Na hrade Muráň čakali na turistov šermiari i zbojníci

Admin, 11.06.2012 - Sokoliari, šermiari a environmentálne súťaže boli hlavnými atrakciami sobotňajších Muránskych hradných hier priamo v zrúcaninách hradu Muráň.

Vyzbierané dobrovoľné vstupné z neoficiálneho začiatku letnej turistickej sezóny putuje na prevádzku turisticko-informačného centra, ktoré slúži návštevníkom Muránskej planiny počas celej sezóny.

“Stalo sa už tradíciou, že na Muránske hradné hry prídu návštevníkov pobaviť šermiari a sokoliari. Predvádzajú najmä dobové ukážky bojov a lovu. Svoje predstavenia ukazujú na hlavnej ploche. V hradnom areáli však bolo rozmiestnených množstvo ďalších atrakcií, najmä súťaže pre deti za sladkú odmenu,” vysvetlila Jana Šmídtová z Národného parku Muránska planina.

Pre deti bola adrenalínovým zážitkom najmä lanovka. Ochranári deti zabezpečili popruhmi a prilbou, na kladke ich po lane spúšťali niekoľko desiatok metrov, ďalší ich na konci lanovky bezpečne zastavili a vysadili. Okrem toho si najmenší vyskúšali vedomosti z prírody, maľovania kamienkov či skladania papierových hračiek. “Do plátenných vreciek sme pripravili niekoľko prírodných predmetov a deti len prostredníctvom hmatu hádali, čo tam je. Pri ďalšom stanovišti si zase vyskúšali, ako preliezť cez pavučinu bez toho, aby ich pavúk spozoroval. Tam sa vlastne naučili, prečo si pavúky stavajú siete a ako sa na nich orientujú pri love hmyzu. Pripravili sme si aj ukážky viacerých lišajníkov. Huby v symbióze s riasou obľubujú aj staré hradné zrúcaniny, takže deti mohli jednotlivé ukážky konfrontovať s realitou,” dodala spomínaná environmentalistka.

Počas neoficiálneho začiatku letnej turistickej sezóny turistov stihli prepadnúť zbojníci. Dobrovoľný lup si však nenechali pre seba. Kto chcel, mohol aj takto prispieť na chod turisticko-informačného strediska, ktoré je počas sezóny otvorené priamo v obci Muráň.

(TASR)

Sokoliari, šermiari a environmentálne súťaže boli hlavnými atrakciami Muránskych hradných hier. FOTO TASR –  Ján Siman.

Zanechajte nám Váš dotaz

Vaša emailová adresa nebude publikovaná


*