali na recyklačnú linku, kde sú odborne rozobraté a hodnotné časti sú opätovne využité. Zužitkované sú predovšetkým plastové a kovové časti a samozrejme i plošné spoje či vzácne kovy, ktoré elektrozariadenia často obsahujú. Tie sú následne použité v priemysle alebo aj pri výrobe nových elektrozariadení,“ vysvetľuje Jozef Kozák, výkonný riaditeľ SEWA a. s.

NAY DSC_5441

Spoločnosť Arguss, ktorá sa spolupodieľa na projekte, pôsobí na celom území Slovenskej reubliky. „Prevádzkujeme vlastné prevádzky, ktoré sú zamerané hlavne na recyklačné technológie umožňujúce materiálové alebo energetické zhodnotenie odpadov,“ uviedol na tlačovej konferencii Vojtech Chovanec, konateľ spoločnosti Arguss. 

Projekt Čistíme Slovensko je primárne zameraný na veľké spotrebiče ako chladničky, práčky, mrazničky, umývačky riadu či sporáky a rúry na pečenie. Ich presný zoznam nájdu záujemcovia na internetovej stránke www.cistimeslovensko.sk. Ak sa však v domácnosti nájdu aj nefunkčné menšie spotrebiče, možno ich dať odviezť spoločne.

(Zdroj: Andrea Devánová, NEUROPEA, Pripravila: Valéria Nagyová)

2 Komentáre Opäť čistíme Slovensko: Čo ešte ukrývajú slovenské domácnosti?

  1. PhDr. Zoltán Šafran // 30. augusta 2015 at 16:06 // Odpovedať

    Dobrý deň, chcem sa opýtať, či akcia sa týka aj menších elektrospotrebičov napríklad DVD prehrávač, Video prehrávač, Modemy, el. mixér a podobne. V prípade že nie, je možné odniesť tieto spotrebiče priamo do predajne Nay s možnosťou tiež získať aspoň malú zľavu na nákup tovaru? Vďaka

    • Dobrý deň, ďakujeme za otázku. Akcia Čistíme Slovensko sa vzťahuje na zber veľkorozmerných spotrebičov a spolu s nimi Vám môžeme odviezť aj malé elektrospotrebiče. Ak sa nepotrebujete zbaviť veľkého spotrebiča a máte len malý, môžete ho prísť odovzdať osobne do našej predajne, ale môžeme ho prevziať len v prípade, ak zároveň u nás zakúpite nový spotrebič – teda ako výmena starého spotrebiča za nový. Ďalšou možnosťou je odovzdať spotrebič v zbernom dvore v mieste Vášho trvalého bydliska. Pre získanie zľavy na nákup v NAY sa môžete zaregistrovať vo vernostnom klube NAY Extra klub a zbierať body za každý nákup. Priamu zľavu za odovzdanie malého spotrebiča pri kúpe nového, žiaľ, neposkytujeme. NAY, a. s.

Zanechajte nám Váš dotaz

Vaša emailová adresa nebude publikovaná


*