Lidl spolu so zákazníkmi obdaroval desaťtisíce novorodencov

Bratislava, Admin – Na Mikuláša sa dejú zázraky a jeden sa podaril aj vďaka zákazníkom Lidla. Zaslúžili sa totiž o to, že všetkých 52 slovenských pôrodníc, ktoré umožňujú bezplatný pôrod, získa zostavu život zachraňujúcich prístrojov. Ročne tak bude možné zachrániť niekoľko stoviek novorodencov a skvalitniť život tisíckam z nich. Navyše, každé dieťa bude môcť absolvovať vyšetrenie vrodených chýb srdca.

zivot-zachranujuce-zostavy-pristrojov-zm

Od 21. novembra mohli zákazníci získať za každých 20 € nákupu jednu z troch audiorozprávok: „O siedmich kozliatkach“, „O dvanástich mesiačikoch“ a „Snehová kráľovná“ za symbolické 1 €.

lidl_rozpravky_2016_cd

A toto jedno Euro malo čarovnú moc, Lidl sa totiž zaviazal venovať slovenským nemocniciam set prístrojov pre novorodencov v hodnote celého výnosu z akcie „Rozprávky, ktoré potešia všetky deti“. Výsledkom je 52 zostáv prístrojov v hodnote takmer 850 000 €.

matus-gala-lidl-img_5986 „V mene všetkých zamestnancov Lidl Slovenská republika a viac ako 50-tisíc ročne narodených detí na Slovensku sa chcem poďakovať našim zákazníkom. Podali pomocnú ruku tým, ktorí si nedokážu pomôcť sami a opäť potvrdili, že majú obrovské srdcia. Vážime si to a tešíme sa, že spolu robíme svet lepším miestom,“ povedal Matúš Gála, generálny riaditeľ spoločnosti Lidl Slovenská republika, v.o.s. (na obr. č. 1 vpravo, č. 4, č. 5 zľava a na obr. č. 6)
V roku 2015 venoval diskontný reťazec vďaka svojim zákazníkom 14 nemocniciam v 10 slovenských mestách 34 život zachraňujúcich inkubátorov v hodnote 600 000 €. Tieto pracoviská pomáhajú najrizikovejším novorodencom.

slavnostne-prestrihnutie-pasky-lidl

Teraz sa Lidl rozhodol ísť ešte ďalej a pomôcť všetkým deťom, ktoré musia o to najcennejšie – svoj život – bojovať od svojho prvého nádychu. Zdravie totiž nie je samozrejmé. „Približne každý desiaty novorodenec potrebuje bezprostredne po narodení medicínsku pomoc, povedala novinárom na tlačovej konferencii prednostka novorodeneckej kliniky UNB-Petržalka Darina Chovancová (na obr. č. 1, č. 5 štvrtá zľava a na obr. č. 7).

matus-gala-img_5992

„V prvých minútach po narodení sa rozhoduje o tom, či do budúcna bude mať dieťa šancu na kvalitný a šťastný život. A v tejto situácii je okrem skúseného personálu potrebné aj špecifické prístrojové vybavenie,“ povedala doc. MUDr. Katarína Maťašová, PhD., predsedníčka Neonatologickej sekcie Slovenskej pediatrickej spoločnosti.

Na tlačovej konferencii vystúpil zástupca riaditeľa UNB pre Nemocnicu sv. Cyrila a Metoda Pavol Sýkora (na obr. č. 1 druhý zľava, na obr. č. 5 sprava a na obr. č. 7), ktorý ocenil projekt spoločnosti Lidl pomôcť novorodencom skvalitniť ich život.

mudr-chovancova-img_5996Z akých prístrojov pozostáva set a aké majú využitie, vysvetlil prof. MUDr. Mirko Zibolen, CSc., hlavný odborník ministerstva zdravotníctva pre neonatológiu a odborný garant projektu. „Ponúkaný prístrojový set spĺňa prísne medicínske kritériá. Lôžko umožní udržanie telesnej teploty po narodení a dobrý prístup k pacientovi. K dispozícii je prístroj na dýchanie, ktorým je možné za dieťa dýchať, alebo mu pri dýchaní pomôcť. Saturáciu krvi kyslíkom vyhodnocuje monitor – pulzný oxymeter. Prístroj navyše umožní každému, aj zdravému novorodencovi, na druhý deň po narodení vykonať skríningové vyšetrenie, ktoré má odhaliť závažné vrodené vývojové chyby srdca. Set obsahuje aj dávkovač liekov alebo infúznych roztokov. Možno konštatovať, že je zostavený tak, aby pomohol pacienta vyliečiť alebo aspoň stabilizovať do príchodu transportného tímu, ktorý ho prevezie na špecializované novorodenecké pracovisko,“ povedal prof. Zibolen.

Na obr. č. 5 – pri prestrihnutí pásky zľava: generálny riaditeľ Lidl Slovenská republika Matúš Gála, primárka novorodeneckého oddelenia UNB-Kramáre Jana Čajková, prednostka novorodeneckej kliniky UNB-Petržalka Darina Chovancová, primárka novorodeneckého oddelenia UNB-Ružinov Eva Bieliková a zástupca riaditeľa UNB pre Nemocnicu sv. Cyrila a Metoda Pavol Sýkora.

 

(Zdroj: Eva Fúriková, 1st CLASS AGENCY; Pripravila: Valéria Nagyová)

Zanechajte nám Váš dotaz

Vaša emailová adresa nebude publikovaná


*