Poslanec B. Škripek: Verím, že Európu prinavrátime bližšie k Bohu

Brusel, Admin – V týchto dňoch prebiehajú už v poradí 20. Európske modlitebné raňajky za účasti 450 hostí z celého sveta. Branislav Škripek je jeden zo spoluorganizátorov ako aj členovia belgickej kráľovskej rodiny vrátane princeznej Clotildy de Merode. Toto prestížne podujatie je charakteristické pestrosťou národov a  konfesií.

Hlavným rečníkom je  Estónec Tunne Kelam, bývalý predseda estónskeho senátu a súčasný poslanec Európskeho parlamentu. Počas komunistického režimu pôsobil ako disident a preto pozná váhu a cenu slobody. „Stretli sme sa tu, aby sme hľadali pravdu. Na tomto mieste chcem povedať, že násilie nevydrží dlho. Najlepším spôsobom ako bojovať proti nemu je zdržovať sa klamstva,” týmito slovami sa prihovoril účastníkom Európskych modlitebných raňajok. Tunne Kelam sa s prítomnými podelil so svojimi skúsenosťami: „Demokracia funguje len pod podmienkou plurality. Dnes sa často chválime, že máme slobodu. Ale ja sa pýtam, sme skutočne voľní?”

Branislav Škripek poslanec EP a predseda ECPM  povedal o modlitebných raňajkách nasledovné: „politici, aktivisti a vplyvní ľudia sa spolu modlia a jedia. Má to symbolický biblický rozmer, lebo toto isté robil aj Ježiš Kristus. A my, jeho nasledovníci, pokračujeme v tejto tradícii. Sme spolu ako bratia a sestry.” Nie je náhodou, že si organizátori vybrali hlavný citát tohto viacdňového podujatia z knihy Žalmov: “Aké je dobré a milé, keď sú bratia spolu!” (Žalm 133,1) B. Škripek preto na záver dodáva: „je to vzácne, keď sa v samom srdci Európskeho parlamentu môžeme stretnúť ako bratia a sestry jedného Boha. Nie je to však len o stretnutí. Vidíme dnes, akými krízami prechádza Európa a celý svet. A sme to my, kresťania, ktorí môžeme priniesť nádej a nové svetlo do problémov. Som preto veľmi rád, že som tu mohol spoznať vplyvných politikov. Verím, že spoločne prinavrátime Európu tam kde patrí – bližšie k Bohu.”

Súčasťou tohtoročných Európskych modlitebných raňajok (EPB) je viacero sprievodných podujatí. Jednou z nich je aj Konferencia o situácii prenasledovaných kresťanov na Blízkom východe s názvom Kresťania po ére Daéšu (znovuzrodenie nádeje pre kresťanov na Blízkom východe), na ktorej europoslanec Škripek vystúpil s príhovorom. Ďalej predsedal aj konferencii k 100. výročiu vyhlásenia Baulfourovej deklarácie za účasti ministra izraelskej vlády Gilada Erdana  a poslancov Knesetu. Branislav Škripek sa zúčastnil už piaty krát EPB a minulý rok sprevádzal účastníkov podujatia ako moderátor.

(Zdroj: Elena Burešová, Kancelária europoslanca Branislava Škripeka; Pripravila: Valéria Nagyová)

Zanechajte nám Váš dotaz

Vaša emailová adresa nebude publikovaná


*