Listy aj pre Teba od Michala Želiara

Bratislava, Admin – Klub priateľov Trnavy v spolupráci s Krajskou odbočkou Spolku slovenských spisovateľov v Trnave uskutočnili včera v Zrkadlovej sieni Divadla Jána Palárika v Trnave prezentáciu knihy Listy aj pre Teba. Jej autorom je spisovateľ Michal Lošonský, ktorého poznajú poslucháči rozhlasu Slobodná Európa a Hlasu Ameriky pod menom Michal Želiar, kde ako emigrant vysielal svoje glosy, úvahy a komentáre.

IMG_2465 zm

Prvé dve knihy Michala Lošonského odkrývajú spomienky svedka doby na mladosť, pomery a vojnové roky (Ako splašený kôň) i na neľahký život ľudí v emigrácii (Každý svojou pošiel stranou).

IMG_2479 zm

Tretia kniha (Na vlnách porozumenia) priniesla výber z príhovorov známeho moderátora a autora, ktorý sa prostredníctvom rádia Slobodná Európa prihováral v dobe odlúčenia svojim rodákom ponad ostnatý drôt hraníc. Napriek tomu, že vyše 65 rokov žije v zahraničí, na svoju vlasť nezanevrel a rád sa do nej vracia. Tak hovorí o ňom aj spisovateľ Pavol Tomašovič, predseda Klubu priateľov Trnavy, ktorý moderoval včerajšie stretnutie v trnavskom divadle pri príležitosti 90. narodenín Michala Lošonského a kde sa prezentovala aj jeho posledná kniha Listy aj pre Teba. Ide v nej o výber listov významných osobností, s ktorými autor udržiaval myšlienkový a duchovný kontakt. A neboli to iba blízki rodinní príbuzní, ale aj spisovatelia, známi maliari, hudobníci, speváci, architekti… Možno spomenúť napríklad Kolomana Sokola, Dominika Tatarku, Hanu Ponickú, Karla Kryla, Jozefa Herdu, Viliama Gruska. V knihe venuje spisovateľ priestor aj kňazom Rudolfovi Dilongovi a Titusovi Zemanovi.

IMG_2470 zm

Michal Lošonský zbieral po celý život obrazy, umelecké predmety, betlehemy, keramiku, ku ktorým mal vrúcny vzťah, keďže väčšina z nich pochádzala zo Slovenska alebo ich vytvorili slovenskí emigranti v zahraničí.

IMG_2466 zm

IMG_2484 zm

Program sprevádzal špičkový klavírista Gabo Jonáš spolu s herečkou a speváčkou Luciou Rakúsovou, ktorá sa zamerala najmä na staré známe šlágre.

IMG_2482 zm

IMG_2483 zm

IMG_2474 zm

V závere podujatia hostí čakali pravé brestovanské oškvarkové pagáčiky a skvelé štrúdle. Chutili znamenite aj tým, ktorí prišli na podujatie z USA, z Nemecka a Rakúska.

IMG_2493 zm

Foto:
Obr. č. 1 – Zľava Pavol Tomašovič s autorom knihy Michalom Želiarom Lošonským
Obr. č. 2 – Pohľad na hostí v Zrkadlovej sieni. V prvej rade sedí Viera Lošonská, manželka spisovatela, vedľa nej ich vnučka Rose z USA a pri nej synovec Anton Lošonský
Obr. č. 3 a č. 4 – Z prezentácie knihy autor a moderátor
Obr. č. 5 – V pozadí spieva herečka a speváčka Lucia Rakúsová
Obr. č. 6 – Na podujatie pricestovali aj štyria vnuci Michala Lošonského z Rakúska a USA
Obr. č. 7 – Lucia Rakúsová pri odovzdávaní kytice autorovi knihy
Obr. č. 8 – Publicista Michal s manželkou Vierou
Obr. č. 9 – Zuzka, dcéra autora Michala Lošonského bola vždy hrdá na svojho otca
Obr. č.10 – Recepcia

(Pripravila: Valéria Nagyová)

Zanechajte nám Váš dotaz

Vaša emailová adresa nebude publikovaná


*