Na autosalóne v Bratislave Renault vystavuje iba novinky

Bratislava, Admin – Renault na tohtoročnom bratislavskom autosalóne okrem novej identity značky, ktorá bola po prvý krát na jar predstavená na medzinárodnom autosalóne v Ženeve, predstavuje výhradne modely s novou dizajnovou tvárou.

Na stánku Renault tak verejnosť počnúc 15. aprílom až do 20. apríla 2015, kedy bratislavský autosalón končí, bude môcť vzhliadnuť všetky novinky, ktoré zjednocuje nová dizajnová identita Renault: Nový Renault Espace, ktorého slovenské ceny boli oznámené práve na autosalóne, crossover Renault Kadjar, ktorý príde do predaja začiatkom leta, Renault Captur Helly Hansen, Clio GT, a najmenšie mestské autíčko Renault Twingo.
Nový dizajn a dizajnovú identitu podporuje aj dizajn šiat vytvorený prestížnym slovenským módnym salónom Miklosko Fashion Design práve pre túto príležitosť. Hostesky sú oblečené do šiat farebne prispôsobených farbám vystavovaných modelov a to – múdrosť symbolizujúcu fialovú (Espace), vášnivú červenú (Kadjar a Captur) a hravú modrú a žltú (Clio GT a Twingo).

Nová signatúra značky: „Renault, vášeň pre život“
Nová stratégia emocionálnejšieho dizajnu Renaultu sa zakladá na rôznych etapách ľudského života. Clio, Captur, Twingo, Espace a teraz aj Kadjar sa od roka 2015 postarali o dynamizáciu imidžu značky Renault. Mení sa aj signatúra: „Renault, passion for life“ (v preklade: „Renault, vášeň pre život“), ktorá nahradí doterajšie motto „Voitures à vivre“ (Auto pre život). Automobily Renault musia svojej posádke umožniť naplno si užívať život. Dizajn a prepracované detaily tak prispievajú k radosti a prebudeniu zmyslov. Užitočné inovácie zas uľahčujú každodenný život. Modernizované logo Renault, viditeľné aj vo výstavnom stánku, dotvára nového ducha značky.

RENAULT KADJAR, CROSSOVER S MOCOU ZVÁDZAŤ
Renault Kadjar sa prvý krát predstavil len nedávno v Ženeve. Je to mimoriadne úsporný crossover dostupný s dvomi dieselovými motormi, ktorých emisie CO2 na úrovni 99 g/km1 patria medzi najnižšie v tomto segmente (1 Údaje o spotrebe a emisiách sú homologované v súlade s príslušnou legislatívou). Kadjar rozširuje ponuku Renaultu o model segmentu C, ktorý sa dostáva medzi modely Captur a Koleos. Na tomto rýchlo expandujúcom trhu Kadjar pomôže Renaultu splniť ambiciózne ciele rastu v medzinárodnom meradle. V roku 2016 sa stane prvým Renaultom vyrobeným v Číne, ktorá je najväčším automobilovým trhom sveta. V roku 2014 tu predaj presiahol 22 miliónov vozidiel, z čoho až 26 percent tvorili crossovery.

