Nové trendy 71. festivalu v Benátkach

Bratislava, Admin – Najstarší filmový festival v Benátkach sa dožil tento rok 71. výročia. Bol v znamení objavov nových talentov a pohľadu na život z inej perspektívy, hľadaní a nachádzaní, inšpirácie. Prezident festivalu je Alberto Barbera, ktorý pôsobí na tomto poste tretí rok a jeho úspešná dramaturgia nachádza stále viac ohlasov v odborných kruhoch. Tento rok vybral 55 filmov z 1 700 prihlásených. Bola tu sústredená selekcia hlavne z Francie a Talianska, americká komerčná produkcia akoby strácala na význame. Po prvýkrát tu bolo i internetové kino Sala Web. Mladé talenty z celého sveta podporujú už po tretí krát v sekcii Biennale College Cinema – projekty s malým rozpočtom 150 000 Eur. “Festivaly sú posudzované ako veľký priestor pre marketing a distribúciu. Snažím sa, aby dostal aj inú dimenziu v nachádzaní nových talentov, hľadaní nových ciest. Tohoročné ocenenia tvorcov budú preto možno i neobvyklé. Nechcem, aby sa tu premietali filmy už známych autorov. Snažím sa hľadať nové cesty, nových tvorcov a dávame im tu príležitosť. Nechceme ukázať filmy, ktoré sa dostanú do kín a aj bez festivalu a budú mať veľa recenzií. Niekedy je môj výber pre mňa bolestivý a ťažký. Nie vždy sa mi podarí dostať na festival to, čo si predstavujem. Európska distribúcia je iná ako americká a čínska. Európske festivaly sa líšia od amerických tým, že stoja veľa a často sa im nevrátia investície, ale film pre mňa nie je otázka komerčného úspechu,” zhodnotil situáciu prezident festivalu.

Benatky - Festival Víťazný film - Holub sedel na konária premýšľal o živote režiséra Roy ANDERSENA

Vo výbere talianskych filmov sa Barbera nespoliehal len na lacnú zábavu, ktorú Taliani majú radi, ale na filmy, ktoré majú čo povedať k chápaniu ich problémov, ktoré dlhodobo trápia krajinu. V súťaži bol film Anime Nere, o mafii v Calabrii, kde si zahrala aj slovenská herečka žijúca v Taliansku Barbara Bobulová, ktorá je tu veľmi populárna. Na benátskom festivale zaujal neobvyklý film Hladné srdcia režiséra Severia Constanza – dráma mladého manželského páru odohrávajúca sa v New Yorku, ktorému prinesie narodenie dieťaťa problém v odlišnom prístupe jeho vývinu a výchovy, ktorý vyústi do vraždy. Hlavné postavy stvárnili vychádzajúca hviezda talianskeho filmu svojrázna Alba Rohrwacher – sestra tohoročnej ocenenej režisérky v Cannes a Adam Driver, známy z filmu Star Wars, ktorí si nakoniec aj odniesli hlavnú cenu za najlepšie herecké výkony Volpiho čašu.
Abel Ferrara vo svojom filme – Passolini predstavuje nehynúcu legendu talianskeho filmu. Do hlavnej úlohy obsadil Willema Dafoe, ktorý výborne stvárnil rebela filmu a tým uspokojil i najnáročnejších divákov.
Po červenom koberci sa prešla Mila Jovovich, Ethan Hawke ako aj nestarnúca Catherine Deneuve so svojou dcérou Chiarou Mastroianni (vizážou podobná na svojho slávneho otca), spolu s Charlotte Gainsgourg. Zahrali si sestry vo filme 3 srdcia o klamstve v partnerských vzťahoch. Kontroverzný film Larsa von Triera – Nymfomanka bol pre Charlotte príležitosťou  predstaviť sa obecenstvu spolu s Umou Thurman za veľkých ovácií. Bolo zaujímavé sledovať, ako sa nábožensky založená talianska spoločnosť nadchla zaznávaným filmom Nymfomanka, ktorej 2 diely sa tu premietali v neskrátenej verzii.
Deväťčlennú porotu tento rok viedol významný tvorca filmovej hudby, nominovaný na Oscara, držiteľ Strieborného medveďa, BAFTA Award,  Alexander Desplat, ktorý si prevzal zároveň ocenenie za svoju prácu. “Nech žije hudba a film,” povedal.

