Nocľaháreň sv. Vincenta de Paul zrekonštruovaná

Bratislava, Admin – 15. júna 2015  Bezdomovectvo je na Slovensku vážny sociálny problém. Presné čísla o ľuďoch bez domova žijúcich v Bratislave neexistujú, odhady neziskových organizácií hovoria o počte 3 – 5 tisíc. Existujúce útulky a nocľahárne nie sú schopné ubytovať všetkých a žiaľ, ľudí žijúcich na ulici neubúda. O to viac teší fakt, že nezisková organizácia Depaul Slovensko dnes slávnostne otvorila zrekonštruovanú časť Nocľahárne sv. Vincenta de Paul. Pásku prestrihli vojvodkyňa z Norfolku (druhá zľava), významná patrónka organizácií Depaul vo svete, Marián Gliganič, manažér Nocľahárne sv. Vincenta de Paul (tretí zľava), Dušan Pekár (piaty zľava), starosta Ružinova a Miroslav, (prvý sprava) bývalý klient nocľahárne. 

Utulok sv Vincenta de Paul -otvorenie

Budova najväčšej nízkoprahovej nocľahárne na Slovensku slúži ľuďom bez domova nepretržite už od roku 2006. Doteraz poskytla viac ako 380-tisíc nocľahov a pod svoju strechu prichýlila vyše 4 500 ľudí. Suma na rekonštrukciu celej nocľahárne sa odhaduje na 1,8 milióna Eur. V prvej etape, v ktorej bolo zrekonštruované severné krídlo (bezmála polovica budovy), sa preinvestovalo 750 000 €. Prostriedky na rekonštrukciu organizácia Depaul Slovensko získala od domácich aj zahraničných darcov, z Programu švajčiarsko-slovenskej spolupráce v rámci rozšírenej Európskej únie, prispeli nadácie, firmy i jednotlivci, 84 000 € sa vyzbieralo v slovenských kostoloch. Ďalšiu etapu rekonštrukcie plánujú zrealizovať, keď sa im podarí získať potrebné financie.
Rekonštrukciou sa pôvodne veľká hala, kde sa zmestilo 98 postelí, dva sklady, práčovňa a kuchynka, rozdelila na dve podlažia s menšími ubytovacími priestormi pre 130 nocľažníkov (približne pätinu tvoria ženy). Samozrejmou súčasťou je moderné hygienické vybavenie – 15 toaliet, 20 umývadiel, 25 spŕch a nevyhnutné zázemie, čo zabezpečí ubytovaným, ale aj zamestnancom pri práci väčší komfort. Vybudované boli dve žumpy a tiež nová plynová kotolňa s ústredným kúrením a ohrevom vody. Stavebné práce trvali päť mesiacov, nocľaháreň však poskytovala svoje služby aj počas rekonštrukcie. Naplno bude v prevádzke od júla.

Utulok sv Vincenta de Paul Vojvodkyna y Norfolku Georgina Susan Fitzalan-Howard

Nocľaháreň sv. Vincenta de Paul zostáva aj naďalej nízkoprahová. „Kapacita zrekonštruovanej časti budovy nepostačí pre všetkých klientov nocľahárne, preto budeme využívať aj staré priestory. Jednou z veľkých výhod rekonštrukcie je oddelenie klientov pod vplyvom alkoholu a omamných látok od triezvych a abstinujúcich. Nové priestory nám poslúžia aj ako motivácia pre ľudí bez domova, aby sa snažili zbaviť závislosti,“ vysvetľuje Marián Gliganič, manažér nocľahárne.
V decembri 2006 si nezisková organizácia Depaul Slovensko prenajala od Magistrátu hl. mesta Bratislava opustenú budovu stolárskej dielne na dvadsať rokov za 1 euro. V roku 2013 im predĺžili prenájom o ďalších dvadsať rokov. Nocľaháreň sv. Vincenta de Paul doteraz poskytla viac ako 380-tisíc nocľahov vyše 4500 ľuďom, ktorí sa ocitli na ulici, celková kapacita je 150 lôžok.
„Za budovu nocľahárne sme nesmierne vďační. Aj napriek tomu, v akom bola stave, sme dokázali vykonať obrovský kus práce a pomôcť stovkám ľudí. Ale nestačí ľudí iba schovať pod strechu a dať im posteľ. Ak chceme človeku na ulici skutočne pomôcť, musíme mu pomôcť vyriešiť celý spletenec problémov, v ktorých žije, a to si vyžaduje náročnú profesionálnu pomoc a zodpovedajúce podmienky. Preto máme radosť, že časť budovy sa nám podarilo zrekonštruovať. Urobíme všetko pre to, aby sme získali aj zostávajúce peniaze na celkovú rekonštrukciu,“ hovorí Juraj Barát riaditeľ Depaul Slovensko. 

Organizácia Depaul Slovensko poskytuje v Bratislave nízkoprahové služby pre ľudí bez domova. Prijíma aj klientov, ktorí sú z rôznych dôvodov (pod vplyvom alkoholu, chýbajúce doklady, neprispôsobivé správanie, choroby atď. ) odmietnutí z podobných zariadení v meste. Organizácia prevádzkuje ošetrovňu, dva útulky a nocľaháreň pre ľudí bez domova. Nocľaháreň sv. Vincenta de Paul  poskytuje klientom nocľah, stravu, možnosť hygieny, ošatenie, sprostredkovanie lekárskeho ošetrenia a sociálne poradenstvo. V útulkoch (Útulok sv. Vincenta de Paul a Útulok sv. Lujzy de Marillac) poskytuje celodennú opateru ľuďom bez domova, ktorých situácia je navyše skomplikovaná zdravotným stavom alebo ľuďom bez domova, ktorí po prepustení z nemocnice na doliečenie nemajú kam ísť. Celková kapacita útulkov je 55 lôžok.
Bližšie informácie o činnosti organizácie a možnostiach ako pomôcť ľuďom bez domova nájdete na stránke organizácie www.depaulslovensko.org.

(Zdroj: Miroslav Jurík, Depaul Slovensko, Pripravila: Valéria Nagyová)

Zanechajte nám Váš dotaz

Vaša emailová adresa nebude publikovaná


*