Kadjar stojí na zdieľanom podvozku CMF C/D aliancie Renault-Nissan, vďaka čomu ťaží zo skúseností aliancie vo svete crossoverov.
Plynulé atletické línie a športovo ladený interiér vďaka kvalitným materiálom a nemenej kvalitnému spracovaniu pôsobí takmer dokonalo. Silnú identitu modelu Renault Kadjar podčiarkuje aj nová svetelná signatúra. Línia LED diód denných svetiel vo forme písmena „C“ obdarúva tento model dojmom vyššej spoločenskej úrovne.
Kvalita interiéru Kadjaru sa okamžite prejaví na puntičkárskom spracovaní. Môže sa pochváliť jedinečným štýlom komfortu a kultivovanosti. Prístrojová doska je orientovaná v smere pohľadu vodiča a poukazuje na radosť, ktorú pociťuje osoba za volantom. Držadlá na predných dverách a vpravo od stredovej konzoly sú typickévo svete crossoverov. Robustný dizajn radiacej páky ešte zvýrazňuje športový dojem interiéru. Pevná presklená strecha s plochou 1,4 štvorcového metra dodáva kabíne pocit svetlosti.
S plným nákladom kvality a moderného vybavenia Kadjar so svojím systémom R-Link 2 ponúka pokročilú konektivitu a sada najmodernejších jazdných asistentov vodičovi prináša pokoj v duši.
Kadjar bude k dispozícii s pohonom 4×2 alebo 4×4, ktoré umožnia motoristom vybočiť z davu, no jeho kompaktné rozmery (dĺžka 4,45 m x šírka 1,84 m) ho dokonalo prispôsobujú aj k jazde v meste. Vo verzii s pohonom štyroch kolies ponúka zlepšenú trakciu na povrchoch so sníženou adhéziou. Verzie s pohonom prednej nápravy prichádzajú so systémom Extended Grip, ktorý zlepšuje trakciu v ťažkých podmienkach.
Kadjar jednoznačne ťaží zo systému elektronickej kontroly trakcie ETC (Electronic Traction Control) vyvinutého alianciou Renault-Nissan, ktorý podľa rýchlosti a adhézie v reálnom čase zabezpečuje prenos ideálnej hodnoty krútiaceho momentu na zadné kolesá. Otočný spínač na stredovej konzole ponúka tri rôzne režimy, ktoré prispôsobia vlastnosti vozidla aktuálnym podmienkam a situácii: „Lock“, „Auto“, „2WD“.
Veľkorysá svetlá výška 190 mm a predný nájazdový uhol 18 stupňov a zadný 25 stupňov zaručujú vynikajúcu ovládateľnosť vozidla v akomkoľvek type terénu. Predný a zadný kryt chráni podvozok vozidla.
Modularita interiéru Kadjaru je prívetivá a intuitívna. Vďaka držadlám v batožinovom priestore systém Easy Break automaticky uvoľní a sklopí zadné sedadlá delené v pomere 60/40. Sedadlo predného spolujazdca je možné sklopiť vpred a vytvoriť malý stolček, čo umožňuje aj prepravu dlhších predmetov.
Dvojpodlahový batožinový priestor umožňuje uložiť veľké predmety, a v nižšej pozícii ponúka prepravnú kapacitu v objeme 472 dm3. Interiér ponúka pozoruhodný priestor. Vzadu výška po strechu (910 mm) a priestor pre ramená 1456 mm patria v segmente medzi najlepšie. Kadjar ponúka v kabíne praktické odkladacie priestory s celkovým objemom 30 litrov.
Kadjar je mimoriadne obratný s priemerom otáčania 10,7 metra.
Kadjar je vybavený celým radom asistenčných systémov, užitočných pre každodenné jazdy, vrátane parkovania „bez rúk“ a zadnej kamery.
Predné svetlomety Kadjaru tvoria dva LED moduly „Pure Vision“, ktoré plnia funkciu stretávacích aj diaľkových svetiel. Táto technológia zabezpečuje vozidlu intenzívnejšie a presnejšie svetlá až o 20 percent výkonnejšie než halogénové svetlá.
Natáčacie hmlové svetlá zlepšujú viditeľnosť do strán. Táto funkcia sa aktivuje zapnutím smerových svetiel alebo natočením volantu pri rýchlostiach pod 40 km/h.
Okrem skúseností Renaultu v oblasti bezpečnosti využíva Kadjar moderné asistenčné systémy, ktoré možno aktivovať priamo prostredníctvom menu systému R-Link 2. Sú určené na:

Zníženie rizika nehody:
– Active Emergency Braking System (AEBS): tento systém upozorní vodiča, ak odhalí riziko kolízie s vozidlom vpredu. Bez potreby zásahu vodiča začne vozidlo automaticky brzdiť.
– Asistent kontroly vybočenia z jazdného pruhu: táto funkcia sa aktivuje pri rýchlostiach nad 70 km/h a upozorňuje vodiča na neúmyselné prekročenie plnej alebo prerušovanej čiary. Systém prispieva k bezpečnosti, keďže varuje vodiča pred rizikom opustenia vozovky.
– Detekcia mŕtveho uhla: tento systém vizuálnym signálom upozorňuje vodiča na vozidlo v jeho mŕtvom uhle a zvyšuje bezpečnosť pri predchádzaní.

