Investíciou roka 2017 je EURO Cash dlhopisový, o.p.f.

Bratislava, Admin – Fincentrum & Forbes Investíciou roka 2017 sa stal dlhopisový podielový fond EURO Cash dlhopisový, o.p.f. správcovskej spoločnosti IAD Investments. Rozhodol o tom najlepší pomer zhodnotenia, o ktoré prekonal bezrizikovú investíciu, voči volatilite, keď v tomto ukazovateli dosiahol hodnotu 4,483.

Fond tak obhájil vlaňajšie prvenstvo v hodnotení trhu kolektívneho investovania, ktoré už siedmy rok organizuje spoločnosť Fincentrum v spolupráci s časopisom Forbes. Aj keď víťazný fond nezopakoval výnos 5,1 percenta z roku 2016, stále potvrdzuje, že má svoje miesto v portfóliu opatrného investora, pretože je stabilnou investíciou,“ hovorí senior analytik spoločnosti Fincentrum Peter Világi.

Z pohľadu výkonnosti sa vlani darilo najmä rozvíjajúcim sa trhom. Najvyššie výnosy spomedzi hodnotených fondov, aj viac ako 40 percent, vlani dosahovali akciové fondy zamerané na indické a čínske akcie. Darilo sa aj rozvinutým trhom, keď americké akciové indexy niekoľkokrát prepisovali štatistiky. „Nielen výnosy akciových fondov boli v roku 2017 zaujímavé. Viac prekvapila extrémne nízka volatilita. Ani raz za posledných sedem rokov neboli akciové fondy tak blízko celkovému víťazstvu v našom hodnotení. Napríklad najlepší fond z kategórie akciových fondov Fidelity Funds – Emerging Asia Fund A-ACC-PLN (hedged) s ročným eurovým výnosom 42,95 percenta, skončil v ukazovateli nadvýnosu voči volatilite na druhom mieste s hodnotou 4,304,“ pripomína Világi.

Rok 2018 bude rokom politickej neistoty či už kvôli Trumpovej nepredvídateľnosti, napätej situácii na Kórejskom polostrove, blížiacim sa talianskym voľbám, Brexitu, nedoriešenej nezávislosti Katalánska alebo rastúcemu napätiu na Blízkom východe. Býčí trh v USA je druhý najdlhší v histórii a postupne starne. A stále viac sa objavujú hlasy o neprimeranej cene amerických akcií. „Investičné vyhliadky na tento rok sú stále pozitívne. Aj keď bude ťažké zopakovať výnosy, ktoré sme videli napríklad na americkom trhu v roku 2017. Klienti by sa však mali rozhodne pripraviť na vyššiu kolísavosť, od ktorej sme si vlani trochu odvykli,“ myslí si analytik.

No bez ohľadu na to, čo sa v roku 2018 udeje, stále je správny čas na to, aby si najmä tridsiatnici začali dlhodobo sporiť. „Demografická kríza bude mať veľmi negatívny dopad na životnú úroveň Husákových detí v starobe. A na tom nič nezmení ani druhý pilier, ani prísľuby súčasných vládnych činiteľov o tom, ako sa o nich štát postará. Jediným riešením je práve individuálne sporenie, napríklad prostredníctvom podielových fondov,“ dodáva Világi.

Vyhodnotenie hlavného víťaza a ďalších fondov v ostatných kategóriách nemožno chápať ako odporúčania pre prípadných investorov. Fondy, ktoré boli úspešné vlani, môžu v tomto a ďalších rokoch sklamať a naopak.

(Zdroj: Želmíra Koncošová, Fincentrum; Pripravila: Valéria Nagyová)

Zanechajte nám Váš dotaz

Vaša emailová adresa nebude publikovaná


*