Benatky - Festival Premiéra Nymfomanka

Zlatého leva za celoživotné dielo
za editovanie vo filme si po prvýkrát v histórii festivalu prevzala jedna z najlepších v tomto odbore Telma Schoonmaker, držiteľka troch Oscarov, ceny BAFTA, ktorá spolupracuje s velikánom súčasného filmu režisérom Martinom Scorsese od jeho 21 roku. Stretli sa v škole pri práci a odvtedy sa podieľala na všetkých jeho filmoch.
Alejandrov G. Inarritov nový film bol zaradený i do hlavnej súťaže The Birdman. So známym Michael Keatnom otvoril festival a všetci očakávali jeho výhru, ale nakoniec odišiel naprázdno.

Benatky - Festival William Dafoe

Hlavnú cenu Zlatého leva
dostal neorealistický švédsky film – Holub sedel na konári a premýšľal o živote – 71- ročného režiséra Roya Andersena, ktorý bol žiakom Bergmana.“Chcem, aby moje filmy boli aj vizuálnym umením a inšpirujem sa obrazmi v galérii od Eduarda Hoppera, Bruegela, Georga Crozsa,” povedal skúsený režisér. Film je plný filozofických otázok a čierneho humoru.

Strieborný lev poputoval ruskému režisérovi Andrejovi Končalovskému za film Biele noci poštára Alexeja Trjapicyna. Obsadil do neho nehercov. Dej sa odohráva v malej zabudnutej dedinke a hovorí o dnes už stratenom svete spojenom s prírodou.

Benatky - Festival Al Pacino rozpráva

Najväčšou hviezdou,
na ktorú sa všetci tešili a ktorá dodala festivalu náboj Hollywoodu bol – Al Pacino. Odniesol si tu v minulosti cenu za celoživotné dielo a sľúbil, že sa vráti. Tento rok sa zúčastnil s 2 filmami. David Gordon Green ho obsadil do úlohy starnúceho muža, ktorý žije v depresii a spomienkach na svoju stratenú lásku a nevie si nájsť miesto v živote – Monglehorn. Ďalší film bol z hereckého prostredia The Humbling. Taliani si ho mimoriadne cenia z časov Krstného otca s Marlonom Brandom. Predstavuje pre nich ikonu. Hoci jeho korene sú talianske, nevie rozprávať po taliansky. “Je mi nesmierne ľúto, že sa vám neviem prihovoriť po taliansky. Dnes ráno som si povedal, že už skončím s herectvom, ale keď vás tu tak vidím, tak ešte chvíľu pobudnem,” priznal sa novinárom a rozhovoril sa o svojich začiatkoch, keď nemal ani na nové topánky a zapísal sa do hereckého kurzu v New Yorku. Kurz bol zadarmo a čakal tu na príležitosť. Posledné roky sa venuje hlavne divadlu a v Shakespearovi nachádza herecké uspokojenie a príležitosť sa vyjadriť.

Benatky - Festival Barbara Bobulová press

Ďalšou hviezdou s talianskymi predkami, ktorého pozvali na festival, aby si prevzal cenu Jeager-le Coultre Glory Award bol James Franco. Faninky ho nespoznávali, lebo sa objavil s holou hlavou, na ktorej mal vytetovaný párik zaľúbencov, v maske svojej novej úlohy. Keď ho konečne spoznali, s veľkým výskotom si pýtali autogramy.
Ramin Behrani vo svojom filme – 99 domov – dal príležitosť zahrať si výbornému Andejovi Garfieldovi a Michaelovi Shanonovi.  Scenár filmu poukazuje na súčasnú krízu v USA, kde ľudia nemôžu splácať svoje úvery v banke a strácajú strechu nad hlavou, keď im banka berie všetko a stávajú sa zo dňa na deň bezdomovcami.
Šarmantný Owen Wilson bol ďalšou veľkou hviezdou festivalu. Prišiel s filmovou komédiou – She is funny that way režiséra Petra Bogdanovicha. Všestranný a stále atraktívny Vigo Mortensen sa naučil po arabsky (ovláda tak 7 jazykov) kvôli novej úlohe vo filme, ktorý prezentoval arabské prostredie . “Snažím sa vždy oddať maximálne svojej úlohe a pripraviť sa na ňu čo najpoctivejšie. Je to pre mňa nový svet plný objavov,” prezradil.
Fatin Atkin tureckého pôvodu zastupoval Nemecko svojim novým filmom The Cut. Venuje sa tureckej genocíde Arménom a je to po prvýkrát v histórii, čo bol o tejto téme spravený film. Pripravoval ho 7 rokov.