Pomoc vodičovi pri manévroch v nízkych rýchlostiach:
– Parkovací asistent Easy Park Assist: systém najprv senzormi zmeria veľkosť parkovacieho miesta, následne prevezme úplnú kontrolu nad riadením a zaparkuje vozidlo. Systém rozpoznáva tri typy parkovania: pozdĺžne, priečne a šikmé.
– Predný, bočný a zadný parkovací asistent: tento systém pomáha vodičovi zaparkovať bez toho, aby prevzal akúkoľvek jazdnú úlohu. Senzory s pokrytím 360° varujú vodiča pred rizikom kolízie.
– Zadná kamera: počas cúvania kamera prenáša na displej obraz toho, čo sa nachádza za vozidlom. Tento obraz dopĺňajú pohyblivé a statické „tiene“ vozidla.
– Asistent rozjazdu do kopca: táto funkcia sa pri rozjazde do kopca so stúpaním nad 3 % automaticky aktivuje na tri sekundy. Zabraňuje skĺznutiu vozidla vzad tým, že podrží aktivované brzdy.

Pomoc vodičovi k uvoľnenej a zodpovednej jazde:
– Systém rozpoznávania dopravných značiek s obmedzením rýchlosti: tento systém upozorní vodiča na najvyššiu povolenú rýchlosť a dáva mu tým možnosť nastaviť túto rýchlosť na obmedzovači.
– Tempomat s obmedzovačom rýchlosti: tempomat udržiava stabilnú rýchlosť vozidla a obmedzovač zabraňuje prekročeniu zvoleného limitu.

S celým radom motorov Energy kombinuje Kadjar radosť z jazdy a nízku spotrebu. Všetky motory v modelovom rade Kadjar sa kombinujú so systémom Stop&Start a systémom rekuperácie brzdnej energie.
Tieto agregáty zahŕňajú najnovšie technológie v oblasti redukcie trenia (olejové čerpadlo s variabilným prietokom, tepelný manažment, moderná povrchová úprava). Systémy vstrekovania paliva poslednej generácie v kombinácii s turbodúchadlami s nízkou rotačnou zotrvačnosťou vyústili do výkonu a úspornosti, ktoré konkurujú lídrom na trhu.
Energy dCi 110, najpredávanejší agregát aliancie Renault-Nissan, umiestňuje Kadjar na popredné miesto v segmente z hľadiska emisií (emisie CO2: 99 g/km) a kombinovanej spotreby (3,8 litra/100 km). Energy dCi 110 má prvýkrát oceľové piesty, ktoré znižujú trenie. To vyústilo do zníženia emisií CO2 v rámci homologovaného cyklu NEDC odhadom o tri percentá. Okrem kombinácie so šesťstupňovou manuálnou prevodovkou je Energy dCi 110 dostupný aj so šesťstupňovým automatom EDC.
Motor Energy dCi 130, dostupný pre verziu s pohonom jednej aj dvoch náprav, je nabalený technológiami, ktoré sa zrodili zo skúseností Renaultu s pretekmi Formuly 1. Vďaka downsizingu sa tento 16-ventilový diesel môže pochváliť výkonom 96 kW (130 k). Skombinovaný je so šesťstupňovou manuálnou prevodovkou. Veľkorysý maximálny krútiaci moment 320 Nm je dostupný v širokom pásme otáčok a rovnako výrazný vo verzii s pohonom jednej aj dvoch náprav. Agregát zabezpečuje svižnú odozvu pri všetkých otáčkach. V kombinácii s pohonom obidvoch náprav je perfektne vhodný pre podmienky so zníženou priľnavosťou.
S cieľom splniť požiadavky legislatívy Euro 6b sú tieto motory vybavené systémom NOx Trap a filtrom pevných častíc.
Okrem dieselových motorov je pre Kadjar k dispozícii aj benzínový Energy TCe 130 v kombinácii so šesťstupňovou manuálnou prevodovkou. S výkonom 130 k pri 5 500 ot/min a krútiacim momentom 205 Nm od 2 000 ot/min disponuje tento 1,2-litrový prepĺňaný agregát vlastnosťami dvojlitrového atmosférického motora. Vďaka technológii priameho vstrekovania a integrovanému potrubiu dodáva vysoký krútiaci moment už pri nízkych otáčkach. Priame vstrekovanie paliva zlepšuje aj spaľovanie paliva a tým aj spotrebu a emisie CO2.
Kadjar okrem toho ponúka funkcie ekologickej jazdy „Renault Driving eco2“, ktoré pomáhajú vodičovi prijať úspornejší a ekologickejší štýl jazdy. Kadjar sa na Slovensku začne predávať začiatkom tohto leta.

