Keď sklo sa snúbi s maliarskym plátnom

Bratislava, Admin 17. 4. 2015 – V bratislavskom showroome DIC sa  včera uskutočnila vernisáž umeleckých diel známej výtvarníčky Ingrid Zámečníkovej a jej syna Achilleasa Sdoukosa, ktorý sa zaoberá predovšetkým sklárskou tvorbou. Mladý umelec Achilleas je známy aj tvorbou víťazného ocenenia Krištáľové krídlo, ktoré pre významnú celoslovensku súťaž vytvoril priamo na mieru.

Sdoukos vystava  IMG_2294

V kultúrnom programe vystúpil špičkový klavírista Richard Riccon a vernisáž moderoval známy herec Peter Sklár.

Sdoukos vystava  IMG_2296 zm

Popredných hostí z oblasti kultúry a viacerých manažérov spoločností privítala na vernisáži Katarína Petrenko, riaditeľka Diamonds International Corporation (DIC).

Sdoukos vystava IMG_2308

Na konci vernisáže bola tombola, z ktorej si traja výhercovia odniesli domov umelecké diela A. Sdoukosa.

Sdoukos vystava IMG_2301

Celá expozícia diel Achilleasa Sdoukosa zo skla a obrazov maliarky Ingrid Zámečníkovej bude vystavená pre návštevníkov showroomu DIC ( Krasovského 13, Bratislava) v čase od 10.00 do 18.00 hodiny do konca mája.

Sdoukos vystava IMG_2311  Sdoukos vystava  IMG_2290

Obaja umelci tvoria svoje diela v dizajnovom štúdiu FENIX GLASS design (Zimná ulica č. 3 v Bratislave), v ktorom ponúkajú aj komplexný interiérový dizajn, poradenstvo pri tvorbe bytov, domov, kancelárií a záhradnej architektúry. Umelecké sklo spracováva Achilleas Sdoukos technikou taveného, fúkaného a líhaného skla (fusing). Fascinuje ho vnútorný život skla, priehľady a svetelné lomy. Inšpiruje sa prírodou, rád prepája sklo s kameňom, drevom a inými materiálmi. Nekonečným zdrojom inšpirácie je pre neho antická mytológia. Študoval na Škole úžitkového výtvarníctva – dizajn a tvarovanie dreva, pokračoval na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave v ateliéri Sklárskeho výtvarníctva u akad. sochára Viktora Oravca a v roku 2010 ukončil bakalárske štúdium. Pokračoval magisterským štúdiom – Socha, objekt a inštalácia u doc. akad. sochára Jána Hoffstädtera, ktoré ukončil v roku 2013. Poradcom a učiteľom mu bol aj akad. sochár Peter Strassner.

Sdoukos vystava  IMG_2313           Sdoukos vystava IMG_2331

“Sklo nie je iba povrch, hladkosť, kryštalickosť, priezračnosť, sklo je pre mňa niečo ako bájny materiál, ktorý je schopný mnohokrát v náznaku vypovedať či už celé príbehy, alebo ich torzá.
Sklo má nečakanú schopnosť vyčariť emócie a je akýmsi najprirodzenejším „príbuzným“ svetla. Dovedna vedia vytvoriť nečakané momentky a v každej chvíli akoby sa v nich zrodilo niečo nové, čo má schopnosť pôsobiť na našu fantáziu”, doznal Achilleas Sdoukos.“Práve preto, že sklo ma ako materiál takto oslovilo a oslovuje, snažím sa vo svojich dizajnérskych dielach spojiť dve veci: vysokú úžitkovosť a zároveň vložiť doň pridanú hodnotu umenia, aby sa v ňom odrážal môj rukopis, moje myslenie a najmä môj estetický cit.”

Sdoukos vystava IMG_2330

Otázka vždy znie: Kam so sklom? Ako ho umiestniť, aby zahralo v priestore, oslovilo, ale zároveň tvorilo akúsi prepotrebnú a diskrétnu kulisu, okolo ktorej chodíme a ona nám poskytne vždy novú krásu a vzrušenie. “Odpoveď je jednoduchá. Tam, kde potrebujete vzdušnosť a nečakane krásny moment či už v priestore, alebo na stene”, povedal na záver majster Achilleas.

Text pod foto:
Obr. č. 1 – Showroom doslova praskala vo švíkoch.
Obr. č. 2 – Hostí privítal (zľava) Achilleas Sdoukos, Peter Sklár a Ingrid Zámečníková.
Obr. č. 3 – Počas celého večera hral klavírista Richard Riccon.
Obr. č. 4 – Zľava Katarína Petrenko, riaditeľka DIC a Achilleas Sdoukos.
Obr. č. 5 – Hostesky zbierali vizitky do súťaže o umelecké diela.
Obr. č. 6 – 10 – Umelecké diela Achilleasa Sdoukosa a Ingrid Zámečníkovej.

(Text a foto Valéria Nagyová)

 

Zanechajte nám Váš dotaz

Vaša emailová adresa nebude publikovaná


*