Najlepšie slovenské pivá roku 2013 si odniesli korunky

Admin, 14. 06. 2013 - Slovensko pozná svoje najlepšie pivá za rok 2013. Symbolické korunky si odniesli zo slávnostnej pivnej korunovácie, ktorá zavŕšila siedmy ročník prestížnej degustačnej súťaže Slovenská pivná korunka. Táto jediná pivná súťaž na Slovensku, kde kvalitu súťažiacich vzoriek

hodnotia profesionálni posudzovatelia a je otvorená pre veľké aj malé pivovary,
pritiahla doteraz najvyšší počet prihlásených pivovarov. Okrem oslavy piva tento ročník priniesol aj špeciálneho hosťa, Davida Longa z Veľkej Británie, ktorý sa podelil o inšpirácie, ako pivovarnícky priemysel môže prispievať k rozvoju oblasti služieb. Vyhlasovateľ súťaže, Slovenské združenie výrobcov piva a sladu, predstavilo pri tejto príležitosti aj limitovanú edíciu pivných pohárov.
Do Slovenskej pivnej korunky sa v tomto roku prihlásil rekordný počet trinástich pivovarov z celého Slovenska, ktoré sa rozhodli dať si kvalitu svojho piva posúdiť profesionálnym pivným expertom z radov sládkov a odborníkov na kvalitu piva. Tí hodnotili 67 vzoriek piva, ktoré pochádzali z troch veľkých a malých samostatných pivovarov a desiatich malých pivovarov reštauračného typu. Porotcovia sa v anonymnom teste sústredili na hodnotenie takých vlastností, ako sú farba, čírosť, kompaktnosť peny, intenzita vône a chuti, celková lahodnosť, vyvážená horkosť či miera rezkosti. Porotcovia degustovali v klimatizovanej miestnosti do 20°C a pivá sa pred podávaním skladovali pri teplote od 8 do 12°C.

Pivnu korunku moderoval herec Peter Sklar spolu s prezidentkou Slovenskeho zdruzenia vyrobcov piva a sladu Juliou Hurnou

Konzumácia piva má schopnosť pomôcť oživiť ekonomiku
„Som veľmi rada, že naša súťaž prispieva k rozvoju pivovarníctva, pretože toto odvetvie má významný vplyv na rôzne oblasti života, vrátane hospodárstva,“ uviedla Júlia Hurná, prezidentka Slovenského združenia výrobcov piva a sladu, ktoré súťaž vyhlasuje. Jej slová potvrdil aj exkluzívny hosť tohtoročného slávnostného odovzdávania ocenení Pivná korunka, Dr. David Long, MBE z Veľkej Británie. Ten sa zameral aj na to, aby priniesol inšpirácie, akú podobu môžu mať impulzy na rozvoj nielen samotného pivovarníctva, ale ako tieto môžu byť aj cestou boja proti kríze. Ako uviedol David Long: „Pivo predstavuje pre ekonomiku obrovskú hodnotu, podporuje domáce prostredie a pokiaľ sa vychutnáva s mierou, môže byť súčasťou pozitívneho životného štýlu. Ak by sa rozvoj tohto sektoru výraznejšie podporoval, mohol by zohrať významnú rolu pri tom, ako pomôcť národným ekonomikám nájsť východisko zo súčasného ekonomického poklesu.“
Záštitu nad podujatím prevzal Ľubomír Jahnátek, minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky. Spoluorganizátorom súťaže bol Štátny veterinárny a potravinový ústav SR a Fakulta chemickej a potravinárskej technológie STU v Bratislave.
Okrem súťažných kategórií porotcovia posudzovali aj pivá v dvoch nesúťažných kategóriách, ktoré predstavujú  nealkoholické pivá a nealkoholické radlery. Celkovo sa v súťažných kategóriách Slovenskej pivnej korunky zúčastnili 3 veľké a malé samostatné pivovary, ktoré prihlásili 32 vzoriek pív a 10 minipivovarov reštauračného typu, za ktoré bojovalo 28 pív. V nesúťažných kategóriách bolo prihlásených sedem vzoriek pív.

Pivny expert z Velkej Britanie David Long

Špeciálny hosť Slovenskej pivnej korunky 2013
David Long získal titul doktora rastlinnej patológie na Univerzite v Sheffielde v Spojenom kráľovstve a početne publikoval  v recenzovaných časopisoch.
V roku 1978 začal pracovať pre Nadáciu pre pivovarnícky výskum (Brewing Research Foundation) ako analytický chemik. V roku 1981 bol vymenovaný za zástupcu technického tajomníka Združenia pivovarníkov (Brewers’ Society), ktorý je inštitúciou zastupujúcou pivovarnícky priemysel v Spojenom kráľovstve. V roku 1995 bol vymenovaný za riaditeľa pre pivovarnícku časť a v roku 2009 za výkonného riaditeľa tejto organizácie.  V roku 2010 nastúpil na dôchodok zo svojho posledného pôsobiska v Združení piva a hostincov (Beer & Pub Association).
David Long zastával post predsedu odborných výborov v Združení Európskych pivovarníkov (The Brewers of Europe) a bol aj predsedom Svetovej aliancie pivovarníctva.
Pôsobí v Pivovarníckom a liehovarníckom inštitúte (Institute of Brewing and Distilling) a bol ocenený medailou Biskupa Vavrinca za prácu v oblasti bezpečnosti potravín. Získal ocenenie za celoživotný prínos od nadstraníckej Parlamentnej skupiny pre pivo v Britskom parlamente a v roku 2011 bol ocenený kráľovnou Alžbetou II za zásluhy v odvetí HoRECA Radom britského impéria (MBE).
V súčasnosti je David Long konzultantom pre pivovarnícky priemysel a čestným členom predstavenstva Európskeho výskumného poradného výboru (European Research Advisory Board), ktorý financuje nezávislé lekárske výskumy v oblasti alkoholu.
(devanova)

Zanechajte nám Váš dotaz

Vaša emailová adresa nebude publikovaná


*