ELEGANTNÝ SO SILOU VEĽKÉHO CROSSOVERU – NOVÝ ESPACE
Nový Espace, ktorý sa predstavil na Autosalóne Paríž 2014, sa už čoskoro predvedie aj na slovenských cestách. Pri príležitosti Autosalónu Bratislava 2015 bola zverejnená aj jeho cena.
Ponúkaný bude v troch úrovniach výbavy, pričom cena začína pri výbave „Life“ na cene 28 990 € (v kombinácii s motorom Energy dCi 130) a najvyššia výbava „Initiale Paris“ bude v ponuke s dvomi motormi – Energy TCe 200 EDC, známeho tiež z modelu Clio R.S. a cenou 39 590 € – a s motorom Energy dCi 160 EDC a cenovkou 41 290 €. Do predaja prichádza so zárukou 5 rokov alebo 150 000 km a ponukou Premium Assistance, ktorá zahŕňa rozšírenú asistenčnú službu na 5 rokov alebo 150 000 km.
Už v najnižšej výbave „Life“ zákazník nájde napríklad LED svetlomety PURE VISION, kožený volant nastaviteľný v dvoch osiach, 17´´ oceľové kolesá, panoramatickú strechu nad prednými sedadlami (fixnú), výškovo nastaviteľné sedadlo vodiča s reguláciou bedrovej opierky, tiež výškovo nastaviteľné sedadlo spolujazdca, sklopné sedadlá „One Touch“, automatickú dvojzónovú klimatizáciu, hands-free kartu Renault s uvítacou funkciou „welcome scenario“, či klimatizovanú a osvetlenú priehradku Renault Easy Life v prístrojovej doske.
V základe tiež nechýba multimediálny systém Renault R-link 2 obsahujúci navigáciu s mapovým pokrytím Európy, hudobný systém Arkamys, Bluetooth handsfree, stup USB a Jack.
Rozsiahla je tiež ponuka asistenčných systémov a bezpečnostných systémov, opať už od základu: elektrický posilňovač, ABS s podporou náhleho brzdenia, elektronický stabilizačný systém ESC a asistent rozjazdu do kopca, parkovací systém s kamerou 360º (s prednými, zadnými a bočnými parkovacími senzormi), tempomat a obmedzovač rýchlosti, dažďový a svetelný senzor, čelné airbagy vodiča a spolujazdca, bočné airbagy chrániace hlavu a hrudník na strane vodiča aj spolujazdca, hlavové airbagy v prvom a druhom rade sedadiel, trojbodové bezpečnostné pásy s automatickými predpínačmi a nastaviteľnou výškou na predných sedadlách, systém Isofix na všetkých troch sedadlách v druhom rade, systém kontroly tlaku v pneumatikách a súpravu na opravu pneumatík.
Do druhej úrovne „Zen“ pribúdajú napríklad systém Renault Multi-Sense, 6 alebo 7-rýchlostná automatická prevodovka EDC (v závoslosti na výbere motora), osvetlenie interéru Ambient Lighting, alebo systém sledovania mŕtveho uhla.
V najvyššej výbave „Initiale Paris“ okrem nezameniteľných dizajnových prvkov nájdete aj systém 4Control so 4 aktívne riadenými kolesami (systém známy z modelu Laguna GT), systém Electronic Damper Control (prispôsobenie tuhosti tlmičov), elektricky nastaviteľné predné sedadlá, vyhrievané a s masážnou funkciou, s pamäťou polohy nastavenia na strane vodiča, elektrické ovládanie dverí batožinového priestoru, Bose Surround Sound system, inteligentný parkovací asistent Easy Park Assist, Visio System, Safe Distance Warning a Active Emergency Breaking system, a mnohé ďalšie prvky, ktoré budú posádku modelu Nový Espace rozmaznávať či už na kratších, alebo dlhých cestách.

Vzhľad crossoveru

Nový Espace sa odhalil ako veľkoryso dimenzovaný crossover (dĺžka 486 cm / šírka 189 cm / výška 168 cm), ktorý spĺňa očakávania zákazníkov. Svalnaté tvary SUV: dolná časť s predĺženými blatníkmi a asertívnou maskou chladiča vyjadruje dynamiku a silu. A naopak, horná časť karosérie osloví jemnejšími, mäkšími a elegantnejšími líniami.