Benatky - Festival Uma Truman a Charlotte Ginsbourg

Cenu Persol Tribute vizionárskemu talentu 2014 dostala výborná americká herečka Frances Mc Dormand, ktorá uviedla aj svoj nový film Olive Kitteridge režisérky Lisy Cholodenko, kde jej bol partnerom Bill Murray a Richard Jenkins. S radosťou si na svoju počesť zapískala počas potlesku divákov.
Tak ako minulý rok sa aj teraz venovala veľká pozornosť dokumentom. Cenu Zlatého leva za celoživotnú prácu dostal Frederick Wiseman, ktorý prirovnáva svoje dokumenty k poézii alebo poviedke. Veľkú cenu poroty dostal Američan Joshua Oppenhiemer za film Ticho, s témou o neúspešnom komunistickom prevrate a bitke v Indonézii v 60. rokoch minulého storočia.
Francúzsky film Dernier coup de Martean rozpráva o chlapcovi žijúcom s ťažko chorou matkou v karavane a neskôr nachádza svojho strateného otca, dirigenta v opere. Režisérka spomínaného filmu Alix Delaporte objavila nový talent v trinásťročnom chlapcovi  Romain Paulovi, ktorý za svoju úlohu dostal Cenu za najlepší výkon mladého herca.

Festival Benatky Cathrine Denevue s dcérou Chiarou Mastroianni

Osobitnú cenu poroty získal turecký fim Kaana Mujdeciho – Sivas, o priateľstve malého chlapca a bojovného psa.
Zaujímavý bol mimo súťažne premietnutý experimentálny film – In the Basement – od Rakúšana Ulricha Seidla, hovoriaci o ľudských úchylkách a spôsoboch žitia v suteréne.
Prekvapením a paradoxom bolo, keď významný režisér Kim Ki – Duk, ktorý sa tu zúčastnil so svojim filmom One on One, sa nemohol dostať na projekciu a musel si vystáť radu ako obyčajný divák a nakoniec pre zaplnenú sálu mu neumožnili pozrieť si film. Neskôr ho obklopili diváci, ktorí videli jeho film a rozdával im autogramy.

Už po druhýkrát sa uskutočnil aj Benátsky film market, ktorý je ešte stále novinkou. Mali tu možnosť predstaviť sa distribútori z mnohých krajín. Najväčšia pozornosť sa venovala Číne a Kórei. Sú to krajiny, ktoré sa stávajú dôležitou súčasťou festivalov svojim veľkým perspektívnym finančným zázemím. Mnohé veľké distribučné a iné solventné spoločnosti z týchto krajín prejavujú záujem práve o atraktívne filmové umenie.
Fond Martina Scorsese sa venuje uchovaniu historicky dôležitých filmov a každoročne príde s premiérou nových zreštaurovaných filmov. Vďaka tomu sa budú klasické filmy premietať i budúcim generáciám.

Foto:

 1. Tlačová beseda so švédskym režisérom Roy Andersenom a hlavnými predstaviteľmi o víťaznom filme plnom čierneho humoru – Holub sedel na konári a premýšľal o živote.
 2. Charlotte Gainsbourg, Uma Thurman, Stellan Skarsgard v preplnenej sále na premiére filmu Nymfomanka.
 3. Daniel Defoe si zahral úlohu Passoliniho vo filme režiséra Abela Ferraru.
 4. Najväčšia hviezda festivalu Al Pacino, rozprával o svojej práci a živote.
 5. Úspešná slovenská herečka žijúca v Taliansku Barbara Bobulová na tlačovej konferencii, kde hovorila o úlohe vo filme Anime Nere.
 6. Hlavní predstavitelia kontraverzného filmu Nymfomanka boli vrelo prijatí publikom v Benátkach.
 7. Catherine Deneuve so svojou dcérou Chiarou Mastroianni.

(Zdroj: Danica Pauličková)

Zanechajte nám Váš dotaz

Vaša emailová adresa nebude publikovaná


*