Espace povznáša radosť z jazdy na novú úroveň
Nový Renault Espace vyčnieva z radu svojím bezkonkurenčným systémom Renault Multi-Sense®, ktorý prispôsobuje všetky technológie automobilu momentálnej nálade vodiča – motor, prevodovku, podvozok, komfort a atmosféru v kabíne, napríklad osvetlenie, dizajn prístrojovej dosky a nastavenie masážnych funkcií sedadla. S aktívnym pružením a technológiou 4Control® (riadenie oboch náprav) ponúka radosť z jazdy, obratnosť aj bezpečnosť. Z hľadiska motorov nový Espace naplno využíva skúsenosti Renaultu v oblasti prepĺňania a downsizingu v pretekoch Formuly 1. Všetky malé agregáty sú kombinované so šesť- alebo sedemstupňovou dvojspojkovou automatickou prevodovkou EDC. Nový Espace kladie dôraz na radosť z jazdy a efektivitu a môže sa pritom spoľahnúť na tri motory najnovšej generácie, ktoré sa môžu pochváliť 20-percentným znížením spotreby a emisií CO2, prepracovanou aerodynamikou (Cd: 0.30) a o 250 kg ľahšou karosériou než u predchodcu.

Energy TCe 200 EDC: 200 k a krútiaci moment 260 Nm dostupné od 2 500 ot/min.
Tento prepĺňaný benzínový motor s priamym vstrekovaním, odvodený od agregátu Renault Sport, ponúka dynamické vlastnosti s novou sedemstupňovou dvojspojkovou prevodovkou EDC. Motor novému Espace prináša športové gény. Emisie CO2: 140 g/km / spotreba: 6,2 litra/100km.

Energy dCi 160 EDC Twin Turbo: 160 k a krútiaci moment 380 Nm pri 1 750 ot./min.
– Technológia Twin turbo: okamžitá odozva už pri nízkych otáčkach vďaka prvému turbodúchadlu s nízkou rotačnou zotrvačnosťou. To vytvára úroveň krútiaceho momentu pri nízkych otáčkach, ktorý by sa dal očakávať od dvojlitrového motora, t.j. 265 Nm dostupných od 1 250 ot/min (o 60 Nm viac než dvojlitrový agregát, ktorý nahrádza). Druhé turbodúchadlo zabezpečuje výnimočné zrýchlenie v strednom pásme otáčok.
– Automatická prevodovka EDC: neustála a plynulá voľba najvhodnejšieho rýchlostného stupňa.
Radosť z jazdy a spotreba patria medzi najlepšie v danom segmente. Emisie CO2: 123 g/km / spotreba: 4,7 litra/100km*
Energy dCi 130: 130 k a krútiaci moment 320 Nm dostupné od 1 750 ot/min plus šesťstupňová manuálna prevodovka. Výkon za dobrú cenu. Emisie CO2 119 g/km / spotreba: 4,5 litra/100km.

Zážitok cestovania prvou triedou
DNA modelu Espace sa prejavuje v mimoriadne svetlej kabíne, vynikajúcom komforte cestovania a prepracovanej modularite, a to všetko s vášňou pre inovácie.
Svetlý: panoramatické čelné sklo Lumière s plochou 2,8 m2 je doplnené pevnou presklenou strechou nad prednými sedadlami, vďaka čomu sa kabína doslova kúpe vo svetle. V noci si posádka môže vybrať z piatich rôznych druhov náladového osvetlenia.
Pohodlný: komfortné predné sedadlá ponúkajú až 10 možných nastavení (osem elektrických) a aktívne pruženie.
Priestranný: rázvor 288 cm zabezpečuje dostatok priestoru pre kolená, ktorý patrí v danej triede medzi najlepšie. Cestujúci v zadnom rade majú k dispozícii až 308 mm.
Modulárny: systém One Touch objavuje praktickosť: sedadlá možno sklopiť jediným dotykom na displeji R-Link® alebo pomocou ovládacieho panelu v batožinovom priestore.
High-tech: originálna plávajúca stredová konzola s futuristickou radiacou pákou. Tablet R-Link2® a 8,7-palcový vertikálny displej preberajú úlohu riadiaceho centra.
Láska k hudbe: audiosystém Bose® vytvorený špeciálne pre nový Espace prináša posádke zážitok v štýle Surround Sound. Jeho 11 reproduktorov a subwoofer s technológiou Bose Centerpoint 2® každého člena posádky prenesú do sveta zvuku hi-fi kvality pripomínajúceho živé vystúpenie.

(Zdroj: Jana Rajcová, Renault, Pripravila: Valéria Nagyová)

Zanechajte nám Váš dotaz

Vaša emailová adresa nebude publikovaná


*